Webmaster

JQuery Nedir? Ne İşe Yarar?

JQuery Nedir? Ne İşe Yarar?


JQuery, JavaScript kütüphanesi olarak adlandırılan ve JavaScript dilini internet üzerinde rahatlıkla kullanmayı sağlayan teknolojidir. Açık kaynaklı ve ücretsiz olan JQuery, açılır menülerin oluşturulmasından sürükle bırak modelinde arayüzlerin yaratılmasına kadar pek çok farklı alanda kullanılır. JQuery’nin ilk hedefi web sitelerinde karmaşık JavaScript kodlarıyla vakit kaybetme sorununu ortadan kaldırıp, bazı işlev ve öğeleri kısa kodlar aracılığıyla web sitesine kazandırabilmeyi sağlamaktır. Bu içeriğimizde JQuery ne işe yarar, onunla neler yapılabilir, avantajları nelerdir, nereden indirilir? Sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

JQuery Ne İşe Yarar?

JQuery temel işlevi, daha az kod satırı ile daha güçlü JavaScript uygulamalarının yazılmasını sağlamaktır. JQuery sayesinde görüntü efektleri, animasyonlar, kullanıcı arayüzleri oluşturulabilmektedir. AJAX istek işlemlerinin de rahatlıkla yapıldığı bu kütüphane sayesinde flash yazılımla rekabet edebilen düzeyde uygulamalar ve mobil platformlarda yer alabilen göz alıcı animasyon efektleri oluşturulur.

JQuery kütüphanesinin mottosu, “daha az yaz, daha çok iş yap.” şeklindedir. Bu kapsamda JQuery, çok satırlı JavaScript koduna ihtiyaç duyan birçok görevi tek bir kod satırına sığdırarak, web sitelerinde JavaScript kullanımını kolaylaştırır. Bu kütüphaneyi nasıl değerlendireceğiniz tamamen size bağlıdır. İsterseniz web sitenize slider animasyon efektleri isterseniz de görselleştirme bölgeleri yükleyebilirsiniz.

JQuery İle Neler Yapılabilir?

JQuery ile oluşturulabilen yapılar ve faaliyetler hakkında bilgileri aşağıdaki maddeler kapsamında ele alabiliriz.

 • Etkili Formları Doğrulama: Kütüphane sayesinde birden fazla veriyi kapsayan formların doğrulanma işlemi yapılır. Sunucuya ilişkin veri tabanında otomatik doğrulanan verilere AJAX metin alanı sağlanabilir.
 • Açılır Menü: Kütüphane ile fazla yer kaplamayacak modelde, oldukça düzeyli açılır menüler oluşturulur.
 • Animasyon Efekt: Web sayfasında bulunan öğeler için çeşitli animasyon efektleri eklenebilir.
 • XML (AJAX) İstek: Sunucudan ek veri talep etmek ve sayfa yükleme zahmetinden kurtulmak için kütüphaneden yararlanılır.
 • Etkileşimli Nesne Yapma: Wen sitelerine, web site ziyaretçilerinin klavye ve fare yoluyla yönetebilecekleri etkileşime açık nesneler eklenebilir.
 • Element Niteliklerini Güncelleme: Kütüphane ile web sayfasındaki CSS, HTML benzeri elementlerin sıra ve nitelikleri değiştirilebilir.
 • Slayt Gösterileri Ekleme: Lightbox’lar ve dikkat çekici slayt gösterileri web sayfalarına eklenebilir.
 • Farklı Arayüz Tasarımları: Kütüphane ile tekrar tekrar sıralanabilen öğelere sahip, sürükle bırak modunda çalışabilen sayfa ve arayüzler oluşturmak mümkündür.
 • DOM Kurgu: Yalnızca birkaç satır kod kullanılarak, kısa sürede web sayfalarına içerikler eklenebilir.

Tüm bu işlemler normal şartlarda kişinin kendi JavaScript koduyla da yapabileceği şeylerdir. Ancak JQuery tüm işlemlerin daha kolay, uzun kod satırlarına gerek olmadan, kısa sürede, yüksek verimde yapılmasını sağlar. Kısacası pek çok avantaj kazandırır.

JQuery Avantajları Neler?

JQuery avantajları denildiğinde akla ilk olarak kullanım kolaylığı sağlaması gelir. Kütüphanenin kazandırdığı diğer avantajlar şu yöndedir:

 • Uyumluluk Avantajı: Bu kütüphane sıklıkla kullanılan web tarayıcılarının tümünde çalışır. Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome ve Opera’nın sürümlerini desteklemektedir.
 • AJAX İçin Avantajlar: Kütüphane sayesinde bir web sayfasının tamamı yüklenmeden başka bir web sayfasıyla etkileşime geçmek mümkündür.
 • Eklenti Avantajları: Kütüphane içerisinde gelişmiş kod parçaları bulunur ve bunlara JQuery eklentileri adı verilir. Örneğin web sayfasına MP3 player yerleştirmek isteniyorsa, Jmp3 eklentisi bu işlemi sağlayacaktır.
 • Efektler: Kütüphanenin efekt bölümünden sık kullanılan efektlere doğrudan erişim sağlanır.
 • Zincirleme İşlem Avantajı: Kütüphanede “JQuery’nin sihri” şeklinde adlandırılan bir nitelik bulunur. Bu özellikten yararlananlar çok kısa kodlar yazarak, kütüphane içinde yer alan birçok işlemi birbirine zincirleyebilirler. İşlem kapsamında kısa bir kod satırı üzerinden birden fazla işlev web sitesine kazandırılır.
 • İşlevler: JQuery, dbclick, mouseleave, keydown, keyup, blur gibi DOM olaylarına eş değer nitelikte işlevleri barındırır. Tüm bu işlevler ise tarayıcılar arasındaki problemleri çözer.
 • Temiz Biçimlendirme: JQuery satır içi kod yazma olayının önüne geçer. İlgili nitelik ise kod yapılarının temiz oluşturulmasını sağlar. Yanlış yapma olasılığını düşürebilirsiniz.

Bu avantajları kazandıran kütüphanenin hangi adresten indirileceğini ise alt başlıktan öğrenebilirsiniz.

JQuery İndirme Nereden Yapılır?

JQuery indirme işlemi kütüphanenin resmi web adresi olan https://jquery.com/download/ yoluyla gerçekleştirilir. Dosya uzantısı .js olarak verilmiştir. Sıkıştırılmış ve sıkıştırılmamış olacak şekilde 2 farklı modda indirme sağlanabilir. Sıkıştırılmış dosya ortalama 61 KB, sıkıştırılmamış dosya ise ortalama 21 KB’dir. Eğer JQuery’yi inşa eden kodlar üzerinde herhangi bir değişim sağlanmayacak ise sıkıştırılmış sürüm tercih edilebilir.

JQuery Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

JQuery kullanmak için temel seviyede JavaScript bilmeniz gerekir. Geniş bir bilgi kapasitesine ihtiyaç olmasa da kütüphane kod düzenine aşina olmanız olumlu sonuç verecektir. Bu konuda bir eğitim almak veya bilgi edinmek için ise bolca kaynağa erişebilirsiniz. Örneğin HTML ve CSS dersleri yanında JavaScript dersleri sunan W3 Schools’u veya JQuery dersleri için markanın kendi doküman sitesini tercih edebilirsiniz.

 

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.