Biyografi

Hafize Gaye Erkan

Hafize Gaye Erkan İstanbul’da 1979 senesinde dünyaya gelmiştir. Mühendis, bankacı ve ekonomist olan Erkan, ilk tahsilini İstanbul’da tamamlamıştır. Çeşitli kurumlarda finans danışmanlığının yanısıra farklı bankalarda da üst düzey yöneticilik yapmıştır. Kendisi İstanbul Erkek Lisesi mezunu olup aynı zamanda bu okulu da ikincilik ile bitirmiştir. Hafize Gaye Erkan bazı ekonomi dergilerinde kişilerin dikkat çekmiş ve genç ekonomistler arasında gösterilmiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası Türkiye Cumhuriyetinin Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan kabinede kendisi, 26 ıncı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştır. Gaye aynı zamanda merkez bankasının ilk kadın başkanı olarak tarihe geçmiştir.

Doğum Tarihi 1979
Doğum Yeri İstanbul, Türkiye
Boyu 1.68 m
Eşi Ahmet Erkan
Çocuk (ları) İki kız çocuğu
Mesleği Ekonomist, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı

Hafize Gaye Erkan Eğitim Hayatı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan İstanbul Erkek Lisesinden ikincilik ile mezun olduktan sonra tahsil hayatına üniversite sınavına girerek devam etmiştir. Girmiş olduğu öğrenci yerleştirme sınavında başarılı olan ve Türkiye 26 ıncısı olarak sıralamada yer bulan Erkan, 1997 senesinde ise Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazanmıştır. Lisans eğitimi sırasında okumuş olduğu okulun başkanı olan ve aynı zamanda Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsünün başında olan sayın Gülay Barbarasoğlu ile çalışmıştır. Gaye Erkanın çalışmış olduğu Gülay Barbarasoğlu hakkında düşünceleri ise, tahsil hayatıma Amerika’da devam etmem konusunda akıl aldığım kişilerden bir tanesi olduğunu söylemiştir. Okumuş olduğu okulun bölümünü 2001 senesinde birincilik ile bitirmiş, birbirinden farklı dokuz üst düzey üniversiteden burs teklifi almıştır.

Kendisinin burs teklifi aldığı üniversitelerden bazıları şunlardır.

  • Stanford Üniversitesi
  • Kaliforniye Üniversitesi
  • Boston Üniversitesi
  • Cornell Üniversitesi
  • Princeton Üniversitesi

Gaye Erkan’a burs teklifi yapan ve Amerika’da yer alan üniversitelerden en önemlileridir. Gaye kendisine burs teklifi yapan üniversitelerden tercihini ise, Princeton Üniversitesi olmuştur. Hem okulunu okumak hem de yaşamak için Amerika’ya bu tarihten itibaren yerleşmiştir.

Doktora eğitimini ise tercih ettiği üniversitesinin operasyon araştırmaları ve mühendislik alanlarında olan bölümünü okuyarak tamamlamıştır. Aynı zamanda kendisi Amerika’nın en genç finans profesörü unvanına sahip olan kişisidir. Eğitimini doktora yaptıktan sonra da bırakmayan Başkan Erkan, Amerika’da yer alan Harvard Üniversitesinin lisansüstü işletme programı içerisinde yer alan Business Schooll de yönetim bilimleri ve aynı zamanda Stanford Üniversitesinde liderlik üzerine eğitim almıştır.

Hafize Gaye Erkan Özel Hayatı

Elazığlı makine mühendisi babanın ve matematik öğretmeni annenin kızı olan Hafize Gaye Erkan evlidir. Kocasının ismi Batur Biçerdir. Kendisinin bir tane çocuğu vardır ve şu anda kendisi Amerika’da yaşamaktadır. Erkek çocuğunun ismi ise Aslan Selim’dir. Babasının ismi Erol Erkan, annesi ise Gamze hanımefendidir. İstanbul’da dünyaya gelen Erkan aslen Malatya kökenlidir.

Hafize Gaye Erkan Mesleki Kariyeri

Eğitim hayatını bitirdikten sonra iş hayatına başlayan Erkan, ilk mesleki kariyerine ise 2005 yılında almış olduğu teklif üzerine Goldman Sachs’de başlamıştır. Kendisi 9 yıl bu kurumda finansal kuruluşlar grubu analitik ve stratejiler bölüm başkanı görev almıştır. Daha sonra 2014 senesinde First Repuplic ekibine girmiştir. Burada da yatırım bölümü başkanı olarak görev yapan Erkan, mesleki kariyerine daha sonra 2016 bankanın mevduat bölümü başkanı olarak devam etmiştir. Sene Mayıs 2017 de ise ekibin yönetim kuruluşu başkanı olmuştur.

Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası Başkanı olarak kadar devam eden iş kariyeri şu şekilde devam etmiştir.

  • 2019 First Republic Bankası Yönetim Kurulu Başkanı
  • 15 Temmuz 2021 Eş Ceo
  • Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi
  • 2 Sene Tiffany Co Yönetim Kurulu Üyesi
  • 27 Haziran 2022 Greystone Co İcra Kurulu Başkanı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesi ile beraber 2023 yılı Mayıs ayında, Merkez Bankasının Başkanı olarak atanmıştır. Yerine atandığı kişi ise Şahap Kavcıoğlu’dur. 09 Haziran 2023 senesinde ise Resmi Gazetede yayınlanan yazı ile de resmen Cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı olarak çalışmaya başlamıştır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.