Teknoloji Haberleri

WhatsApp Yedekleme için Google Drive Depolama Alanını Tüketecek!

WhatsApp yedeklemeleri Google Drive depolama alanını tüketecek. Yedeklenen her mesaj, video ve fotoğraf depolama alanınızdan gitmesine neden olacak.

WhatsApp kullanıcı mesajlarını, görsellerini ve videolarını yedeklemek için Google Drive servislerinden yararlanıyordu. Google drive üzerinden yedekleme yaparken kullanıcı depolama alanını kullanmayan WhatsApp, pek çok kullanıcı için “bulut depolama” uygulaması olarak görülmeye başlandı.

Kullanıcılar mesajları, fotoğrafları ve videoları kendilerine göndererek yedeklemeye başlamış. Depolama alanı olarak kullanmaya başlamıştı.

Ancak, şişen depolama alanları WhatsApp tarafından durumun fark edilmesine neden oldu ve yeni düzenleme yapılmaya başlandı.

1 Ocak 2024 İtibari ile Mesajlarınız Kendi Hesabınızda Yedeklenecek

2023 Yılının ortalarında duyurulan depolama değişikliği haberi 1 Ocak 2024 itibari ile işleme sunulmaya başlanıyor.

Tüm kullanıcılara kademeli olarak gelecek olan güncelleme. Hesabınıza tanımlandıktan sonra “depolama değişikliği” adındaki bildirim mesajı ile tarafınıza bildirilecek.

Google Drive tarafından tüm kullanıcılara ücretsiz şekilde sunulacak olan 15GB depolama alanı kullanılacak. Ancak, kullanıcılar depolama alanlarını yükseltmek istediklerinde Google drive üzerinden alan genişletme paketleri satın alabilecekler.

15GB boyutundaki depolama alanı dolduktan sonra WhatsApp uygulaması üzerinden uyarı yapılarak Google Drive üzerinden depolama alanı açmanız istenecek. Depolama alanı olmaması durumunda yeni yedekleme mümkün olamayacak.

WhatsApp Video Yedekleme Nasıl Kapatılır?

WhatsApp depolama için Google Drive alanınızı kullanacak haberinden sonra pek çok WhatsApp kullanıcı sadece mesajların yedeklenebileceği özelliği açmaya başladı.

Sadece mesajlar ve fotoğraflar, mesajlar ve fotoğraflar, videolar seçenekleri ile yedekleme türünüzü özelleştirebilir. Depolama alanınızı daha efektif şekilde kullanabilirsiniz. 15GB depolama alanı, sadece mesajlar ve fotoğraflar özelliğini açmış olan WhatsApp kullanıcıları için yeterli olacaktır.

 • Güncel WhatsApp uygulamasına giriş sağlayın,
 • Uygulamanın mesajlar sekmesinde iken; Sağ üstte yer alan üç noktaya tıklayın ve ardından Ayarlar seçeneğine tıklayın,
 • Açılan pencereden Sohbetler seçeneğine tıklayın,
 • Sayfanın altında yer alan “Sohbet yedeği” seçeneğine tıklayın,
 • “Videoları dahil et” seçeneğini pasif duruma getirin.

WhatsApp, şu an için sadece Video özelliğinin devre dışı bırakılmasına izin veriyor. Ancak;

 • Ayarlar seçeneklerine giriş sağlayın,
 • Açılan sayfadan Depolama ve veriler seçeneğine tıklayın,
 • Otomatik indirme başlığı altındaki alandan otomatik olarak indirilecek veya indirilmeyecek olan medya türlerini ayarlayın,
 • Videoları ve Fotoğrafları pasif duruma getirin ve manuel indirme sağlayın.

Söz konusu adımları uyguladıktan sonra, sadece manuel indirmeler sağlayabilir indirdiğiniz görsellerin yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Düzenli olarak sohbet temizliği, video ve fotoğraf temizliği de WhatsApp tarafından kullanılacak olan Google Drive alanınızda yer açılmasına fayda sağlayacaktır.

İki Farklı Google Drive Hesabı Kullanabilirsiniz

WhatsApp kullanıcı Google Drive alanını kullanacağı için pek çok farklı çözüm de sunulmaya başlandı. Bunlardan en dikkat çekeni iki farklı Google hesabı kullanmak.

Ana Google Drive hesabınızda hem kendi yedeklerinizi hem de WhatsApp üzerinden gelecek olan yedekleri tutmak depolama konusunda sorunlar yaşamanıza neden olacaktır.

Bu nedenle, kişisel yedeklemelerinizi farklı bir Google Drive hesabına, WhatsApp yedeklemelerinizi de farklı bir Google Drive hesabına yapabilirsiniz. Bu sayede, 15GB Kişisel verileriniz için, 15GB WhatsApp yedeklemeleriniz için kullanabileceksiniz.

Google Drive Depolama Alanı Fiyatları Ne Kadar?

WhatsApp yedeklerinizin sağlıklı şekilde yapılmasının yanı sıra kişisel verilerinizin de yedeklenebilmesi için ekstra depolama alanı satın alabilirsiniz. Alınan ekstra depolama alanları yüzlerce GB veri depolamanıza olanak sağlıyor. Peki, fiyatları ne durumda?

 • 15GB Temel paket: Ücretsiz ve herkes tarafından kullanılabilir,
 • 100GB Basic Paket: 9,99TL/AY ve pek çok ek avantaj imkanı,
 • 200GB Standart Paket: 19,99TL/AY ve pek çok avantaj imkânı,
 • 2TB Premium Paket: 49,99TL/Ay ve pek çok ek avantaj imkanı.

Google Drive depolama alanı satın alırken yıllık alımlar tercih edilmesi durumunda %16’ya varan indirimler ile karşılaşmak mümkün durumda oluyor. Yıllık depolama alımlarında fiyatlar;

 • Basic Paket: 99,99TL/Yıl,
 • Standart Paket: 199,99TL/Yıl,
 • Premium Paket: 499,99TL/Yıl.

Olarak karşımıza çıkmakta. Yıllık paketlerde üst üste alımlara izin verilmesi nedeni ile birkaç yılı önceden almanız durumunda yaşanabilecek olası zamlardan da etkilenmeden kullanma imkanını yakalayabiliyorsunuz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.