TeknolojiWebmaster

CMS İçerik Yönetim Sistemi Nedir? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?


CMS içerik yönetim sistemi, bir web sitesinde metin içeriklerinden bağlantılara kadar pek çok öğenin meydana getirdiği kompleks yapıyı uyumlu şekilde oluşturmak için kullanılan bir tür yazılımdır. Web sayfalarına erişim sağladığınızda birçok bileşeni aynı anda görüntülersiniz. Videolar, bağlantılar, yorum paneli, metinler bir araya gelerek bütünlüklü bir web sitesini oluşturmuştur. Bu ögelerin tümünün nasıl oluşturulduğunu ve güncellendiğini ilk etapta düşünmeyebilirsiniz. Ancak bir web sitesi kurma veya E-ticaret yapma amacınız varsa detayları öğrenmeniz gerekir. Web sitelerinin bu kompleks yapısı geçmişte karmaşık kodlar ile uzmanlarca oluşturuluyordu. Ancak şimdilerde CMS içerik yönetim sistemi sayesinde kompleks yapıları meydana getirmek ve kontrollerini sağlamak daha kolay hale gelmiştir. Makalemizin devamından içerik yönetim sistemi hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz.

CMS İçerik Yönetim Sistemi Ne İşe Yarar?

CMS içerik yönetim sistemi, web sitelerinin ziyaretçileri tarafından görüntülenebilen içeriklerinin ve tasarımının yönetilebilmesini mümkün kılan yazılımdır. CMS, yönetici paneli olarak isimlendirilen menü yardımıyla kullanılmaktadır. CMS, kod bilgisi sınırlı olan kişilerin dijital içerikler oluşturabilmelerini ve bu içerikleri web sitesinde yayınlayıp, yönetebilmelerini sağlar.

İnsanların internetle ilk tanıştıkları dönemlerde web siteleri CSS veya HTML kod sistemleri sayesinde var ediliyordu. Ancak teknoloji geliştikçe hem tasarım hem de dosya kullanımı açısından daha karmaşık siteler tercih edilmeye başlandı. Bu kapsamda 2000’li senelerin başlarından beri iş faaliyetlerini internet ortamına taşıyan markaların web siteleri, kompleks ögeleri barındıracak şekilde hazırlanırken CMS ile kontrol ediliyor.

CMS İçerik Yönetim Sisteminin Özellikleri Neler?

CMS içerik yönetim sistemlerinin temel ve ortak nitelikleri aşağıdaki şekilde ifade edilir:

 • İçerik Oluşturma: İçerik yönetim sistemlerinin tümü kullanıcısının içerik yaratmasına imkan tanır. Yaratılan içerikler ise tercih edildiği zaman düzenlenebilir. İçerikler daha sonra farklı formatlara çevrilebilir veya tamamen silinebilir. CMS içerik yönetim sistemlerinde arayüz anlaşılır ve sade olduğundan kullanım rahatlıkla gerçekleştirilir.
 • İçerik Depolama: Oluşturulan içerikler, içerik yönetim sistemi kapsamında sürekli olarak depolanmaktadır. Bu işlem kullanıcının dilediği an dilediği veriye ulaşabilmesi için gerçekleştirilir.
 • İş Akışını Yönetme: CMS içerik yönetim sistemindeki tanımlı kullanıcılara çeşitli roller atabilir. Örneğin kullanıcıların bir kısmı “yazar” bir kısmı “editör” şeklinde kaydedilebilir. Bu kapsamda her bir kullanıcı için web sitesinde kullanılacak alanlarda ayrılmış olur. Kullanıcılar için doğru roller atanır ve iş akışının kontrolü açısından avantaj elde edilir.
 • İçerik Yayınlama: Hazırlanan ve depolanan içerikler yine içerik yönetim sistemi üzerinden yayına sokulur. Bu kapsamda ziyaretçiler için artık görünür hale gelirler. İçeriklerin ve dosyaların ne zaman yayına gireceği ise tarih seçeneğinden belirlenebilir.

Bu temel özellikleri taşıyan CMS içerik yönetim sistemlerine tercih edilmesi halinde gelişmiş ek fonksiyonlar dahil edilebilir. Örneğin belirli eklentilerin içerik yönetim sistemine uygulanması ardından SEO araçlarına, sosyal medya kanallarına erişim sağlama, siteye farklı dil desteklerini entegre etme, siteyi 360 derece görüntüleme gibi yeni özelliklerden yararlanılır.

CMS İçerik Yönetim Sistemleri Hangileri?

CMS içerik yönetim sistemleri denildiğinde akla WordPress, Drupal, Opencart gibi seçenekler gelir. Bu içerik yönetim sistemleri hakkında detayları şu şekilde inceleyebiliriz.

