Webmaster

Linux İşletim Sistemi Nedir? Windows ile Arasındaki Farklar Neler?

Linux İşletim Sistemi Nedir?


Adını sıkça duyduğumuz Linux, günümüzde birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Linux işletim sistemi nedir konusunu detaylı bir şekilde ele almak istiyoruz.

Yazılımlar sayesinde teknolojinin bugün geldiği nokta ortada. Bilgisayarlar ile yeni yazılımlar geliştirerek daha önce hiç görülmeyen projelere imza atabiliyoruz. Bilgisayarların bilgisayar olmasını sağlayan şeyler ise tabii ki işletim sistemleri.

İşletim sistemi terimini duyduğunuzda aklınıza ilk olarak Windows ve MacOS geliyor olabilir. Bu iki işletim sisteminin popülerliği senelerdir artmaya devam ediyor. Ancak, Linux’un da kesinlikle yabana atılmayacak bir işletim sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Açık kaynak tabanlı bir işletim sistemi olan Linux’un birçok farklı versiyonu da mevcut. Linux’u Windows gibi işletim sistemlerinden ayıran en büyük özelliklerden birisi de bu.

Linux İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemi, bilgisayar gibi cihazlarda donanım ile uygulama programları arasında iletişim kurulmasına olanak tanır. İşletim sistemleri olmasaydı bilgisayar gibi cihazları kullanamazdık. Çünkü işletim sisteminin temel amacı bir cihazın donanım kaynaklarını işlevsel bir hale getirmektir. Yazılım parçaları bir bütün hale gelerek işletim sistemini oluşturur.

Linux işletim sistemi nedir sorusunun cevabı da aslında oldukça basit. Linux, dünyanın dört bir yanında sayısızca kişi tarafından tercih edilen açık kaynaklı ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Linux’un aslında bir işletim sistemi temeli olduğunu da söyleyebiliriz. Bu temel, diğer bileşenlerle bir araya gelerek ortaya işletim sistemini çıkarır.

Ücretsiz ve açık kaynaklı olan Linux’un kaynak kodlarına herkes erişebilir ve bu kodlara katkıda bulunabilir. Linux tabanıyla oluşturulan ve dağıtıma sunulan birçok işletim sistemi mevcuttur. Örneğin, oldukça popüler bir işletim sistemi olan Ubuntu, aslında Linux tabanına sahiptir.

Linux İşletim Sistemi midir?

Bir önceki kısmı okuduktan sonra Linux işletim sistemi nedir konusunda kafanız karışmış olabilir. Bu yüzden burada önemli bir noktaya değinmek istiyoruz. Linux, aslında bir işletim sistemi çekirdeği yani temelidir. Yani aslında Linux’un tam olarak bir işletim sistemi olmadığını söyleyebiliriz. Linux çekirdeği kullanılarak birçok farklı işletim sistemi geliştirilebilir.

Linux İşletim Sistemi Ücretli mi?

Linux işletim sistemi, açık kaynaklı olarak geliştirilmiştir. Bu işletim sistemini kullanmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Yani Linux, ücretsiz bir işletim sistemidir. Bu yüzden, günümüzde birçok farklı sebeple rahatlıkla tercih edilmektedir.

Linux İşletim Sistemi Türleri Nelerdir?

Linux, aslında tam olarak bir işletim sistemi olarak tanımlanamaz. Bunun sebebini Linux işletim sistemi nedir kısmında açıklamaya çalışmıştık. Linux çekirdeğiyle birçok farklı işletim sistemi geliştiriliyor. Bu işletim sistemlerinden bazıları aşağıdaki şekilde karşımıza çıkıyor.

Ubuntu

En popüler Linux dağıtımlarından biridir. Basit bir kullanıcı arayüzüne sahiptir ve hem masaüstü hem de sunucu kullanımı için uygundur.

Debian

Stabil ve güvenilir bir işletim sistemi olan Debian, masaüstü ve sunucu kullanımı için uygundur ve geniş bir uygulama desteği sunar.

Arch Linux

İleri seviye bilgisi olan kullanıcılar için hazırlanmış bir Linux dağıtımıdır. Temiz ve minimalist bir tasarıma sahiptir ve kullanıcıların işletim sistemini kendilerine özgü şekilde yapılandırmalarına olanak tanır.

Kali Linux

Sızma testleri ve siber saldırılar için özel olarak tasarlanmış bir Linux dağıtımıdır.

Linux Mint

Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve multimedya desteği sunar.

Linux ile Windows Arasındaki Farklar

Linux işletim sistemiyle Windows arasında birçok fark mevcut. Linux işletim sistemi nedir sorusunun ardından bu farklardan bazılarını aşağıda sizlerle paylaşacağız.

Kaynak Kodları

Linux, açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir ve kullanıcılar tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir. Windows ise kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemidir ve sınırsız kullanılması için lisans satın alınması gerekmektedir.

Arayüz

Linux, birçok farklı masaüstü ortamı sunar (GNOME, KDE, XFCE vb.) ve kullanıcılar tercihlerine göre seçim yapabilirler. Windows ise varsayılan olarak Windows Explorer masaüstü ortamını kullanır.

Komut Satırı

Linux, komut satırı kullanarak işletim sistemi üzerinde çok daha fazla kontrol sağlayabilir. Windows’ta da bir komut satırı vardır, ancak Linux’un sunduğu esnekliğe sahip değildir.

Güvenlik

Linux, genellikle daha güvenli bir işletim sistemidir ve daha az virüs ve kötü amaçlı yazılım tehdidi ile karşı karşıya kalmaktadır. Windows ise, daha sık virüs saldırılarına maruz kalabilir.

Uygulama Desteği

Windows, kullanıcılar için genellikle daha fazla uygulama desteği sunar. Ancak, Linux’ta da birçok açık kaynaklı uygulama mevcuttur.

Sistem Gereksinimleri

Linux, daha düşük sistem gereksinimleri gerektirir ve daha eski donanımlarda bile iyi performans gösterebilir. Windows ise, daha yüksek sistem gereksinimleri gerektirir ve daha yeni donanımlarda daha iyi performans gösterir.

Bu içeriğimizin amacı sizleri Linux işletim sistemi nedir gibi konularda detaylı bir şekilde bilgilendirmekti. Umarız yazımızı okuyarak aklınızdaki soruları birazda olsa giderebilmişsinizdir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.