Seo YöntemleriWebmaster

Favicon Nedir, Ne İşe Yarar? SEO İçin Önemi Nedir?

Facivon Ne İşi Yarar


Favicon nedir sorusu kelime anlamı en çok merak edilen konulardan biri olmasının yanında cevabı oldukça basittir. Web sitelerinin küçültülmüş logosu favicon olarak ifade edilmektedir. Yani firmayı temsil eden logo, firmanın her yerde kolay bir şekilde tanınmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra favicon kullanmasının firma için birçok olumlu katkısı da bulunmaktadır.

Faviconlar 16×16 boyutlarında web sitesinde yer alan başlığın ve sayfadaki URL kısmının önünde görülen küçük logolardır. Bu logolar harf ya da simge şeklinde de oluşturulabilmektedir. Firmanın tanınabilirliği için faviconlar büyük bir öneme sahiptir.

Facivon Ne İşi Yarar

Favicon nedir sorusu kadar, ne işe yaradığı da merak edilen diğer konulardandır. Bir web sitesi için ciddi öneme sahip olan faviconlar web sitesinin internetten üzerinde bulunmasını da kolaylaştırmaktadır. Özellikle arama motorlarında diğer sitelerden daha önce yer almayı sağlar.

Favicon bulunan web sitesi karşı tarafa daha fazla güven verecektir. Bu da sitenin prestijini arttıracağı gibi site puanının da daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Bunun yanında web sitesinin markalaşmasına da katkı sağlayarak adını çok daha fazla alanda duyurmasına yardımcı olacaktır.

Web sitesinde favicon kullanılması durumunda, web sitesi başkaları tarafından sık kullanılanlara eklendiğinde web site isminin önünde favicon yer alıyor olacak, bu da web sitesi için daha kolay bulunmayı sağlayacaktır.

Kullanıcılar tarafından web sitesi masaüstüne yerleştirildiği takdirde kısayol resmi olarak favicon gösteriliyor olacaktır. Bu da web sitesinin temsil edilmesi açısından son derece önemlidir.

Favicon Nasıl Kullanılır?

Favicon kullanılmak istendiği takdirde web sitesinin tagları arasına <head>  </head> kodlarının girilmesi gerekmektedir. Kodlardaki href bölümü favicon.ico sembolünün yerini belirlenmektedir. Buna göre;

<link rel= ’’shortcut icon’’ href=’’ /favicon.ico’’ type=’’ image/x-icon’’ />  kodu yazılmalıdır.

Favicon’un SEO İçin Önemi Nedir?

Favicon ve SEO bir web sitesi için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Web sitesinin kullanıcıların hafızalarında yer etmesinde favicon ciddi derece etki ederken SEO’da bu duruma dolaylı olarak katkı sağlamaktadır.

SEO ile ilgili çalışma yürüten kişiler favicon’un web sitesi için ne kadar önemli olduğunun farkına vararak ona göre bir çalışma yürütürler. Faviconlar her ne kadar küçük ve işe aramaz birer ifade gibi gözükseler de, web sitesinin geleceği ve güven vericiliği açısından en temel öğelerinden biri olmaktadırlar.

Favicon Boyutları Nelerdir?

Faviconlar genel itibari ile kare şeklinde ve 16×16 boyutlarında olmaktadırlar. Bunun dışında farklı boyutlarda favicon kullanmak isteyenler de tercihleri doğrultusunda kullanabilmektedirler. Buna göre favicon boyutları;

  • 16×16
  • 32×32
  • 48×48
  • 64×64
  • 128×128 boyutlarında olabilmektedirler.

Favicon nedir sorusunun cevabı olarak kısaca web sitesini temsil eden küçük logolar cevabını vermek doğru olacaktır. Favicon kullanılan web sitesi, kullanıcılarına web sitesinin daha profesyonel bir şekilde görünmesini sağlayarak akıllarında yer etmesine katkı sağlayacaktır. Böylece web sitesini daha önce ziyaret edip memnun kalan kişiler tekrar aynı siteyi bulmak istediklerinde zorlanmayacaklardır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.