 • WordPress: En popüler ve sıklıkla kullanılan içerik yönetim sistemi WordPress aslında bir blog altyapısı olarak tanımlanır. Ancak içerik yönetmek için de oldukça elverişlidir. WooCommerce olarak ifade edilen eklentisi sayesinde E-ticaret altyapısına da dönüştürülebilmektedir.
 • Drupal: Eklentilerinin çoğu ücretsiz olan Drupal, içerisinden hazır temalar seçerek web sitesine uygulayabileceğiniz bir içerik yönetim sistemidir. Bazı esnek tema yapıları ise web sitenizi özelleştirmek için uygun şartları yaratır.
 • Opencart: 1999 senesinde bizlerle buluşan Opencart, web sitelerinde ödeme modüllerin oluşturulmasını ve rahatlıkla yönetilmesini mümkün kılar. Ücretsiz şekilde kurulur ve çevrim içi mağazaların kullanımına odaklanılarak tasarlanmıştır.
 • Magento: 140 bin üzeri web sitesi tarafından kullanılan içerik yönetim sistemi Magento, 60 farklı dil seçeneği arasından seçim yaparak, web sitesinde dil entegrasyonunu sağlamayı mümkün kılar. E-ticaret siteleri tarafından tercih edilir.
 • Shopify: 2004 senesinde hayatımıza giren Shopify, web sitelerinde pazarlama, kargo, ödeme birimlerinin oluşturulması ve yönetilmesi için kullanılır.
 • Opencart: 1999 senesinden beri E-ticaret sitelerinde kullanılan yönetim sistemi, ödeme modüllerinin en pratik şekilde yönetilmesini sağlar.

Sıralanan içerik yönetim sistemlerinin özel ve gelişmiş fonksiyonlar sunan eklentilerinden ise ücret karşılığında tercihe bağlı yararlanılmaktadır.

CMS İçerik Yönetim Sistemleri Neden Kullanılmalı?

CMS içerik yönetim sistemi kullanmak “gereklidir” ifadesinin altının çizilmesinin sebebi bu sistemin sizlere bazı avantajları kazandırmasıdır. İşlerinizi basit şekilde yürütmek istiyorsanız web siteniz için içerik yönetim sistemlerinden faydalanabilirsiniz. Bu sistemleri kullanma kararının önemli görülmesine yönelik başlıca gerekçeler ise aşağıdaki şekilde sıralanır:

 • İçerik yönetim sistemi kişiye anahtar kelime yönetiminde yardımcı olur ve web adresinin arama motoru sonuç sıralamasında yükselmesine katkı sunan şartlar yaratır.
 • Hazır ve SEO uyumlu temalar sunarak tasarım sürecini hızlandırır.
 • Çoklu kullanıcı desteği sağlayan yönetim sistemi sayesinde her bir kullanıcı rahatlıkla anlaşılır temadaki arayüze erişir.
 • Ziyaretçi profillerine dair detaylı istatistikler sunar.
 • Dosya ve içeriklere yönelik güncelleme işlemlerinin rahatlıkla kısa sürede gerçekleştirilmesi avantajını kazandırır.
 • İçerikleri ve web sitesi panellerini ayırmaya, gruplamaya izin verdiği için kullanıcılar içinde kaliteli deneyim sunar.

Tüm bu avantajları kazandırması açısından CMS içerik yönetim sistemlerinin kullanıma uygun oldukları ifade edilir.

CMS İçerik Yönetim Sistemi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İçerik yönetim sistemlerini kullanırken güvenlik hususuna dikkat edilmesi gerekir. Bu sistemler açık kodlu yapıya sahip olduklarından güvenlik koşulları güncelleme detaylarını gözden kaçırmayarak tam anlamıyla sağlanabilir. Öte yandan sistemlerin temel nitelikleri ve eklentileri ücretsizdir ancak özel eklentileri ücretlidir. Bu yüzden ilk etapta web sitenizde nelere ihtiyacınız olduğunu belirleyip, beklenmedik maliyetle karşılaşmamak için belirli eklentilerin kullanımına yönelik kararlar almayı unutmayın.

Fazla eklentiye ve bileşene sahip olan oldukça karmaşık sitelerin ise ziyaretçi deneyimde yüksek bir çıtayı yakalayamadığını unutmayın. İçerik ve dosya yönetimi kapsamında yapacağınız geliştirmeleri CMS içerik yönetim sistemi ile kademeli olarak gerçekleştirmeniz, ziyaretçilerinizin yenilikleri benimsemede sıkıntı çekmemelerini sağlar.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.