AndroidApple & İosKücük BilgilerMobil Alemi

Fotoğraftan Kişi Bulma

Fotoğraftan Kişi Bulma 

Teknoloji ve sosyal medyanın gelişmesiyle beraber hem yeni yenilikler kazanmış hem de parelel olarak yeni sorunlar meydana gelmiştir. Bunlardan en önemlisi insanların sahte hesaplar, sahte numaralar ve sahte fotoğraflar kullanarak insanları taciz etmeye, onların hayatlarında maddi ve manevi bir zarar oluşturmaya başlamıştır.

Bilhassa instagram, facebook, snapchat, tiktok ve daha diğer uygulamalar gibi platformlarda gün geçtikçe kendi kimliğini kullanan insanların sayısı gitgide azalmaya devam ediyor. Bu sorunu yıllar öncesinden gözeten Google başta olmak üzere, Yandex, Bing arama motorları yazılımlarına lens özelliği getirerek sadece tarattığınız fotoğraftaki kişiyi değil, herhangi bir fotoğrafın kaynağını dahil bulabilmektedir.

Fotoğraftan Kişi Bulma Nasıl Yapılır 

Günümüzün büyük bir problemi hâline gelen fotoğraftan kişi bulma çözümü epey popüler hâle gelmiş ve bunu için arama motorları haricinde ücretli uygulamalar geliştirilmiş hatta son 10 yıl içerisinde piyasaya sunulan İos ve Android yazılımların kendisinde CamFind özelliği getirilmiştir. Bu nedenle fotoğraftan kişi bulma çözümlerini 3 ayrı başlıkta inceleyeceğiz.

 

Arama Motorları ile Fotoğraftan Kişi Bulma 

 

Google Lens

 

Öncelikle tarayıcı üzerinden google lensin kendi sayfasına girmeniz gerekiyor. Ardından fotoğrafta görüldüğü gibi kamera simgesine tıkladığınız zaman tarayıcı sizi galerinize yönlendirecektir. Galerinizde yer alan resmi seçerek aramayı gerçekleştirebilir, sadece kişiyi değil aynı zamanda fotoğrafın kaynağını bulabilmektesiniz.

 

Yandex Görsel

 

Bu arama motorunda önce yandex görsel arama sayfasına gelmelisiniz. Ardından fotoğrafta göründüğü gibi bul simgesine tıklayınız. Tarayıcı sizi yine fotoğraf seçmeniz için galerinize yönlendirecektir. Seçtiğiniz fotoğrafla hem kişiyi hem de yine fotoğrafın paylaşım kaynağını bulabilirsiniz.

 

Bing

Bing arama motorunu açtıktan sonra Bing Görsel Arama sayfasına gitmeniz gerekiyor öncelikle. Ardından karşınıza çıkan arama butonundan yine tarayıcı sizi galerinize yönlendirecektir. Galerinizdeki seçtiğiniz fotoğrafı taratarak fotoğraftaki kişinin kim olduğunu bulabilirsiniz.

Her arama motorunun yazılımı ve tarama düzeyi farklı olduğu için tek bir arama motorunu seçmekle kalmayıp üçünü de kullanabilirsiniz. Bu sayede sizin için daha detaylı bir çalışma olacaktır.

 

Ücretli Uygulamalar ile Fotoğraflardan Kişi Bulma 

Yapay zekânın gelişmesiyle birlikte ücretli uygulamalar da bu duruma el attılar ve arama motorlarından daha detaylı ve daha üst düzey bir performans sergiledikleri iddiasında bulunarak kullanıcılarını davet ettiler.

Social Catfish

 

Çevrimiçi araştırma ve kimlik doğrulama merkezi veya şirketi olarak bilinen Social Catfish, kullanıcılarına sadece fotoğraf değil, mail adresi, telefon ve adres üzerinden de gerçeklik taraması yapabileceğini sunmaktadır. Şirketin ana amacının ise kullanıcıları sahte profil ve sahte aşktan kurtarmak olduğu bilinmektedir.

