Seo YöntemleriWebmaster

Google Alışveriş Reklamları (Shopping Ads) Nedir?

Google Alışveriş Reklamlarının Avantajları


Birçok kullanıcı Google Alışveriş Reklamlarını ne olduğunu merek etmektedir. Google Alışveriş Reklamları (Shopping Ads), web sitesinden sattığınız ürünlere ait detaylı bilgi sunmaya yarayan reklam türüne denir. Web siteniz üzerindeki bu ürünlerin reklamını yapmak size, daha geniş kitlelere ulaşmayı ve satış oranlarınızın artmasına sebep olur. Bu reklam türü bunun için en iyi reklam türüdür.

Google Alışveriş Reklamları ile tek bir ürünün reklamını yaparken aynı zamanda birden fazla ürünün tanıtımını aynı anda yapmanız mümkündür. Bu tür reklamlara Vitrin Alışveriş Reklamı denmektedir. Örneğin; bir gömlek için Google üzerinden arama yaptıktan sonra artık sayfanızda gömlek resimleri görmeye başlarsınız.

Google Alışveriş Reklamlarının Avantajları

Google Alışveriş Reklamlarının birçok avantajı bulunmaktadır. Kullanıcı aradığı ürünü mağazası, fiyatı ve resmi daha arama sayfası üzerindeyken görür. Bu nedenle tıklanma oranı oldukça yüksektir. Normal ekran reklamları kullanıcıların dikkatini fazla çekmemektedir. Aynı zamanda ücretler tıklanma başına alındığı için, reklamınız ister görüntülensin ister görüntülemesin başka bir ücret ödemenize gerek kalmaz. Kullanıcılar sizin ürünlerinizi seçerse satış oranlarınızda yaşayacağınız değişim olumlu yönde olacaktır.

Google Alışveriş Reklamlarının bir diğer avantajı ise, fiyat karşılaştırma imkanıdır. Eğer reklamını verdiğiniz üründe güzel bir indirim uyguladıysanız bu reklamlar daha çok tıklanacaktır. Mesela marka bir ayakkabı satıyorsunuz ve çıkan reklamlarda sizin sattığınız ayakkabı diğer mağazalardan daha indirimli ise müşteri sizin sayfanıza yönelecektir. Diğer mağazaların sitelerine girip ayrı ayrı araştırma yapmak uzun süreceği için reklamlar üzerinden kolayca satın alma işlemlerini yapabilirler.

Google Alışveriş Reklamları Nasıl Kullanılır?

Bir E-ticaret siteniz varsa bu reklam türü tam size göredir. Bu reklamlardan faydalanmak için ilk olarak Google’ın kabul ettiği formatta bir XML hazırlamalısınız. Bu XML fiyatları her değiştiğiniz zaman mutlaka güncellemelidir. Aksi taktirde reklam fiyatı ve site üzerinde fiyat farklı olursa hesabınız askıya alınabilir ve reklamlarınız gösterilmez.

Daha sonra ise Google Merchant Center hesabı açıp buraya XML’i tanımlamalısınız. Son aşama ise Merchant Center ve Google AdWords hesabınızı bağlamak olacaktır. Reklamlarınız bu şekilde yayınlanmış olacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.