Diğer Yazılarımız

Günlük Tutmak İçin Geçerli 6 Neden

Yaşanılanları Kayıt Altına Almak

gunluk-tutmak-2

Günlük, edebi türlerden biridir. Stendhal, Victor Hugo,  Frans Kafka, Andre Gide, hiç şüphesiz ki dünya edebiyatının en önemli günlük yazarlarıdır. Türk Edebiyatı’nda ise, Salah Birsel, Falih Rıfkı Atay, Nurullah Ataç, İlhan Berk, Cemil Meriç, Cemal Süreya, Cahit Zarifoğlu en önemli günlük yazarlarıdır.

Pek çok kişi, hiç kimseye anlatamadıklarını, bir insan oğlu ile paylaşamadıklarını kağıtlara döküp rahatlamak, günlük hayatın streslerinden uzaklaşmak, yazma kabiliyetini geliştirmek vb. nedenlerle günlük tutmayı alışkanlığını kazanmış durumda. Günlük tutmak için birçok neden var.
Yoksa siz hala günlük tutmanın keyfine varamayanlardan mısınız? İşte sizin de günlük tutmanız için geçerli 6 neden. Birine tutunup yazmaya başlamaya ne dersiniz?

Yaşanılanları Kayıt Altına Almak

Bu, muhtemelen birçok kişinin günlük tutmasının en önemli ve birinci sebebi. Günlük tutmak, geçmiş yaşantıları anımsamak ve acı-tatlı hatıraları yeniden canlandırmak için en güzel yoldur. Hatırlayamadığınız bir çok şeyi günlükleriniz kulağınıza fısıldayacaktır.

Kendi Duygu ve Düşüncelerinizi Dürüstçe İfade Etmek

Çoğumuz duygu ve düşüncelerimizi cesurca ifade etmekten sakınırız. Günlük tutarak, gerçek duygu ve düşüncelerinizi açıkça yazabilir, insanların yüzüne söyleyemediklerinizi kelimelere dökebilirsiniz. Kimseyle konuşamadığınız sorunlarınızı kağıtlara anlatabilirsiniz. Yazmak, içinizi dökmek ruhsal olarak sizi rahatlatacaktır.

Gelişiminizi Önünüze Sermek

İnsan değişken bir varlıktır. Her geçen gün yenilenir ve eski düşüncelerimizi yenileri ile değiştirebiliriz. Geçmişten bugüne göstermiş olduğunuz zihinsel, ruhsal ve hatta fiziksel değişimleri, ilerde bir gün günlüğünüzü açtığınızda görebilirsiniz.

Geçmişteki Hatalardan Dersler Çıkarmanızı Sağlamak

Günlük aynı zamanda sizin için bir ayna görevini üstlenecektir. Geçmişle yüzleşmenizi sağlayacak, geçmişte yaptığınız hatalardan ders alıp, bir daha aynı hataları anımsatarak size akıl hocalığı yapacaktır.

Yeni Bakış Açıları Kazandırmak

Eski bakışınızı, olaylara, kişilere karşı tavrınızı önünüze dökecek ve böylelikle yeni bakış açıları kazanmanız için imkan sunacaktır.

Yazma Becerilerinizi Geliştirmek

Pek çok kimsenin hayallerinden biri de, herkes tarafından beğenilen, çok okunan bir yazar olmaktır. Ülkemizde kimse sorsanız, “Yazılsa hayatım roman olur” der. Ama çok az kimse yazmak için kendinde yeterli cesareti bulur. İşte yazmaya başlamak için en büyük fırsat günlük tutmaktır. Nihayetinde bir yerden başlamak gerek öyle değil mi?

Bütün bu artılarından dolayı sizce de günlük tutmaya değmez mi?

Ephesus

Next Station İs Basmane

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.