Webmaster

JavaScript Programlama Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır?

JavaScript Programlama Dili Nedir?


Yıllardır popüler olan JavaScript programlama dili özellikle web geliştiricileri için fazlasıyla önemli bir dil. Birbirinden farklı birçok kütüphaneye sahip olan bu dil sayesinde birçok farklı proje yapılabiliyor.

İlk olarak 1995 yılında oluşturulan JavaScript, internette ziyaret ettiğimiz web sitelerinin neredeyse hepsinde kullanılan bir dil. HTML ve CSS dillerinin üzerine JavaScript programlama dili eklendiğinde ortaya çok daha gelişmiş bir web sitesi çıkarılabiliyor.

Çünkü JavaScript dili sayesinde birbirinden farklı birçok web uygulaması yapılabiliyor. Böylece geliştiriciler, birbirinden farklı uygulamalar yazarak web sitelerini çok daha kullanışlı hale getirebiliyorlar. Eğer sizde JavaScript Nedir? JavaScript ile neler yapılabilir? Sorularının cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

JavaScript Programlama Dili Nedir?

Yazımızın bu kısmında JavaScript programlama dili ne işe yarar? Sorusunu biraz daha detaylı cevaplamak istiyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu dil web siteleri geliştirenler için büyük önem taşıyor. Web siteleri geliştirilirken HTML ve CSS dilleri kullanılıyor.

Bu diller bir araya geldiklerinde ortaya güzel tasarıma sahip bir web sitesi çıkarılabiliyor. Ancak bu dillerin üzerine JavaScript eklendiğinde web sitesi çok daha işlevsel hale getirilebiliyor. Yani JavaScript programlama dili kullanılarak web sitesi için birbirinden farklı uygulamalar yazılabiliyor.

Bu kısımda sizlere bu uygulamalar arasından slider uygulamasını örnek olarak açıklamak istiyoruz. Slider adı verilen web uygulaması sayesinde sitenizin ana sayfasına otomatik geçişli resim slaytı ekleyebiliyorsunuz.

Yani sitenizin ana sayfasına slider uygulamasını eklediğinizde uygulamanın içerisinde ki resimler sırayla otomatik olarak değişiyorlar. İşte bu önemli uygulama JavaScript programlama dili kullanılarak yapılabiliyor. Bunun yanı sıra bu kısımda son olarak JavaScript kullanılarak mobil uygulamalarda yapılabileceğini belirtmemizde fayda var.

JavaScript Programlama Dili ile Neler Yapılabilir?

Yazımızın önceki kısımlarını okuduysanız, JavaScript programlama dili nerelerde kullanılır? Sorusunun cevabı hakkında biraz fikir sahibi olabilirsiniz. Ancak biz yine de kafanızda soru işaretleri bırakmamak adına bu konuya biraz daha fazla değinmek istiyoruz.

JavaScript dilinin günümüzde web sitelerinde kullanımının çok fazla olduğu bir gerçek. Çünkü bu dil kullanılarak birçok web uygulaması ve web tabanlı oyun yapılabiliyor. Ayrıca bunlara ek olarak yine JavaScript programlama dili kullanılarak web sitesini veri tabanına bağlama gibi işlemlerde gerçekleştirilebiliyor.

Yani bu dil sayesinde hazırladığınız veri tabanını web sitenize bağlayarak veri tabanındaki bilgileri sitenize çekebiliyorsunuz. Bunların yanı sıra JavaScript ile mobil oyunlar, mobil uygulamalar ve masaüstü uygulamalarda geliştirilebilmeniz mümkün. Kısacası JavaScript dili birçok farklı projede kullanılabilecek bir dil. Bu dili kullanarak ne yapılacağı genel olarak biraz geliştiricinin hayal gücüne bağlı.

Ancak özellikle web geliştiricisi olmayı düşünenler için JavaScript dilinin kesinlikle öğrenilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü JavaScript programlama dili kullanılarak çok daha gelişmiş ve dinamik web siteleri hazırlanabiliyor. JavaScript dili ile yapılabilecek birçok önemli şey bu şekilde oluşuyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.