Webmaster

Google My Business Nedir? Detaylı Google My Business Rehberi

Google My Business Nedir?


İşletmeler için oldukça önemli bir konu olan Google My Business işletmelerin potansiyel müşterilerini bulmaya hem yardımcı hem de büyük bir katkı sağlıyor. Google My Business ile işyerinizin birtakım konum, adres bilgileri, işletme ismi ve çalışma saatleri gibi bilgileri vererek müşterilerinizi şirketinize çekebilirsiniz.

Google My Business ile insanların Google’da son yıllarda çıkan “yanımdaki” özelliği sayesindedir müşterileri kendinize çekerek kazancınızı artırmış olacaksınız. İşletmelerin bulunduğu konumu müşterilere kolaylıkla bildirdikleri için işletmelerin kazançlarını yeni potansiyel müşterileri ile bağlantı kurduğu için kazançları ciddi oranda artıyor.

Google My Business hem işletmenize yakında bulunan müşterileri sizin işletmenize çeker hem de iletişim bilgileri gibi birçok işletmelerinizi bilgilerini insanlara kolay bir şekilde erişim imkânı sunar. Bu tip olumlu nedenlerden dolayı sizlere bu yazımızda aklınızda bulunan Google My Business ile alakalı kavramları ve soruları sizler için aşağıda başlıklar hâlinde cevaplarını sizlere sunduk.

Google My Business Nedir?

Google My Business nedir? Gibi sorular iş sahibi kişiler tarafından oldukça merak ediliyor. Google My Business işletmeler için yapılmış bir uygulamadır. Bu uygulamada işletmelerin adres bilgileri gibi bazı bilgileri potansiyel müşterilere sunar. Üstelik Google My Business tamamen ücretsizdir yani hiçbir ücret yapmadan sizde bu uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google My Business’ın çalışma prensibi sizin işletmenizin Google haritalardan bularak size gelecek olan müşterileri en kısa yoldan size ulaştırır. Ayrıca Google ait olan bazı sıralamalara dahil olarak sizde işletmenizin daha çok müşteriye ulaşmasına imkân sağlayabilirsiniz.

Böylelikle işletmenizin hem kazançları ciddi bir şekilde artacak ve siz ciddi bir gelir elde edeceksiniz hem de işyerinizin daha çok insanlar tarafından tercih edilmesi ile işletmenizin popülerliği artacaktır.

Eğer sizlerde bu dediklerimiz sonuçları almak istiyorsanız bu yazımızı harfi harfine dikkatli bir şekilde okumanızı öneririz. Unutmayın ki bu kolay işlemeler sayesinde sizlerde işletmenize olan talebi ciddi bir şekilde artırmasını sağlayabilir aynı zamanda ciddi oranlarda kazançlar elde edebilirsiniz.

Google My Business Ne İşe Yarar?

Google My Business sayesinde işletmenizi çeşitli aracılar sayesinde dünyaya tanıtmaya yardımcı olur. Yani sadece çevrenizde bulunan müşterilere bağlı kalmazsınız böylelikle çok daha büyük kitlelere hizmet veririsiniz.

Ancak sadece bir site ile kullanıcıların sizin işletmenizin hakkında görünürlüğünü sağlayamazsınız. Aynı zamanda işletmenizi web sitesini Google Benim İşletmem eklemeniz ve işletmeniz hakkında bazı bilgilerin vermeniz gerekiyor. Google My Business ile yapacağınız kayıt işlemleri sayesinde hem SEO çalışanları ile birlikte işler yapabilir hem de local SEO işletmenizin görünürlüğünü arttırabilirsiniz.

Bunların sonucunda işletmeniz açığa çıkan müşteri potansiyeli sayesinde gözle görülür bir hızda büyüyerek sizlere artı kazançlar sağlayacaktır. Böylelikle sizin için artı yönde bir kazanç sağlamasını sağlayacaktır. Hem de işletmenize yönelik olan popülerliği artıracaksınız.

Google My Business Nasıl Kullanırız?

Google My Business kullanmak oldukça basit ve hızlıdır. Sizler Google My Business işletmeler hakkında eksiksiz bir şekilde bilgilerini vererek sizlerde bu uygulama sayesinde işletmenize pozitif yönde etkiler sağlayabilirsiniz.

