Webmaster

Google Adsense Ads.txt Çözümü

Ads.Txt Amacı Nedir ?

Bu Konuya Giriyorsanız Büyük İhtimalle ” Kazançlarınız Risk Altında: Bir Veya Daha Fazla Sitenizde Ads.Txt Dosyası Bulunmuyor. Gelirinizin Olumsuz Etkilenmesini Önlemek İçin Bu Sorunu Hemen Düzeltin. ” Uyarısını Adsense Panelinizde Görünüyor Vede Kazançlarınızın Kesileceğinizden Korkuyorsunuzdur.  IAB Girişimi Olan Reklamcılıkta Şeffaf, Dürüst Olmayı, Reklam Dolandırıcılığının Önüne Geçmeyi Ve Reklam Alanları İçin Daha Ulaşılabilir Olması Adına Başlatılan Bir Programdır. Bu Program Kapsamında Ads.Txt (Authorized Digital Sellers) Dosyası Oluşturulması İsteniyor. Bu Dosyanın Oluşturulmaması Durumunda Kazançların Riske Gireceği Google Adsense Tarafından Açıkça Belirtilmiş.

 

Bu Hatanın Giderilmesi Ne Kadar Basit Olsa Da Artık Reklam Verenlerle İlişkilerimizi Şeffaf Bir Şekilde Ads.Txt Dosyasında Yayınlamak Zorunda Olacağız. Panelinizde Görünen Uyarının Çözümü İçinse Makalemizi Tamamen Okumanızı Ve Teyit Amaçlıda Google Adsense Ve  IAB Girişimin Kendi Makalelerini İncelemenizi Öneririz. Anlık Olabilecek Farklı Bir Güncellemeyi Biz Size Duyuruyor Olsak Ta Kazanç Kaybını Kimse İstemez.

Ads.Txt Amacı Nedir ?

Sitenizin Kök Dizinine Atmanız Gereken Ads.Txt Reklam Verenlerin Sizinle Olan İlişkisini Vede Reklam Verecek Kişilerin Sizin Hangi Ağlar Aracılığı İle Reklam Yayınladığınızı Görmelerini Sağlamaktadır. Bu Reklam Verenler İle Bağlantınızın Direkt Mi Yoksa Reseller Tarzı Bir İlişki Mi Olduğunu Bu Dosya İçinde Belirtiyorsunuz.

Reklam Verenlerle Olan İlişkiniz Vede Reklam Verenlerin Kimler Olduğu Gibi Envanterinizi Açıkça Herkesle Paylaşıyorsunuz. Bir Nevi Reklam Dolandırıcılığının Önüne Geçmek İçin Atılan Adımlardan Biri.

Reklam Verenlerin Sizlere Reklam Çıkması İçin Hangi Reklam Sağlayıcı İle Çalıştığınızı Görüp Onlarla Anlaşma Sağlayabilecekler.

 

Ads.Txt Nasıl Oluşturulur ?

 Ads.Txt Dosyası Oluşturmak Çok Basit Olsa Da Bu Metin Belgesi İçeriğinde Sizin İçin Önemli Bilgilerin Herkesle Paylaşılacak Olduğunu Unutmayın, Sitelerin Reklam Harici Başka Gelirleri Olmaması Ve Reklamlarınızın Kesilmesi Sizi Maddi Sıkıntıya Sokabilir. Ads.Txt Dosyası Oluşturmak İçin Metin Belgesini Kullanabiliriz.

Ads.Txt İçin Önemli 2 Bölüm Mevcut

  1. Reklamlar DIRECT Türü İle Mi Yayınlanıyor Yoksa Reseller Tarzında Mı Siteniz Üzerinden Yayınlanıyor.
  2. Google Adsense Kullananlar İçin Pub Kodunuzu Bilmeniz Gerekiyor.

DIRECT Reklam Yayınlama Türü Nedir?

