Bilgisayar Genel

FPS Nedir? Nasıl Ölçülür?

FPS Değeri Neden Yüksek Olmalı?


FPS yani frames per second, saniyedeki kare hızı anlamına gelmektedir. FPS, bilgisayarın görüntüye ilişkin performansını ölçmek açısından önem arz eder. Öte yandan rekabetçi ve nişancı oyunları akıcı şekilde oynayabilmek, rakiplerden daha seri şekilde hamle geliştirebilmek için FPS performansının yüksek olması gerekir. İçeriğimizin devamından FPS neden yüksek olmalı, ölçümü nasıl yapılır, nasıl yükseltilir? sorularına yanıt bulabilirsiniz.

FPS Değeri Neden Yüksek Olmalı?

FPS değeri yüksek olursa, bilgisayar ekranındaki görüntüler daha akıcı bir şekilde karşınıza gelir. Bu kapsamda görüntüleri oldukça detaylı, pürüzsüz ve gecikmesiz şekilde görüntüleyebilirsiniz. FPS düzeyinin yüksek olması size daha detaylı ve gecikmesiz görsel deneyimi sunacağından oyunlardaki başarınız artar. Örneğin oyun içi rekabette görüntü deneyimini 30 FPS ekran kare hızında yaşayan bir oyuncu ile yeni teknolojiler sayesinde 300 FPS kare hızını deneyimleyen oyuncunun hamleleri aynı başarıda ve hızda olmayacaktır. Çünkü biri tüm detayları diğerine göre daha çevik, hızlı şekilde görebilir.

FPS Ölçümü Nasıl Yapılır?

FPS değerini ölçmek amacıyla oyun içi uygulamalar veya FRAPS programı yaygın şekilde kullanılmaktadır. FRAPS ile FPS ölçmek için yapılması gerekenler ise aşağıdaki şekildedir:

 • FRAPS programı internet tarayıcısı üzerinden indirilir ve kurulur.
 • Programa giriş yapılıp, ana sayfanın üst alanında bulunan “FPS” menüsüne tıklanır.
 • Ekranın sağ tarafından açılan OC diğer bir ifadeyle Overy Corner bölümünden ölçülmek istenen FPS değerinin ekranın neresi için geçerli olacağı seçilir.
 • Programın, Overy Hotkey seçeneğine tıklanıp, FPS kapama ve açma işlemi için tuş seçimi yapılıp, kaydedilir.

Tüm adımlar sonunda bir oyuna giriş yapıp onu oynamaya başladığınız zaman FPS değeri daha önce program üzerinden belirlemiş olduğunuz görüntü alanında yer alacaktır.

Oyun İçin İdeal FPS Değeri Nedir?

Geçmiş yıllara ait olan oyunları oynamak için en az 30 FPS değeri verimli bulunmaktadır. Bunun yanında gelişen yazılım ve donanım şartlarına ayak uydurmuş, gerçekçi öğelere yer veren oyunları oynamak için 60 FPS ve üzeri tercih edilir. Oyunu kaliteli bir şekilde oynamak için sadece FPS değerinin yüksek olması yeterli olmamaktadır. 60 FPS yanında 75 ila 144 Hz arasında değişen ekran yenileme hızına sahip olmak şartları daha avantajlı hale getirir.

FPS Nasıl Artırılır?

FPS artırmak için bilgisayardan güç ayarlarını kontrol edip, düzeltme sağlayabilirsiniz. Uygulanabilecek diğer yöntemler şu yöndedir:

 • Bilgisayarın görüntü kartı sürücülerini güncelleştirmek,
 • Windows görsel efektleri devre dışı konuma getirmek,
 • Oyun oynarken arka planda uygulama çalıştırmamak, bunları görev yöneticisinden kapatmak,
 • Oyunu tam ekran modunda oynamak,
 • Sürücüleri üst seviyeye ayarlamak,
 • Bilgisayara donanımlarını bir üst modeller ile değiştirmek,
 • Oyun içinde grafik ayarlarını ideal bir seviyeye düşürmek,

Bu gibi yöntemler izlenerek FPS düzeyi yükseltilebilir.

FPS Ekran Yırtılması Ne Demek?

Ekran yırtılması sorunu FPS değerinin monitör hızına göre yüksek olması halinde ortaya çıkan bir durumdur. Eğer FPS değeri ile monitör hızı uyumlu değilse, ekran görüntüsünde bozulma, yırtılma meydana gelir. Buna engel olmak amacıyla oyun içinden VSync seçeneğinin aktif hale getirilmesi önerilir. Bu özelliğin aktive edilmesi ekran kartının ilettiği kare sayısını, monitörün kare yenileme hızına sabitleyebilmeyi sağlamaktadır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.