Gündem Haberleri

Google ve Facebook Corononavirus Yanlış Bilgisiyle Mücadele Planlarını Açıkladı

Facebook Yanıltıcı Kovid Virüsü İçin Tedbir Alıyor!


Küresel işletmeler, Çin’deki Coronavirus salgını ve daha sonra dünyadaki düzinelerce ülkeye yayılması nedeniyle olumsuz etkileniyor. Misafirperverlik ve havacılık en ağır darbeye maruz kalırken, teknoloji endüstrisi de debriyajlarından kaçmadı. Ancak şimdi, Google ve Facebook internet devleri de dahil olmak üzere dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden bazıları, insanların konuyla ilgili gerçek bilgiler bulmasına ve yanlış bilginin yayılmasıyla mücadele etmesine yardımcı olma çabalarının bir parçası olarak mücadele ediyor.

Google bu hafta, 2019 Roman Coronavirus ile ilgili aramalar için bir ‘SOS Uyarısı’ başlattı. Arama devi, ölümcül virüsle ilgili kaynakları daha erişilebilir hale getirmek için yeni özelliği kullanıma sunmanın Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) bağlı olduğunu söylüyor. “Kullanıcılar Google’da ilgili bilgileri aradıklarında, WHO’dan güvenlik ipuçlarına, bilgilere, kaynaklara ve Twitter güncellemelerine doğrudan erişim ile sonuç sayfasındaki uyarıyı bulacaklar” dedi.

Özelliğin bir parçası olarak, ölümcül virüsle ilgili herhangi bir arama, sayfanın üstünde bir ‘SOS Uyarısı’ başlığıyla gelir. Google’a göre, “normal” En Çok Okunan Haberler “kutumuzdaki alakalı haber içeriklerini ve ardından ilgili yerel güncellemeleri gösterecektir. Şu anda 2019 Novel Coronavirus hakkında küresel olarak aynı uyarıları gösteriyoruz. Zaman içinde bunlar gerekirse yerelleştirilecek… 2019 Novel Coronavirus için Google SOS Alert’imiz, Güvenlik İpuçları ile birlikte Yardım ve Bilgi bağlantılarını da gösteriyor ”.

Facebook Yanıltıcı Kovid Virüsü İçin Tedbir Alıyor!

Facebook ayrıca insanları hastalık hakkında eğitmek ve yanlış bilgi ve komplo teorilerinin yayılmasını durdurmak için elinden geleni yapıyor. Şirkete göre, üçüncü taraf bilgi denetleyicileri, gerçekliğini kontrol etmek için koronavirüs salgını ile ilgili içeriği gözden geçiriyor. Bir gönderi yanlış olarak derecelendirilirse, şirket yayınının sınırlandırılacağını ve bu içeriği paylaşan veya paylaşmaya çalışan kişilere bildirim göndereceğini söylüyor. Sosyal medya devi, küresel sağlık örgütleri tarafından yanlış olarak işaretlenen yayınları da siliyor.

Henüz bilmiyorsanız, koronavirüs salgını, dünya çapında dokunaçlarını yaymaya devam ettiği için DSÖ tarafından küresel bir halk sağlığı acil durumu ilan edildi. Raporlara göre, 250’den fazla insan hastalıktan öldü ve binden fazla insan Hindistan ve ABD de dahil olmak üzere iki düzineden fazla ülkeye yayıldığı için ciddi şekilde hastalandı. Şimdiye kadar 8.000’den fazla teyit edilmiş virüs vakası bildirildi ve sayının önümüzdeki günlerde artması bekleniyor.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.