Para KazanmaWebmaster

Makale Yazarak Para Kazanma Yöntemi: SEO Uyumlu Makale (2022)

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Makale yazarak para kazanma yöntemi, özellikle internetten ek gelir elde etmek isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Webmaster dünyası, para kazanma yöntemleri konusunda sürekli güncel yollar üretiyorlar. Makale yazarlığı da revaçta olan ve Webmaster dünyasında önemli yer edinen yöntemlerden biri.

SEO Uyumlu makale yazarak para kazanmak (2022)
SEO Uyumlu makale yazarak para kazanma (2022)

Makale yazarlığında mantık bir konunun açıklanmasına ve aynı zamanda SEO (Search Engine Optimization) uyumunun yakalanmasına dayanıyor. SEO uyumlu makale yazmak için, öncelikle iyi bir anlatım diline ve Türkçe’ye hakim olmak gerekiyor. İçerik üreticiliği kolay bir iş gibi görünebiliyor. Ancak kaliteli bir içerik üretmek için mutlaka bazı noktaların iyi bilinmesi gerekiyor.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Arama motoru optimizasyonu kurallarına uygun makaleler, hem arama motorlarına hem de kullanıcıların okumasına uygun yazılmaktadır. Bu uygunluğu yakalamak için ise mutlaka SEO ve Türkçe kuralları bilinmelidir. Anlatım dili iyi olmalı, yazılar kullanıcıyı kendisine çekmelidir.

SEO uyumlu makale nedir?
SEO uyumlu makale nedir?

SEO uyumlu makale yazarken öncelik arama motorlarında daha iyi sıralama almak olsa da, aslında ilk öncelik kullanıcı deneyimidir. Zira kullanıcının okumayacağı veya siteden hemen çıkacağı bir içeriği arama motorları da sevmez. Bu nedenle makale yazarlığında betimleyici anlatım, kullanıcıyı okumaya teşvik edecek bir dil kullanmak daha yararlı olacaktır. Makale yazıp para kazanmak isteyenler öncelikle yazım dillerini geliştirmelidir.

Makale Yazarak Para Kazanma Yöntemi

Makale yazarak para kazanma yöntemi

Kazanç elde etmek isteyen kişiler, öncelikle bu işi yapanların örneklerine göz atmalıdır. Makale alacak müşterileri nereden bulacaklarını bilmeli, en çok hangi makale türünün sattığını bulmalıdır. Rastgele konularda makale yazmak ve bunları satmaya çalışmak iyi bir seçim olmaz. Bu nedenle daha çok müşterilerin sipariş vereceği başlıklara yazmak gerekir. Makale yazarak para kazanmak evde, ofiste, bir kafede otururken yapılabilecek ek gelir yöntemleri arasındadır. Yazarlık ile para kazanma aşamaları şöyledir;

 • İlk olarak kişinin daha kolay yazabileceği sektörleri bulması gerekir. Örneğin bir sağlık çalışanı sağlık sitelerine makale içerik üretmekte zorlanmaz.
 • Makalelerin kaliteli olması için bazı kuralların bilinmesi gerekir. Mesela bir makalede anahtar kelimeleri etkili bir şekilde kullanmak, aynı zamanda anlatımı bozmamak önemlidir.
 • Makale yazmaya başlamadan önce konu hakkında internetteki diğer yazılara göz atılmalıdır. Yazının daha iyi sıralama alması için internette ilk sıradaki sitelerin yazım tarzları öğrenilmelidir.
 • Eğer kişi kaliteli içerik üretecek seviyeye geldiğini düşünüyorsa, müşteri bulabileceği ağlara katılmalıdır. Bu ağlar webmaster forumları, Facebook grupları, çeşitli iş siteleri olabilir. “Nasıl Makale Siparişi Alınabilir?” başlığı altında site tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Makale Fiyatı Ne Kadar?

Satacağınız makalelerin fiyatı, satış yapılan alana göre değişebilmektedir. Kimi webmaster forumlarında makale fiyatları 100 kelimesi başına 2 TL iken, kimi freelancer iş sitelerinde bu fiyat 5 TL de olabilmektedir. Satışa başlamadan önce makale fiyatını belirlemek önemlidir. Makale fiyatları ve makaleyi yazıp tamamlama aşamaları aşağıdaki gibidir.

 • Müşterilere ulaşmayı başardığınızda makale siparişleri için fiyat belirlemeniz gerekir. Örneğin webmaster forumlarında 100 kelime başına makale fiyatı 2 TL ve 5 TL arasında değişir. Fakat fiyat yazarın içerik kalitesine göre değişiklik gösterir, 100 kelime fiyatını siz belirleyebilirsiniz.
 • Müşterilerden sipariş almayı başardığınızda, ilettikleri başlıklara ait anahtar kelimeleri bulmanız gerekir. Bunun en kolay yolu şu şekildedir;
  – İletilen başlığın “Para kazanma” olduğunu varsayalım. Bu başlığı Google’da aratabilirsiniz.
  – Ardından sonuç sayfasının alt kısımlarında bu başlık için anahtar kelimeler görünecektir.
 • SEO uyumlu bir makale üretebilmek için bu anahtar kelimeleri doğru şekilde kullanmak, aynı zamanda yazının kalitesini iyi seviyede tutmak önemlidir. Makaleler genelde “Microsoft Word” dosyalarında yazılmaktadır. Microsoft Word’da yazı yazarken sol alt kısımda toplam kelime sayısı da görünür.
 • Bu kelime sayısı alanı, sipariş veren müşterinin talep ettiği sayıya ulaştığında makalenizi son bir defa gözden geçirmelisiniz. Yazım yanlışları, kelime hataları var ise bunları düzeltmelisiniz.

Nasıl Makale Siparişi Alınabilir?

Makale siparişi alabilmek için öncelikle hangi sitelerde satış yapabileceğinizi bulmalısınız. En çok makale ticaretinin yapıldığı siteler Webmaster forumlarıdır. Aşağıdaki listede önerilen Webmaster forumlarını bulabilirsiniz. Bunların dışında Google’da “Webmaster forumları” şeklinde arama yaparak daha fazla forum sitesi bulmanız mümkündür. Forumlar, frelaancer siteleri, iş ilanı siteleri aracılığıyla makale siparişi alabilirsiniz. Ardından içerik üreterek para kazanmaya başlayabilirsiniz. En çok bilinen, makale siparişi alabileceğiniz siteler şu şekildedir;

 1. R10 (Webmaster forumu)
 2. WmAraci (Webmaster forumu)
 3. BiOnluk (Freelancer sitesi)
 4. Fiverr (Global freelancer sitesi)
 5. Webly (Global freelancer sitesi)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.