Örnek Vererek Başlarsak Adsense DİRECT Bir Reklam Yayınlama Ağıdır, Paneli Vede Kontrolü Sizde Olan Engelleme Ve Diğer Süzgeç İşlemlerini Yapabildiğiniz Bir Sistem Olmalı. Bu Sisteme Dahil Olacaklar İşte Sizi Ads.Txt Dosyası İle Bulup Reklam Verenizin Google Adsense Vs Olduğunu Bulup Oradan Reklam Çıkacaklar.

Reseller Reklam Yayınlama Türü Nedir?

Yayıncının, Reklam Alanlarını Kendi Adına Satması İçin Başka Bir Şirkete (Bir Reklam Ağı Veya Dijital Reklam Ajansı) Yetki Verdiği Anlamına Gelir.

Ads.txt Oluşturma işlemi 

Ads.Txt Dosyasında DİRECT Ve RESELLER Yazarken Hepsinin Büyük Yazılmasına Dikkat Edin Yani DİRECT Yazısı Veya RESELLER Yazısı Komple Büyük Yazılmalı. Pub Kodunuzu Reklamlarınızdan Veya Adsense Panelinizden Temin Ettikten Sonra Pub Kodunuzu Bir Kenarda Tutun. Konumuz Adsense İçin Olduğundan Pub Kodu Bizim İçin Yeterli Olacak Diğer Reklam Ağları İçin İnternette Ads.Txt Generator Veya Türkçe Adıyla Ads.Txt Oluşturucu Siteler Kullanabilirsiniz.

Metin Belgesine Giriyoruz

Google.Com, Pub-0000000000000000, DIRECT, F08c47fec0942fa0

Kodunu Yapıştırdıktan Sonra Pub-0000000000000000 Kodunu Kendimize Göre Düzenliyoruz Vede Dosyayı Ads.Txt Olarak Kayıt Ediyoruz.

Kayıt Ettiğimiz Dosyayı Alan Adımızın Ana Dizinine Atıyoruz Yani Sitemize Giriş Yaptığımızda https://gecbunlari.com/ads.Txt Şeklinde Gözükebilir Olmalı Bunun İçin Hostingimizin Dosya Yöneticisi Üzerinden Veya Ftp Programı Aracılığı İle Homedir / Www / Public_Html Klasörlerinden Biridir Bu Konumlar Bu Konuma Atıyoruz.

Eğer Ki Başka Yayıncılarla Da Çalışıyorsanız

Ads.Txt Klasöründe Google.Com Yayıncı İzninin Ardından Diğerlerini Eklemeniz Gerekmekte.

Örnek Olması İçin

Reklamyayıncı1, Yayınkodu-00000000000000000, DIRECT

VEYA

Reklamyayıncı2, Yayınkodu-00000000000000000, RESELLER

 

Her Sitemiz İçin Bu İşlemi Yapmamız Gerekiyor.Alt Alan Adları ( Sub Domain ) İçin Bu İşlemi Yapmanız Gerekmiyor, Google Adsense Bu İşlemin Ana Alan Adı İçin Geçerli Olduğunu Belirtmiş Ama Bir Kopyasını Da Alt Alan Adının Dizinine Atarak Hiçbir Şey Kaybetmezsiniz.  Daha Detaylı Bilgi İçin Google Veya IAB Girişimin Kendi Makalelerini Okumanızı Öneririz.

Panelinizde Görünen ” Kazançlarınız Risk Altında: Bir Veya Daha Fazla Sitenizde Ads.Txt Dosyası Bulunmuyor. Gelirinizin Olumsuz Etkilenmesini Önlemek İçin Bu Sorunu Hemen Düzeltin. ” Uyarısı 24 Saat Sonra Otomatikman Kaybolduğunu Göreceksiniz.

 

 

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hocam Dediğin gibi ads.txt dosyasını oluşturdum, ana dizine salladım ama hala uyarı ekranda cıkıyor. gelirlerimde bugün cok düşük acaba bunun etkisi mevcut mu?

    1. Hocam Ads.txt dosyasını ana dizine eklediyseniz uyarının kalkması 24 saat sürüyor. o süre zarfında reklam gösterimine etki edip etmediğini bilmiyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.