Webmaster

HTML Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır?

HTML Dili Nedir?


HTML dili nedir sorusunun cevabı aslında internette gezindiğimiz sitelerde saklı. İnternette gördüğümüz her site birden fazla dille yazılarak oluşturuyor. Bu dillerden her biri farklı amaçlar için kullanılıyor. Örneğin, CSS dili sitelerin tasarımında ki en önemli dillerden bir tanesi.

İşte HTML dili de siteler için fazlasıyla önemli bir dil. Bu dil diğer birçok dilden farklı olarak oldukça basit bir yapıya sahip. Basit olduğu kadar önemli olan HTML sayesinde internette dolaştığımız web sitelerinin temeli oluşturulabiliyor. Daha sonra bu dilin yanına diğer dillerde eklenerek ortaya güzel bir web sitesi çıkarılabiliyor.

HTML Dili Nedir?

Web sitelerinin oluşumunda HTML dili dahil birçok dil bulunuyor. Bu dillerin her biri web sitelerinde farklı amaçlarla kullanılıyorlar ve hepsi bir araya geldiklerinde ortaya kullanılabilir bir web sitesi çıkıyor. Oldukça basit bir yapıya sahip olan HTML ise bu diller arasında en basit ve en önemlilerden bir tanesi.

Çünkü HTML dili web sitelerinin iskeletini oluşturmanıza yarıyor. Örneğin, web sitelerinde bulunan paragraf, başlık gibi basit gözüken temel şeyler bu dille oluşturuluyor. Yani HTML kodları kullanarak çok sade bir web sayfası oluşturabilirsiniz. Ancak bu sitenin tasarımını geliştirmek ve siteye eklediğiniz şeylerin işlevselliğini arttırmak için başka dillerde kullanmanız gerekiyor.

Burada örneklendirme yapmamız gerekirse siteye sade bir tablo eklediğinizi farz edelim. Bu tabloyu şekillendirmek ve daha gelişmiş bir hale getirmek için CSS dilini kullanmanız gerekli. Kısacası HTML dili olmadan bir web sitesi oluşturulamaz. Çünkü HTML, web sitelerinde gördüğünüz paragraflar, başlıklar ve satırlar gibi temel şeylerin oluşturulmasında kullanılır.

HTML kullanılarak web sitesinin en basit hali oluşturulur ve diğer dillerin yardımıyla bu site daha işlevsel bir hale getirilir. Bu yüzden sadece HTML dili kullanılarak gelişmiş bir web sitesi de oluşturulamaz. Ancak HTML’in yanında CSS, JavaScript gibi diller kullanılırsa işte o zaman işlevsel ve gelişmiş bir web sitesi oluşturulabilir.

HTML Dili Nerelerde Kullanılır?

HTML dili ile neler yapılabilir? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız, yazımızın bu kısmını okumaya devam edebilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz gibi bu dil sayesinde web sitelerinin en temeli oluşturulabiliyor. Web sayfalarının oluşturulmasında kullanılan dil sayesinde siteye birçok farklı şey ekleyebiliyorsunuz. Örneğin, HTML dilini kullanarak sitenize buton, resim, tablo gibi eklemeler yapabiliyorsunuz.

Bunların yanı sıra sitede ki paragraflar ve başlıklar dahil birçok temel şey HTML ile oluşturuluyor. Ayrıca web sitelerinin temeli olan HTML dili çok basit bir yapıya sahip. Örneğin, <h1> kodu içerisine istediğiniz başlığı yazarak ve sonuna </h1> ekleyerek sitede bir ana başlık oluşturabiliyorsunuz.

Oldukça basit olan bu dilin üzerine CSS dili eklenerek web siteleri daha gelişmiş ve hoş bir tasarıma kavuşabiliyor. Daha sonrasında ise JavaScript gibi diller devreye giriyor ve bu diller sayesinde web siteleri işlevsel hale getiriliyor. Yazımızda sizlere HTML dili ne işe yarar gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Umarız kafanızdaki soru işaretlerini biraz olsun giderebilmişizdir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.