Kücük BilgilerWebmaster

En Güvenli Linux Dağıtımları

Qubes OS Dünyanın En Güvenli İşletim Sistemidir


Masaüstü Linux dağıtımları söz konusu olduğunda, Qubes OS en güvenli Linux dağıtımlarından biri olarak kabul edilir. Fedora’ya dayanan Qubes OS, masaüstü güvenliğine odaklanır ve farklı VM’leri ve dosyaları kötü amaçlı yazılımlardan yalıtır. Ancak yeni başlayanlar için kullanımı zor olabilir. Özellikleri ileri düzey kullanıcılara yöneliktir, bu nedenle herkes için önerilmez.

Qubes OS Dünyanın En Güvenli İşletim Sistemidir

Qubes OS, güvenlik için çift alanlı bir izolasyon yaklaşımı sunar. Donanım denetleyicilerini, her biri farklı güven düzeylerine sahip ayrı etki alanlarına böler. Bu, her uygulama için güvenli, yalıtılmış bir ortam sağlar. Örneğin, bir web tarayıcısı, bir dosya tarayıcısından farklı bir etki alanında çalışır. Bu, kötü amaçlı yazılımın yayılmasını kontrol altına almaya yardımcı olur.

Güvenlik özellikleri, bilgilerinizi siber saldırılara karşı korumanıza ve gizliliğinizi bozulmadan tutmanıza yardımcı olabilir. İşletim sisteminin sanallaştırma yetenekleri, izolasyon yoluyla güvenliği artırır ve bilgisayar korsanlarının sisteme girmesini zorlaştırır. Güvenlik konusunda endişe duyan kullanıcılar, Qubes OS’yi makinelerine yüklemeyi düşünmelidir.

Bu sistem ücretsiz bir yazılım olarak mevcuttur ve birçok uzman tarafından tavsiye edilmektedir. Ancak, yazılım önemli miktarda RAM ve bazı donanım yapılandırmaları gerektirir. Bu yazı itibariyle, sistemlerine Qubes OS kurmuş yaklaşık otuz bin kullanıcı bulunmaktadır.

Parrot Security OS İşletim Sistemi

Parrot Security OS, çok çeşitli güvenlik araçlarıyla birlikte gelen güvenlik odaklı bir dağıtımdır. Güvenlik araştırmacılarını, sızma testlerini ve geliştiricileri, ayrıca gizlilik ve anonimlik meraklılarını ve adli araştırmacıları hedefliyor. Bu ücretsiz GNU dağıtımı, bir masaüstü ortamı ve bir sunucu sürümü de dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde mevcuttur.

Parrot Security OS, dahili bir VPN de dahil olmak üzere verilerinizi gizli tutmak için bir dizi özelliğe sahiptir. Geleneksel proxy’lerin aksine, VPN’ler algılanmadan IP adresinizi değiştirir, böylece ISS’niz ve web siteleriniz sizi çevrimiçi bulamaz. ExpressVPN ve CyberGhost VPN, Parrot OS ile kullanım için mükemmel seçeneklerdir ve her ikisi de hızlı ve süper güvenli hızlar sunar. Bilgisayarınızda tutmanız gereken güvenlik araçlarını seçebilirsiniz.

Parrot, çekirdek ekibinin ve aktif topluluğunun çalışmaları sayesinde Siber Güvenlik operasyonları için eksiksiz bir çerçeveye dönüşmüştür. İşletim sistemi, dijital adli tıbba ayrılmış olanlar da dahil olmak üzere farklı sürümlerde gelir. Ayrıca, önceden yüklenmiş Reklam engelleyiciler de dahil olmak üzere çeşitli güvenlik ve geliştirme araçlarına sahiptir.

Discreete Linux

Discreete Linux, bugün piyasadaki en güvenli Linux dağıtımlarından biridir. Yazılım, bilgisayarınızda günlük görevleri gerçekleştirirken gizliliğinizi korumak için tasarlanmıştır. Yazılım, bilgisayar korsanlarının ve diğer kötü amaçlı yazılımların sisteminize erişmesini engelleyen şifreleme anahtarlarından verileri ayırmak için şifreleme kullanır. En iyi yanı, Discreete’in CD, USB sürücü veya DVD aracılığıyla erişilebilir olmasıdır.

İşletim sistemi, tamamen güvenli bir yerel çalışma ortamı sağlayan bölümleme teknolojisine dayanmaktadır. Bu, casus yazılımların dosyalarınıza erişemeyeceği veya iletişiminizi engelleyemediği anlamına gelir. Ayrıca hassas verileri casusluk saldırılarından korur. En deneyimsiz kullanıcılar bile güvenle kullanabilir. Yazılım, sistemi hızla kavramanıza yardımcı olacak bir manuel yükleme işlemiyle birlikte gelir.

Discreete Linux’un birkaç benzersiz özelliği vardır. Çalışırken sistemi internete bağlı değildir ve verileri kriptografik anahtarlardan ayırır. Ayrıca kullanıcı dostu bir arayüze ve internette kimliğinizi gizlemek için güçlü seçeneklere sahiptir.

Kodachi Linux’u

Kodachi Linux, kullanıcıların yüksek düzeyde şifrelenmiş bir ortam oluşturmasına olanak tanıyan son derece güvenli bir sistemdir. Bu, çevrimiçi izleyicilerin kullanıcıları tanımlamasını neredeyse imkansız hale getirir. Sistem ayrıca tüm internet bağlantılarınızı şifreler ve bir ihlal durumunda tamamen veri imhası sağlar. Kodachi ayrıca, sabit sürücünüzdeki tüm bilgileri silecek bir kendi kendini imha düğmesi de dahil olmak üzere en yeni güvenlik araçlarıyla birlikte gelir.

Kodachi’nin güvenlik özellikleri, GPA, TrueCrypt ve VeraCrypt dahil olmak üzere eksiksiz bir şifreleme araçları paketi içerir. Bu araçlar, kullanıcıların dosyaları şifrelemesine ve güvenliğini sağlamasına olanak tanır ve Kodachi, yerleşik bir kripto para birimi cüzdanıyla birlikte gelir. Sistem ayrıca kimliğinizi koruyan ve size tam bir anonimlik sağlayan çeşitli özelliklerle birlikte gelir.

Kodachi, sertleştirilmiş bir çekirdek kullanmaz, ancak Dirty COW adlı büyük bir ayrıcalık yükseltme güvenlik açığı da dahil olmak üzere çeşitli güvenlik açıkları için düzeltme eklerine sahiptir. Ayrıca, uygulamaların bir sanal alanda çalışmasını sağlayan Firejail’i de içerir. Ayrıca, tüm internet bağlantıları bir VPN veya Tor ağına yönlendirilir. Kodachi, DNS çözümleyiciye olan bağlantıyı da şifreler.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.