TeknolojiTeknoloji Haberleri

Geleneksel Mobil Li-ion Piller Tarih Oluyor

Cep telefon pillerinin ömrünü uzatmak için yeni teknolojiler geliştiriliyor. Batarya ömürlerinin kısa olması daima bir sorun olmaya devam etti. Bu sorunu çözmek için bilim adamları Central Florida Üniversitesi’nde çalışmalar yaparak mobil telefonların ömrünü arttıracak yeni bir çalışmaya imza attılar. Süper kapasitörler adını verdikleri yeni bir kapasitör türü icat ettiler. Böylece mobil cihazlarda pillerin en az 30 bin kere bozulmadan şarj edilmesinin yolu açılacak. Bu yeni mobil pillerin bir özelliği daha var ; pillerin şarj edilmesi artık dakikalar veya saatler değil saniyeler alacak. 60 saniyede dolduracağınız pil size 1 hafta yetecek ve toplamda bu pilin ömrü 30 bin hafta olacak.

 

Süper Mobil Batarya Özellikleri

Floridalı bilim insanlarının ürettiği bu süper mobil bataryalar, 2-3 nanometre çapındaki milyonlarca nano tüplerden oluşuyor.  Dolayısıyla bu pillerin boyutları da şimdi kullandığımız pillerden çok daha küçük olacak. Bu da sınırlı boyutlara sahip mobil cihazlarda fazladan yer anlamına geliyor. Geliştiriciler artık daha fazla bileşenleri kullanarak mobil cihazların yeteneklerini arttırabilecekler.

 

Enerjinin Depolanması Hala En Zor iş

Enerji depolamak yıllardan beri en zor ve en masraflı iş. Şimdilik bunları akülerle ve pillerle sağlayabiliyoruz ancak bu teknolojinin de gelişmesi gerekiyor. Bilim adamları da bu pil teknolojisini arttırmak için çalışmalarına ara vermeden devam ediyorlar.  Fakat bu yeni süper pil teknolojisi ile enerji daha kolay daha ucuz ve daha hızlı depolanabilecek.

 

Elektrikli Araçlarda da Süper Pillerin Kullanılması Mümkün

Üniversitede araştırmalarını sürdüren bilim insanlarının  görüşüne göre, bu piller  elektrikli araçlarda kullanılan lityum pillerin yerini alabilir. Hem daha az yer kaplama hem daha hızlı şarj edilebilme ve uzun ömürlü olma gibi özellikleri nedeniyle artık elektrikli araçları şarj etmek için saatlerce beklemek gerekmeyecek. Buna ek olarak araçların ağırlıkları azalacak ve hızlar artacak.  Ancak bu yeni buluşun hayat bulması için Elon Musk gibi güçlü girişimcilere ihtiyaç var.  Bu işi finanse edecek şirketler henüz bulunamadı.  Musk gibi geleceği gören ve milyarlarca dolar yatırım yapabilecek girişimciler sayesinde önümüzdeki 5 yıl içinde hem mobil cihazlar hem de elektrikli araçlar, süper pillerle çalışmaya başlayacak.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Teknoloji her zaman bir öncekinin üzerine yenisini koyarak gelişiyor. Umarım anlatılan performansı elde ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.