Sizler işletmeniz hakkında ne kadar eksiksiz ve doğru bilgiler verir iseniz işletmeniz o kadar Google listesinden üst sıralarda yer bulursunuz. Böylelikle daha çok insana ulaşarak daha ciddi bir müşteri potansiyeli ile etkileşime geçebilirsiniz.

Bu nedenlerden dolayı Google My Business kullanmanızı tavsiye ederiz. Hem sizin için hem de işletmeniz için olumlu yönde artılar sağlayacaktır. En büyük artısı ise artı bir müşteri potansiyeli sayesinde kazancınızı artırabilirsiniz.

Google My Business Kurulumu Nasıl?

Şimdiki adımda ise sizlere işletmeniz için oldukça faydalı olan bu Google My Business kurulumu için hangi adımları uygulayacağınızı anlatacağız. Dilerseniz aşağıdaki adımları izleyerek Google My Business kurulumunu nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

İlk önce bir Google hesabı açın eğer hesabınız var ise alttaki 6 adımı geçin.

 • Google’da bulunan oturum açma sayfasına gidin.
 • Açılan sayfa ile “Hesap Oluştur” kısmına tıklayın.
 • Kullanıcı adı olarak tanımladığınız ismi ile ilgili bulunan alana girin.
 • Sonrasında ise şifre belirleyin ve çıkan butona tıklayın.
 • Dilerseniz bu alana size ait mobil cep telefonu numaranızı girin.
 • Son olaraktan e-postayı onaylayarak işlemleri bitirin.
 • Sizlerde artık Google’da bir hesap açtığınıza göre artık Google My Business kullanmaya başlamak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:
 •  Google hesabınızı seçin.
 • Business.google.com sekmesini açın ve oradan bulunan ‘Hemen Başlayın’ kısmını bulup tıklayın.
 • Buraya işletmenizin ismini yazın ve işletmenizin adresini girin.
 • Bu alanda ise işletmenizin hangi kategoride olduğunu veya işletmenize yakın bir kategori seçin.
 • İşletmenize ait iletişim bilgilerinizi ve varsa internet oldukça kolay bir şekilde sitenizi girin.
 • En son adımda ise dilediğiniz bir onay yöntemi seçmeniz gerekir. Eğer uygun değilseniz sonrasında onaylayabilirsiniz.

Hesabınızı üç farklı yol ile onaylayabiliyorsunuz. Bunlardan birisi cep telefonu numarası ile diğeri posta yolu ve son olarak e-posta yolu ile sizlerde hesabınızı oldukça kolay bir şekilde onaylayabilirsiniz.

Hesabınızı Telefon Numarası İle Onaylamak İçin

 • Telefon numarasını doğru ve eksiksiz bir şekilde girin.
 • Telefon numaranıza gelen kodu siteye giriş yaparak bu kodu boşluklara yerleştirin.
 • Eğer kodu doğru bir şekilde girdiyseniz hesap onaylama işlemleriniz tamamlanmış demektir.
 • Hesabınızı Posta ile Onaylamak İçin;
 • Doğru bir adres bilgileri vererek burada posta yolu ile gelmesi seçeneğine tıklayın.
 • Postanızın geleceği zamanı bekleyin.
 • Gelen postanızın ardından Google My Business giriş yaparak konum tercihlerinizi yapın.
 • Çıkan butona tıklayın.
 • Gelen posta ile postanızda bulunan kodu girin ve böylelikle işlemlerinizi tamamlayın.
Hesabınızı E-posta Üzerinden Onaylamak İçin;
 • Google My Business üzerinden hesabınızı e-posta ile onaylama seçeneğine tıklayın.
 • E-posta doğruluğunu gözden geçirdikten sonra ise Google Gmail giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan SONRA gelen kodu Google My Business üzerinde bulunana kod yazma yerine yerleştirin
 • Bu adımları eksiksiz bir şekilde yaptıysanız hesap onaylanma işlemleriniz tamamlanmış demektir.
Google My Business İle Nasıl Fotoğraf Yükleyebilirsiniz?

