Teknoloji

Google Lens Nedir? Multisearch İle Nasıl Çalıştırılır?


Google Lens, Google tarafından 2017 senesinde hayata geçirilen yapay zeka teknolojisidir. Google Lens, objektifteki nesneleri algılar ardından tanır ve derin öğrenme teknolojisi aracılığıyla nesnelere ilişkin tarama yapar. Google Lens aynı zamanda çeviri hizmeti de sunar. Bu yapay zekayı Multisearch ile kullanmak için Google Lens’e bir fotoğraf yüklemek ve sistemin içerdiği sorgulama adımlarını izlemek gereklidir. Bu makalemizde Google Lens kullanımı, avantajları, multisearch ile çalıştırılması hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Google Lens Ne İçin Kullanılır?

Google Lens, telefon kamerası yardımıyla bir nesneyi işaretlemek ve ardından bu nesne hakkında Google Asistan’a soru sormak için kullanılır. Google Lens kameraya tanıtılan nesne ile bağlantılı önerileri de kullanıcıya göstermektedir.

Google Lens kullanıcıları uygulama üzerinden çeviri gerçekleştirebilir, fotoğrafını çektikleri nesneler hakkında Google Asistandan bilgi alabilirler. Öte yandan bulundukları konumdaki bir binanın fotoğrafını Google Lens’e yükleyip, bulundukları bölgenin adını öğrenebilirler. Bitkiler, hayvanlar kameraya tanıtıldıktan sonra özellikleri hakkında araştırmalar Google Lens sayesinde gerçekleştirilebilir.

Kısacası Google Lens, bilgisayarla görme, yapay zeka, makine öğrenimi teknolojileri ile çalışarak, insanların kısa zamanda geniş bir bilgi kaynağına erişebilmelerini mümkün kılar.

Google Lens Avantajları Neler?

Google Lens kullanım avantajları denildiğinde akla ilk olarak artırılmış gerçeklik kapsamında daha akıllıca cevaplar ve sonuçlar elde etme imkanı gelir. Uygulamayı kullanmanın kazandırdığı diğer avantajlar aşağıdaki şekilde sıralanır:

  • Google Lens kullananlar modemlerine şifre almak zorunda kalmazlar. Modemin arkasında konumlandırılan etiket kameraya tanıtılarak Wİ-Fİ ağına bağlantı gerçekleştirilir.
  • Bir kağıt veya defter üzerinde bulunan yazılar Google Lens sayesinden rahatlıkla mobil cihazlara aktarılmaktadır. Sadece defter üzerindeki metni kameraya tanıtmak, metni mobil cihaza aktarmak için yeterlidir.
  • Okunan bir dergide anlaşılmayan, çevrilmek istenen kelimeler varsa, kelime Google Lens’e tanıtılarak anında çevrilir.
  • Etrafınızdaki kafe veya marketin fotoğrafını çekip, Google Lens üzerinden işletmelerin açılış-kapanış saatlerini, müşteri yorumlarını görüntüleyebilirsiniz.

Bu gibi avantajlar kazandıran Google Lens uygulamasının kullanımı hakkında ayrıntıları alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

İOS Telefonda Google Lens Kullanmak

İOS telefonda Google Lens kullanmak için öncelikle Google uygulamasını telefona indirmek gereklidir. Ardından şu aşamalar izlenir:

  • Google uygulamasına giriş sağlanır.
  • Uygulama içerisindeki sesli arama niteliğine sahip mikrofon simgesinin hemen yanında konumlanan kamera simgesine tıklanır.
  • Google Lens arama çubuğuna tıkladıktan sonra kamera ayarlarının yapılmasına onay verilir.
  • Tercih edilen nesneye veya noktaya doğru kamera doğrultulur.
  • Kamera nesneyi algıladığında uyarı verir ve nesneyi mavi noktayla işaretler.
  • İşaretlemeye onay verdikten sonra ekranın altında görüntülenen çeviri, alışveriş, yerler, sorgulama başlıklı seçeneklerden tercih edilene tıklanır.

Eğer kameraya tanıtılan nesne için araştırma başlatıldıysa çeşitli internet kaynaklarından incelenen bilgiler, çeviri başlatılmışsa ilgili çeviri metni, “yerler” seçeneği işaretlendiyse konum bilgileri görüntülenir.

Android Telefonda Google Lens Kullanmak

Android telefonda Google Lens kullanmak için İOS telefonda Google Lens kullanmak için izlenen yoldan çok farklı bir yol izlenmez. İlk olarak cihaza Google Lens uygulaması indirilmelidir. Uygulamaya giriş yapılıp, aratma çubuğunda konumlanan kamera seçeneği tercih edilir. Tercih edilen nesne kamera objektifinde mavi nokta uyarısı çıkacak şekilde ortalanır ve sayfa altındaki sorgulama tiplerinden herhangi birine tıklanır.

Google Lens Multisearch ile Nasıl Çalıştırılır?

Google Multisearch, Google Lens kullananların aynı anda hem metin hem de görsel hakkında aratma yapabilmelerini sağlayan bir niteliktir. Google Lens’in içerisinde yer alan bu özelliği kullanmak ve çalıştırmak için ek bir uygulama indirmeye gerek yoktur. Kullanım için ilk adımda, Google arama motoruna giderek lens simgesine tıklamak ve ardından fotoğraf çekerek aratma başlatmak gerekir. Hemen ardından ekrana yansıyacak olan “+“ simgesine tıklayanlar ise aratmaya ek bir metni dahil ederek sonuç alabilirler.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.