Webmaster

Sektörünüze Uygun Alan Adı Seçimi Nasıl Yapılır?

Bir Niş Bulmak


Sektörünüze uygun alan adını nasıl seçeceğinizi merak ediyorsanız, doğru yere geldiniz. Bu makale, başlamak için atmanız gereken adımları açıklamaktadır. Bir niş bulmayı, bir alan adı satın almayı ve satmayı ele alacağız. Süreçteki ilk adım, ilgilendiğiniz bir alan adı bulmaktır. Bir sonraki adım, potansiyel alan adınızı araştırmak ve işiniz için uygun olup olmadığına karar vermektir.

Bir Niş Bulmak

Çevirmeli alan adlarınız için bir niş bulmanın en önemli adımlarından biri, bazı anahtar kelime araştırması yapmaktır. Bazı anahtar kelimelerin sıralaması kolaydır, bazıları ise daha zordur. Farkı bilmek, karlı bir niş site oluşturmanın ne kadar süreceğini belirlemenize yardımcı olacaktır. İyi bir içeriğe sahip olmak da önemlidir. Google, yüksek kaliteli siteler arar, bu nedenle içeriğiniz ne kadar iyi olursa, sıralama şansınız o kadar yüksek olur. SEO önemlidir, ancak yalnızca iyi bir yazı stiliniz yoksa çok şey yapar.

Hangi anahtar kelimelerin kârlı olduğunu öğrendikten sonra, bu anahtar kelimelerle eşleşen alanları aramaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde, aktif olarak alıcı arayabilirsiniz. Alanları ne kadar çok araştırırsanız, kârlı olma olasılıkları o kadar artar. İyi bir örnek sigorta alanlarıdır.

Alan Adı Satın Alma

Çevirmek için bir alan adı satın alırken göz önünde bulundurulması gereken bir dizi faktör vardır. Bu faktörlerden biri etki alanının uzunluğudur. Daha kısa alan adları daha değerlidir. Başlangıç ​​​​şirketleri genellikle bir veya iki kelimelik alan adlarına gider. Bir diğer önemli faktör, markalaşması kolay alan adlarının genellikle daha değerli olmasıdır.

Açık artırmaya uygun olan alanlar, çevirme için idealdir. Satın almadan önce şartları ve fiyatları araştırabilirsiniz. Ayrıca, farklı açık artırma sitelerinde birkaç alanı test etmek için Spamzilla gibi bir araç kullanmayı deneyin. Ayrıca satılık alan bulmak için Flippa veya Empire Flippers gibi premium bir pazar yerini de kullanabilirsiniz.

Alan Adı Araştırması

Bir alan adını değiştirmeyi düşünüyorsanız, araştırma sürecinizin önemli bir parçasıdır. Ne kadar çok bilirseniz, o kadar başarılı olursunuz. Hangi faktörlerin bir alanı değerli kıldığını bilmek, karlı bir dönüşüm yapmanın anahtarıdır. Hangi alanların popüler olduğunu araştırmak için harika bir yol, Google Trendler’i kullanmaktır.

İlgilendiğiniz bir alan adınız olduğunda, alışverişe başlayabilirsiniz. İlk olarak, çevirme için iyi potansiyele sahip ucuz alan adlarını arayın. Yakın zamanda satılan süresi dolmuş alan adlarını kontrol ederek başlayabilirsiniz. Umut verici görünen bir alan bulduğunuzda, hala kullanılabilir olup olmadığını kontrol edin.

Alan Adı Satmak

Bir alan adınız varsa ve onu satmaya hazırsanız, en fazla karı elde etmek için atabileceğiniz birçok adım vardır. İlk olarak, alan adınız için doğru pazarı bulun. Alıcılarla gizli bir şekilde iletişime geçebilir veya alan adlarıyla ilgilenen tanıdığınız birine yaklaşabilirsiniz. Doğru kişiyi tanıyorsanız, rastgele insanlara ulaşmaya çalışmaktan daha fazla kar elde edersiniz.

Ne tür bir alan adı satmaya çalıştığınızı belirledikten sonra alıcıyla iletişime geçmeniz gerekir. Alıcı, profesyonel ve bilgili bir kişiyle uğraşmak isteyecektir. Ayrıca sattığınız alan adını, ne kadar trafik aldığını ve ne kadar para kazandığını da bilmelisiniz.

Açık Artırmada Alan Adı Satın Alma

Açık artırmada bir alan adı satın almak, maliyetinin çok altında benzersiz bir alan adı elde etmenin bir yoludur. Açık artırmalar, geleneksel satışlardan daha karmaşıktır, ancak aynı zamanda daha yüksek bir potansiyel kâr sunarlar. Açık artırmada bir alan adı satın almakla ilgileniyorsanız, başarılı olmak için izleyebileceğiniz birkaç ipucu var.

İlk olarak, eBay gibi bir alan adı açık artırma sitesinde ücretsiz bir hesap açmalısınız. Bu, alan adlarını sorunsuz bir şekilde satmanıza veya satın almanıza olanak tanır. Kaydolduktan sonra, bir alan adı için teklif vermeye başlayabilirsiniz. Ayrıca mevcut bir alan adını eBay üzerinden satın alabilirsiniz.

Bir Niş Belirleme

Alan adlarını çevirirken, karlı bir alan adı seçmenin ilk adımı bir niş belirlemektir. Bu şekilde, yüksek talep gören karlı bir alan adı seçebileceksiniz. Örneğin gayrimenkul satmak istiyorsanız gayrimenkul sektörü ile ilgili sitelere bakmalısınız.

Bazı insanlar alan satın alma ve satma konusunda büyük başarılara sahip olsa da, alan adlarını çevirmenin riskleri olduğunu unutmamalısınız. Bu riskler, zihniyetinizi ve beklentilerinizi içerir. Alan adlarını çevirerek para kazanmak mümkündür, ancak doğru zihniyete ihtiyacınız var.

Karlı Bir Alan Adı Belirleme

Bir alan adının fiyatını etkileyebilecek birçok değişken olduğundan, karlı bir alan adı belirlemek kolay bir iş değildir. Dikkate alınması gereken en önemli yönlerden biri, alanın “sıralanabilirliği”dir. Alan adları yüksek Moz veya Ahrefs puanlarına sahip olabilir, ancak Google’da kötü durumda olabilir ve toksik geri bağlantılara sahip olabilir. Bunlar kötü işaretler olsa da, başarı şansınızı artırmanın birkaç yolu vardır.

Bir alan arama aracı kullanmak, karlı bir alan adı bulmanıza yardımcı olabilir. Araç, anahtar kelimeleri girmenizi ister ve ardından size anahtar kelimelerle ilgili potansiyel alan adlarının bir listesini verir. Daha önce hiç düşünmediğiniz bir TLD bulduğunuzda bile şaşırabilirsiniz!

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.