Google My Business için fotoğraf yüklemek için ilk önce fotoğrafınızı belirli bir piksele çevirmeniz gerekiyor. Piksele çevirdikten sonra ise tercih edeceğiniz fotoğrafı uygun ebatlara göre ayarlamanız gerekiyor. Ebatları uygun bir şekilde ayarladı iseniz artık fotoğrafınız kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz. Unutmayın ki Google fotoğraf yükleyen işletmeleri sıralamalarda daha çok yukarı doğru çıkmasında yardımcı olur.

Google My Business Harita Bilgilerini Ekleme

Google My Business uygulamasına vereceğiniz konum bilgileri sizi tercih etmek isteyen müşteriler için oldukça kolaylıklar sağlayacaktır. Böylelikle hem yerel bölgelerde hem de bölgesel yerlerde müşteriler için bir adım daha öne çıkmanızı sağlayacaktır. Haritası sonuçlarını sizde Google My Business eklemek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:

 • Google My Business hesabınıza giriş yapın.
 • Düzenlemek istediğiniz alana gidin.
 • Web sitenize ait olan URL’yi ekleyin.
 • ‘Uygula’ kısmına basarak işlemleri tamamlayın.
Google My Business İşletmenizin İçin Neden Önemli?

Şimdi ise bu başlığımız da henüz işletmesini Google My Business kayıt olmaya ikna olmamış kişiler için dikkatli bir şekilde okumasını tavsiye ederiz. İlk önce Google My Business sayesinde işletmenizin görünürlüğü artacaktır bu şekilde sizi tercih etmek isteyen müşteriler tarafından oldukça adres, açılış ve kapanış saatleri gibi konularda kolaylıklar sağlayacaksınız. Google My Business sayesinde ayınız zamandan Google’da bulunan bir takım listelerde işletmenizin bulunma olasılığını artıracaksınız.

Böylelikle işletmenizi internet üzerindeki popülerliğini yükselteceksiniz. Bu anlattığımız olaylar sayesinde işletmenize daha büyük bir müşteri potansiyeli sağlayacaksınız. Bunun sonucunda gelirinizdeki artışı gözle görülür bir şekilde kısa bir zaman içerisinde fark edeceksiniz.

Müşterileriniz içinde bir artı sağlayan bir konu ise randevu veya rezervasyon işlemlerini kolaylıkla yapabilmesini sağlayabilirsiniz. Tüm bu olan gelişmeler için bir önem arz ediyor ise sizde Google My Business kayıt olup işletmenize ve kendinize artı yönde etkiler sağlayabilirsiniz.

Tüm bunlar için ilk önce karar vermeniz gerekiyor gerisi zaten kolaylıkla gelecektir. Bu sebeple bu konudaki olan olaylar ile ilgili sizler için artı ve eksi yönlerini detaylı bir şekilde kendinize göre değerlendirme yapmanız gerekiyor.

SEO için Google My Business Nasıl Kullanılır?

Google’da SEO için en önemli kriterlerden birincisi anahtar kelimeleri doğru sıklıkla ve doğru bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Bir diğer önemli nokta ise işletmeniz ile alakalı bir fotoğraf koymanız gerekiyor. Bu şekilde de işletmenizi Google tarafından üst sıralar taşımada önemli bir yer edinecektir.

SEO için Google My Business’i Nasıl Kullanabilirsiniz?

Öncelikli olarak SEO için Google Anahtar Kelime Planlayıcısı uygun olarak sitenizde anahtar kelimeleri belirli bir sıklıkla ve doğru anahtar kelimeleri seçerek Google’da üst sıralara çıkabilirsiniz.

Diğer bir konu ise işletmeniz ile alâkalı her bilgiyi eksiksiz ve doğru bir şekilde vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda bu bilgileri belirli bir aralıklar ile güncellemeniz gerekiyor. Böylelikle güven algoritmasını arttırabilirsiniz. Bilgilerinizde sık sık kontrol etmeyi kesinlikle unutmayın.

Böylelikle sizlerde işletme kaydımı nasıl optimize edebilirim gibi sorular ile uğraşmasınız. Bu şekilde eğer işletmeniz hakkında yanlış bir bilgi var ise müşteriler tarafından olumsuz bir yönde dönüşler alabilirsiniz. Bu sebeple bilgilerinizi sık sık kontrol edin ve belirli zamanlar içerisinde bu bilgilerinizi kullanıcıların fikirleri doğrultusunda güncellemeyi unutmayın.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.