Genel

Fransa,ABD Tehditlerine rağmen dijital hizmetler vergisini onayladı.


 

Fransa, Amerikan teknoloji devlerini haksız yere hedef aldığını iddia eden ABD’nin misilleme tehditlerine rağmen dijital hizmetler vergisini onayladı. Fransa’da Google’a ve Facebook gibi çok uluslu firmalar tarafından üretilen satışlara% 3 vergi uygulanacaktır. Fransız hükümeti, merkez dışındaki bu tür firmaların vergi az ya da hiç ödeme yapmadığını savundu.

ABD yönetimi, harekete geçme hakkında soruşturma talimatı verdi – bu da retaliatory tarifelerle sonuçlanabilir.Yeni vergi, Fransız senatosu tarafından alt meclis Ulusal Meclisince onaylandıktan bir hafta sonra Perşembe günü onaylandı.Fransa’da 750 milyon Euro’nun (850 milyon dolar; 670 milyon sterlin) üzerinde geliri olan herhangi bir dijital şirket bu vergiye tabi olacaktır.2019 yılının başlarından itibaren geriye dönük olarak uygulanacak ve bu yıl yaklaşık 400 milyon avro artırması bekleniyor.

Neden teknoloji devlerini hedef alıyorsunuz?

Fransa,ABD Tehditlerine rağmen dijital hizmetler vergisini onayladı.
Şu anda, büyük bir fiziksel varlığa sahip olmayan ülkelerde çok az veya hiç kurumlar vergisi ödeyebiliyorlar. Karlarının çoğunu merkez oldukları yerlerde beyan ederler.Avrupa Komisyonu, geleneksel işletmelerde ortalama olarak AB içindeki karları üzerinden% 23 vergi oranının karşı karşıya kaldığını, internet şirketlerinin ise% 8 veya% 9 oranında ödeme yaptığını tahmin ediyor.Fransa uzun zamandır vergilerin yalnızca fiziksel varlığa değil, dijitallere dayanması gerektiğini savundu. AB çapında çabaların durmasından sonra geçen yıl büyük teknoloji firmaları için kendi vergisini açıkladı .Bir AB vergisi üyeler arasında uzlaşma gerektiriyor, ancak İrlanda, Çek Cumhuriyeti, İsveç ve Finlandiya itirazda bulundu.

Fransa’nın yeni% 3 vergi, kar yerine ülkeye yapılan satışlara dayanacak.


Fransa,ABD Tehditlerine rağmen dijital hizmetler vergisini onayladı.
Yaklaşık 30 şirket ödeyecek – çoğunlukla Alfabe, Elma, Facebook, Amazon ve Microsoft gibi ABD grupları. Fransız, çevrimiçi reklamcılık şirketi Criteo’nun yanı sıra Çin, Alman, İspanyol ve İngiliz firmaları da etkilendi.Fransız hükümeti, benzer bir önlem uluslararası düzeyde kabul edilirse verginin sona ereceğini söyledi.Büyük teknoloji şirketleri, ulusal ve uluslararası vergi yasalarına uyduğunu iddia ettiler.

ABD ne dedi?

Trump yönetimi oylamadan bir gün önce hareketi kınadı.

Çarşamba günü ticaret temsilcisi Robert Lighthizer bir soruşturmanın “bunun ayrımcı mı yoksa mantıksız mı olacağını ve ABD ticaretini kısıtlayıp kısıtlamadığını belirleyeceğini” söyledi.

ABD’nin soruşturması, Bay Trump’ın göreve başlamasından bu yana birçok kez dayattığı ceza tarifelerinin önünü açabilir.Washington tarafından başlatılan önceki araştırmalar Avrupa Birliği ve Çin ticaret uygulamalarını ele aldı.Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire Perşembe günü yeni vergiyi savunan Fransa’nın “egemen ve kendi vergi kurallarına karar verdiğini” söyledi.Fransa,ABD Tehditlerine rağmen dijital hizmetler vergisini onayladı.
“Amerikan arkadaşlarımıza bunun, dijital hizmetlerin uluslararası vergilendirilmesi konusunda bir anlaşma bulma çalışmalarımızı daha da hızlandırmaları için bir teşvik olması gerektiğini söylemek istiyorum” dedi.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.