AndroidMobil Alemi

Google Play Services for Instant Apps Nedir, Nasıl Kullanılır?

Instant Apps Ne İşe Yarar?


Geçtiğimiz yıllarda Android işletim sistemine sahip cihazlar için geliştirilen Instant App nedir ve nasıl kullanılır halen birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Oldukça kullanışlı olan bu uygulama sayesinde kullanıcılar birçok programı ve uygulamayı tamamen cihaza indirmeden kısa süreli olarak kullanabilmektedir.

 Instant Apps uygulaması ile uygulamalardaki genel içeriklerin bir kısmı ve ne gibi standartlara sahip olduğu görülebilmektedir. Böylelikle kullanıcılar boş yere her uygulamayı cihazlarına tamamen indirmelerine gerek kalmadan programlardan yararlanabilmektedir.

Elbette bu uygulamayı kullanabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Her cihaz üzerinde ne yazık ki bu uygulamayı kullanmak mümkün olmamakla birlikte cihazlarda özel bazı sistem ve donanımların bulunması gerekmektedir.

Genel olarak oldukça fonksiyonel bir görev gören uygulama ve kullanımı ile ilgili bazı merak edilen hususlar bulunmaktadır. En merak edilen başlıkları seçerek hepsini detaylı şekilde açıkladık.

Instant Apps Ne İşe Yarar?

Google Play instant apps nedir ne işe yarar diye kısaca yazacak olursak; Google Play üzerinde bulunan uygulama ve programların her birini cihaza tamamen indirmeden kullanıma olanak tanıyan bir uygulamadır.

Bu uygulama ile anlık olarak kullanılabilen programlar kendilerinden çıkış yapıldığında cihazdan da tamamen kaldırılmaktadır. İçeriğin az da olsa bir kısmını kullanabilmek binlerce kullanıcının oldukça işine yaramaktadır.

Özellikle yeterli alanı olmayan kullanıcılar ihtiyaç duydukları programları anlık olarak kullanabilmekte ve kısıtlı da olsa işlerini halledebilmektedir. Instant Apps, popüler bir uygulama olsa da henüz adını dahi duymayan binlerce Android kullanıcısı bulunmaktadır.

Bu uygulama yalnızca Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda kullanılabilmektedir. Her cihazın desteklemediği bu uygulamayı kullanabilmek için cihazda en alt Android 6.x Marshmallow sistemi yüklü olması gerekmektedir.

Android cihazların giderek gelişmesi ile uygulama da kendi içeriğini zaman zaman zenginleştirmektedir. Uygulamayı en güncel haliyle kullanabilmek için cihazların yazılımı güncellenmiş ve son halinin yüklü olmasına da dikkat etmek gerekmektedir.

Instant Apps Nasıl Kullanılır?

Instant Apps uygulamasını kullanabilmek için öncelikle bilmelisiniz ki özel olarak indirmeniz gerekmemektedir. Çünkü, Instant Apps uygulaması Android sistemine sahip olan cihazlarda zaten yüklü olarak bulunmaktadır. Bu uygulamayı kullanabilmeniz için ise cihazınızda yüklü fakat devre dışı bırakılmış olarak bulunan uygulamayı etkinleştirmeniz gerekmektedir. Bunun içinde;

  • Cihazınızdan Ayarlar sekmesi ve buradan da Uygulamalar yazan bölüme girmeli ve ardından Instan Apps’ ı aktif hale getirmelisiniz.
  • Daha sonra merak ettiğiniz ya da denemek istediğiniz uygulama adını Play Store’ da aratarak bulmalısınız.
  • Deneyeceğiniz uygulama eğer Instanta Apps’ a uyumlu özellik taşıyorsa Yükle sekmesinin hemen yanında Şimdi Dene sekmesi de gözükecektir.
  • Şimdi Dene diyerek uygulamayı kullanabilirsiniz.

Instant Apps Kaldırma İşlemi

Instant Apps kaldırma işlemi de yine ayarlar sekmesinden yapılmaktadır. Bu uygulamayı kapatmak ve kullanmak istemiyorsanız cihazınızdan önce Ayarlar ardından Uygulamalar’ a girmelisiniz. Buradan da Instant Apps uygulamasına gelerek Devre Dışı Bırak butonuna basmalı ve kaldırma işlemini tamamlamalısınız.

Instant Apps Silersek Ne Olur?

İnstant Apps, Google Play üzerinde merak ettiğiniz ya da indirmeyi düşündüğünüz programları cihazınıza yüklemeden denemenize imkan veren basit bir araçtır. Instant Apps uygulaması ile cihazınızda bazı kaynaklar hazır hale getirilmektedir. Bu kaynaklar sayesinde de kullanıcılar Play Store’ da yer alan uygulamaları Şimdi Dene seçeneği ile deneyebilmektedir.

Eğer kullanıcı cihazından İnstant Apps uygulamasını kaldırır ya da silerse uygulamanın sağlamış olduğu bütün avantajlardan mahrum kalacaktır. Cihazda uygulamanın sunduğu donanımsal kaynaklar olmadığından Play Store’ da şimdi dene adlı hizmet artık kullanılamayacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.