«

gunluk-tutmak-2

Günlük, edebi türlerden biridir. Stendhal, Victor Hugo,  Frans Kafka, Andre Gide, hiç şüphesiz ki dünya edebiyatının en önemli günlük yazarlarıdır. Türk Edebiyatı’nda ise, Salah Birsel, Falih Rıfkı Atay, Nurullah Ataç, İlhan Berk, Cemil Meriç, Cemal Süreya, Cahit Zarifoğlu en önemli günlük yazarlarıdır.

Pek çok kişi, hiç kimseye anlatamadıklarını, bir insan oğlu ile paylaşamadıklarını kağıtlara döküp rahatlamak, günlük hayatın streslerinden uzaklaşmak, yazma kabiliyetini geliştirmek vb. nedenlerle günlük tutmayı alışkanlığını kazanmış durumda. Günlük tutmak için birçok neden var.
Yoksa siz hala günlük tutmanın keyfine varamayanlardan mısınız? İşte sizin de günlük tutmanız için geçerli 6 neden. Birine tutunup yazmaya başlamaya ne dersiniz?

1 Yaşanılanları Kayıt Altına Almak
Bu, muhtemelen birçok kişinin günlük tutmasının en önemli ve birinci sebebi. Günlük tutmak, geçmiş yaşantıları anımsamak ve acı-tatlı hatıraları yeniden canlandırmak için en güzel yoldur. Hatırlayamadığınız bir çok şeyi günlükleriniz kulağınıza fısıldayacaktır.

2Kendi Duygu ve Düşüncelerinizi Dürüstçe İfade Etmek
Çoğumuz duygu ve düşüncelerimizi cesurca ifade etmekten sakınırız. Günlük tutarak, gerçek duygu ve düşüncelerinizi açıkça yazabilir, insanların yüzüne söyleyemediklerinizi kelimelere dökebilirsiniz. Kimseyle konuşamadığınız sorunlarınızı kağıtlara anlatabilirsiniz. Yazmak, içinizi dökmek ruhsal olarak sizi rahatlatacaktır.

3Gelişiminizi Önünüze Sermek

İnsan değişken bir varlıktır. Her geçen gün yenilenir ve eski düşüncelerimizi yenileri ile değiştirebiliriz. Geçmişten bugüne göstermiş olduğunuz zihinsel, ruhsal ve hatta fiziksel değişimleri, ilerde bir gün günlüğünüzü açtığınızda görebilirsiniz.

4Geçmişteki Hatalardan Dersler Çıkarmanızı Sağlamak
Günlük aynı zamanda sizin için bir ayna görevini üstlenecektir. Geçmişle yüzleşmenizi sağlayacak, geçmişte yaptığınız hatalardan ders alıp, bir daha aynı hataları anımsatarak size akıl hocalığı yapacaktır.

5Yeni Bakış Açıları Kazandırmak
Eski bakışınızı, olaylara, kişilere karşı tavrınızı önünüze dökecek ve böylelikle yeni bakış açıları kazanmanız için imkan sunacaktır.

6Yazma Becerilerinizi Geliştirmek
Pek çok kimsenin hayallerinden biri de, herkes tarafından beğenilen, çok okunan bir yazar olmaktır. Ülkemizde kimse sorsanız, “Yazılsa hayatım roman olur” der. Ama çok az kimse yazmak için kendinde yeterli cesareti bulur. İşte yazmaya başlamak için en büyük fırsat günlük tutmaktır. Nihayetinde bir yerden başlamak gerek öyle değil mi?

Bütün bu artılarından dolayı sizce de günlük tutmaya değmez mi?

Bir Cevap Yaz

Ephesus Hakkında

Ephesus

Ephesus

Next Station İs Basmane

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *