TeknolojiTeknoloji Haberleri

Google Chrome’a Yapay Zeka Desteği Geliyor! Yapay Zeka Destekli Geniş Arama


Bir anda ortaya çıkmış gibi görünen Yapay Zeka desteği gibi durumlar aslında yıllardır hayatımıza girmek için adımlar atıyor. Google Chrome’a yapay zeka desteği geliyor haberinin ardından pek çok kullanıcı neredeyse her uygulamaya yapay zeka desteğinin geliyor olması hakkında konuşmaya başlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft Bing gibi arama motorlarına gelen yapay zeka desteği ile aramalar daha derinlemesine ve daha faydalı hale gelmeye başlamıştı. Google Chrome arama motorunun da bu konuda adımlar atıyor olması bize daha iyi bir tarayıcı deneyimi sunacağı anlamına geliyor.

Chrome tarayıcı tabanınca bulunan neredeyse her tarayıcı için gelecek olan bu güncelleme ile birlikte artık daha performanslı bir tarayıcı görebilecek, aramalarda daha detaylı sonuçlara sahip olabileceğiz. Peki, Nasıl? Chrome Yapay Zeka Desteği Nasıl Çalışıyor?

Google Chrome Yapay Zekası Nedir? Nasıl Daha Performanslı Olacak?

Google Chrome yapay zeka desteği ile daha rahat bir kullanım sunacak olan tarayıcılardan sadece birisi. Öyle ki, Chromium tabanlı olan neredeyse her tarayıcı için aynı destek de söz konusu olacak.

Sadece bilgisayarlar değil, mobil cihazlar için de performans yönünde artış gözlemlenmesi mümkün durumda. Daha performanslı ve daha sonuç odaklı çalışan yeni yapay zeka destekli teknoloji WebGPU sunuculardaki yükü azaltmak için de çalışıyor.

Google Chrome her ne kadar bilgisayarınız üzerinde çalışan bir sistem olsa da çoğu güvenlik ve görüntü oluşturma gücünü sunuculardan almakta. WebGPU teknolojisi ile birlikte yapay zeka ile daha kaliteli görüntüler oluşturma aşamalarına girecek olan Chrome, yapay zekanın sağladığı avantajlar sayesinde sunuculardaki yükleyin de azaltılmasını sağlayacak.

Daha Güvenli Bir Tarayıcı İçin Yapay Zeka Destekli Chrome

Google Chrome güvenlik zafiyeti konusunda kendini geliştirmiş olan ve her seferinde yeni güncellemeler ile yeni güvenlik zafiyetlerinin önüne geçen bir tarayıcı haline gelmekteydi.

Yapay zeka güncellemesi ile birlikte görüntülerin artık sunucularda değil bilgisayarlarda üretilecek olması yeni bir güvenlik zafiyetinin önüne geçecek. WebGPU ile birlikte kişisel verilerin bilgisayarlarınızda kalmasını sağlayacak olan güncelleme.

Özellikle sağlık alanlarında ve bazı şirket alanlarında gönderilen kişisel verilerin güvenliğini sağlamayı hedefliyor.

Google I/O konferansı olarak da bilinen Google Teknoloji konferansı üzerinde Chrome’un kavuşacağı pek çok yenilik hakkında da konuşuldu. Her ne kadar konuşulmuş olsa da Google Chrome WebGPU güncellemesi en dikkat çekenlerden oldu.

WebGPU İle Daha Hızlı Görüntü İşleme ve Yüksek Kalite

Google Chrome da dahil pek çok tarayıcı görüntü işleme yöntemi olarak WebGL Yani Web Graphics Library ‘yi kullanıyor. Her ne kadar bu zamana kadarki teknolojide işimizi görüyor olsa da gelişen teknoloji ile birlikte hem yetersiz kalıyor hem de güvenlik sorunlarına neden olabilecek durumdaydı.

WebGL’in çalışma mantığı, web sitelerinde görmüş olduğunuz üç boyutlu başta olmak üzere pek çok görüntünün oluşmasını sunucular üzerinden sağlıyor oluşuydu. WebGL, Chrome dışında da neredeyse her tarayıcı ile çalışan anlaşmalı bir görüntü oluşturma aracıdır.

WebGPU ise WebGL’den farklı olarak yapay zeka desteğini temel almış bir API türüdür. Yapay zeka desteği ile hem daha hızlı sonuçlar alınmasını sağlıyor hem de geliştiriciler için az kod ile yüksek kaliteli grafikler elde edilmesini sağlıyor.

WebGPU ile birlikte performansı artacak Chrome’un yanı sıra artık daha kaliteli grafiklere sahip içerikler görebilecek, içerik üretme konusunda daha az kod daha fazla performans ile karşılaşabileceğiz.

Chrome 113 güncellemesi olarak bilinen güncelleme sürümü ile hayatımıza girecek olan WebGPU özelliği sadece bilgisayarlarda değil telefonlarda, tabletlerde ve hatta bazı akıllı araçlarda da yüksek performans oranını yakalamakta yardımcı olabilecek.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.