Genel

Google’ı Hayal Kırıklığına Uğratan 6 Başarısız Proje

Google TV

google

Onlarca farklı ülkeden milyarlarca kullanıcısı olan Google dünyanın en fazla kullanılan arama motorudur. Bu büyük şirket sadece arama motoru olarak değil farklı farklı onlarca proje ile hizmet sağlamaktadır. Bu yazımızda Google’ın bir anlık hevesle başladığı, ancak beklediği sonucu yakalayamadığı projeleri sıraladık.

Google TV

google-tv

Dijital medya platformu konusundaki çalışmalarına uzun süredir devam eden Google şirketi günümüzden 6 yıl önce ilk başlangıcı kişiselleştirilebilir televizyon ile yaptı. Bu adımı Sony ve Samsung gibi markalarla işbirliği yaparak atmış olmasına rağmen beklediği başarıya ulaşamadı. Google TV’nin tanıtımı ilk kez teknoloji fuarlarında yapıldı. Başlangıçta çok ilgi görse de zamanla bu ilgiyi yitirmeye başladı. Şirket 2014 senesinde Google TV projesine son vererek Android TV projesine geçti. Günümüzde bu proje ile Apple TV’nin en dişli rakipleri arasındadır.

 

Google Glass

google-glass

Gün geçtikçe önemini kaybeden bu teknoloji, satışa sunulduğu ilk günlerde herkesi hayrete düşürmeyi başarmıştı. Oldukça fazla satış rakamlarına ulaşan Google Glass’ın tanıtım fuarlarında yüzlerce özelliğe erişeceği söyleniyordu. Ama Google’ın bu projesi beklenilen gelişimi göstermeyince, satış gerçekleştirecek yeni bir versiyonu piyasaya sunulmadı. Bu projenin ilgi görmemesinin bir sebebi de insanlarda yarattığı göz yorulmalarıydı. Kısacası artık Google Glass’a ait umut yeşertici bir tek veri bile alamıyoruz.

Project Ara

google-project-ara

Bu gösterişli projede ise Google modüler bir telefon üretecek ve piyasaya sunacaktı. Project Ara piyasaya tek tip sunulan telefonların satış oranlarını azaltabilecek yapıdaydı,çünkü kullanıcılar modüler telefonlarına bu proje vasıtasıyla olmasını istedikleri nitelikleri ekleyip silebileceklerdi. Ancak şirketin yüzü bu projeyle de gülmedi. Hala birtakım kaynaklar tarafından ileride geliştirileceği söylensede,şu an Project Ara hakkında herhangi bir umut vaat eden bilgi alınmıyor.

Google+

google

Google’ın yeniden geliştirmeye çabaladığı, bir kaç hafta önce arayüz yeniliğine giden Google+ projesinden de pek güzel haberler geleceğe benzemiyor. Şirket piyasaya sunulduğu ilk zamanlarda bir hayli ilgi gösterdiği ve en çok ziyaret edilen sosyal medya sitesi konumuna geleceğini ilan ettiği projeye de gereken ilgiyi göstermemeye başladı. Haliyle bu projede başarısız projeleri arasında yerini alıyor. Fakat kapatacağı söylenen bu platform etkinliklerine hala devam ediyor. Tabi bizden duymuş olmayın ama bazı kullanıcıların hala Google+ ‘ın ne işe yaradığından haberi yok,gerisini siz düşünün.

Google Wave

google-wave

Google’ın gösterişli tanıtımlar ile etkinliğe başladığı bu proje ise elektronik mesajlaşma servisi olarak isimlendirilen Google Wave. Ama beklediği ilgiyi göremediği için 2012 yılında projeye tamamen son verildi.

Nexus Cihazları

google-nexus

2 yıl öncesine kadar çok ilgi gören bu cihazlar günümüzde popülerliğini yitirmiş durumda. Google’ın kendi işletim sistemini alan bu cihazları her sene farklı firmalar üretirdi. İstediği başarıyı sağlayamadığı bu cihazların yerini yeni cihazlar alacak, bu cihazlardan başlangıcı ise bir kaç gün önce tanıtımı yapılan Pixel. Peki, bu yeni proje Nexus ile aynı sonu mu yaşayacak, bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Bu yazıda da görmüş olduğunuz gibi Google bu zamanlara kolay gelmedi, şirketin başarılı projelerinin yanında başarısız olan onlarca projesi daha var. Yazıda görmüş olduklarınız yalnızca bunlardan birkaçı. Başarılı ya da başarısız olsun Google projelerine tam gaz devam etmekte hatta bu çalışmalarının meyvesi olarak pek yakında yeni Google projeleri ile karşılaşabiliriz.

Ephesus

Next Station İs Basmane

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.