 

Clearview

 

Suç istihbarat kaynaklarından alt yapısı oluşan bu şirket, genelde suçlu taramasında kullanıldığı için uluslararası en iyi fotoğraf bulma ve karşılaştırma uygulamaları arasında yer almaktadır. Uygulama sahip olduğu veri tabanı sayesinde genelde kullanıcılardan olumlu geri dönüşler almaktadır. Ayrıca yüz tarama ve kaynak gösterme olarak diğer uygulamalara nazaran farkını ortaya koymaktadır.

 

TinEye

 

Fotoğraf arama ve kimlik bulma şirketi olarak bilinen bu uygulama kullanıcılarına diğer uygulamalardan daha farklı bir hizmeti sunuyor. Aratmış olduğunuz fotoğraftan kişiyi veya fotoğrafın paylaşım kaynağını bulmakla birlikte üzerinde oynanma yapılmış fotoğrafların da esas fotoğrafını karşınıza çıkararak size kaynak konusunda daha öncü bir hizmet sunmaktadır.

 

Telefon Uygulamaları ile Fotoğraflardan Kişi Bulma 

 

Android

Android destekli telefonların yazılımlarında camfind bulunmakla birlikte eski sürümlerinde ise genelde galeri kısmını google lens ile entegre ederek, sizi arama motoruna yönlendirebilmektedir. Android güncel yazılımında yeni yeni camfind uygulamasını geliştirdiği için henüz yüzde yüz performansını sergileyememektedir.

 

İOS

İOS destekli telefonların bilindiği üzere en güncel tutulan özellikleri kamera ve tarayıcı ile başlamaktadır. Bu nedenle İOS fotoğraftan kişi bulma sorununa en hızlı yaklaşan bir yazılım şirketidir. Telefonların kendilerinde bulunan CamFind uygulama ve benzerleri ile başarılı taramalar yapabiliyor ve kullanıcılarını fotoğrafın paylaşım kaynağına kadar götürebiliyor.

Sahte Fotoğraflar İçin Alınan Önlemler 

Mevcut olan şirketlerin haricinde önleyici önlemler alan uygulamalar ve yasalar meydana gelmiştir. Öncelikle sosyal medya uygulamaları üzerinden başlamak gerekirse instagram, facebook gibi meta yazılımlı gelişmiş uygulamalar spam özellikleri ile benzeri hesapların bildirilmesi hâlinde direkt hesabın silinmesine karar vererek kişilerin sahte hesaplar açmasına yeltenmesini önemli ölçüde önlemiştir.

Bununla birlikte emniyet güçleri ve adli vakalar üzerine devlet de bu konuda hem önlemini almış hem de yaptırım yasalarını kuvvetlendirmiştir. Sosyal hayatlarımızın teknoloji ile şekillenmesi ile akran zorbalığı, mobing ve diğer rahatsız edici eylemler artık sahte hesaplar üzerinden kişilere saldırı hâlinde yapılmaktadır. Sahte hesaplar kişisel saldırılarını profesyonel bir şekilde işledikleri zaman karşı tarafi maddi ve manevi olarak zarara uğratabilmektedir.

Bu konuda sıkı yönetime geçen emniyet güçleri okul müdürleri ve rehberlik bölümünü bu konuda bilgilendirmekle birlikte, okulları ziyaret ederek genç yaştaki öğrencilerin bu durumla karşı karşıya kalmaları durumunda okul amirlerine bildirmesi gerektiği hakkında çoklu seminerler düzenlemektedir.

Yetişkin bireyler ise karşılaştıkları ve tespit ettikleri sahte hesaplar için kendilerine düzenlenen eylem başarısız olsa dahi savcılığa başvurabilir ve tespit edilen şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunabilirler. İnsanların bu durumu ciddiye alarak suç duyurusunda bulunması suç işlenmeye devam edilmemesi açısından çok önemlidir. Günümüzde artan suç oranı ile birlikte ilerleyen zamanlarda gerek uygulamaların kendi kullanım şartları gerekse yönetim tarafından daha sıkı önlemlerin alınacağı bilinmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.