Diğer Yazılarımız

Yazın Üşümenizi Sağlayacak Soğuk İçecekler Nelerdir? Yaz İçin Evde Yapılabilecek Soğuk İçecekler


Yaz geliyor, soğuk içecek dönemi de açılmış durumda. Yazın içilebilecek soğuk içecekler nelerdir ve yaz için evde yapılabilecek soğuk içecekler ile hem serinleyebilir hem de cebinizi koruyabilirsiniz.

Yazın üşümenizi sağlayacak soğuk içecek tarifleri ile yaz boyunca sıcaklığı en keyifli şekilde atlatabileceksiniz. Yaz meyveleri ile evde yapabileceğiniz farklı farklı içecek modelleri sadece sizin değil çevrenizin de vaz geçilmezlerinden olacak.

Özellikle yazın gelmesi ile birlikte artan sıvı eksilmesinin önüne geçecek olan soğuk içecekler. Aniden değişen kan şekerinizi dengelemek için de en iyi çözüm olacaktır. Kan şekerini düzenleme özelliği bulunan ve evde yapılabilecek soğuk içecekler içerisinde koyacağınız tatlı oranına göre hafif veya ağır olabilir.

Ancak, tariflerimizde vereceğimiz şeker oranına göre yapmanız durumunda oldukça hafif, yormayan ve içtikçe içebileceğiniz içecekler elde edebileceksiniz.

Yazın Evde Doğal Yapılabilecek Soğuk İçecekler Nelerdir?

Yazın, evde yapabileceğiniz içeceklerin malzemelerini mümkün olduğunda taze olarak seçmenizde fayda var. İçerisine ekleyeceğiniz bağlayıcı maddelerin de doğal olması en önemli olanlardan.

Yaz meyveleri ile yapılacak olan içecekler, hazır içecek tozları ile karıştırılmamalıdır. Daha önce doğal ve saf içecekler içmemiş olanlar için başta çarpıcı ancak her yudumda serinliğe götürecek bir lezzet sunacaktır.

Çilekli/Vişneli Taze ve Soğuk Limonata Tarifi

Yaz ve sıcak ayların gelmesi ile birlikte Limonata gibi besinler de ortaya çıkması durumu her zaman söz konusu oluyor. Yaz ve sıcak ayların vaz geçilmezi Limonata tarifin hiç Vişne veya Çilek ile denediniz mi? Sadece çilek ve vişne değil, size en uygun olan meyve ve sebzeler ile Limonatanızı renklendirebilirsiniz.

Evde kolaylıkla yapabileceğiniz bu tarif için ilk olarak malzemeleri hazırlamak en doğrusu olacaktır. İşte, bize evde çilekli/vişneli, taze soğuk limonata hazırlamak için gerekli olan malzemeler;

 • 10 – 15 Adet (isteğe göre ve orana göre değişiklik gösterebilir.) Çilek ve/veya Çekirdekleri çıkartılmış Vişneler.
 • 3 Tam. Taze ve Sulu limonlar.
 • Ne kadar şekerli olacağına sizin karar vermeniz gerekir ancak bu tarif için 3 ila 4 su bardağı kadar toz şeker kullanılması önerilmekte.
 • 5 Su bardağı Su veya seyreltmek istediğiniz oranda Su

Malzemeler hazır, peki. Şimdi tarife geçelim ve yaz aylarının serinletici lezzetine kavuşalım.

İlk olarak, limonlarınızın kabuklarını rendeleme aparatı ile limonlardan ayırın. Bu işlemi yaparken nazik olun ve limonlarınızın beyaz kısımlarını rendelemediğinizden emin olun. Kabuk parçalarını bir kaba alın. Üzerine tarifte verildiği kadar şeker ekleyin ve bir kaşık yardımı veya elinizle 2 dakikaya kadar yoğurarak kabın içinde karıştırın.

Karıştırma işleminden sonra limonlarınızın suyunu meyve sıkacağı ile sıkın. Bu sayede içinden olabildiğince fazla limon suyu alabileceksiniz. Sıktığınız limon suyunu şeker ilave ettiğiniz limon kabuğunun üzerine ekleyin. Şekerler tamamen eriyip yok olana kadar karıştırın ve yoğurma işlemine devam edin.

Şeker eridikten sonra Çileklerinizi veya Vişnelerinizi tarifin üzerine ekleyin. Tüm karışımı blenderdan geçirin ve tamamen pürüzsüz olmasını sağlayın. Pürüzsüz olan karışımı bir süzgeç yardımı ile sürahinize ekleyin. Üzerine malzemeler kısmında belirtildiği kadar su ilave edin ve soğuması için dolaba gönderin.

Soğuduktan sonra üzerine süslemelerinizi de ekleyerek yaz aylarının sıcağından uzak bir şekilde serinleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Elmalı Smoothie ile Baş Donduran Soğuklukta Serinlik

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte taze meyve ve sebzeler de dolaplarımızda yerini alıyor. Peki ya yaz sıcağı? Sürekli tepemizde olan sıcak yaz güneşinin getirdiklerinden bir süre de olsun uzak durabilmek için yeni tariflere kapı açmakta fayda var. Evde doğal malzemeler ile serinletici içecek yapmak isteyenlerin vaz geçemeyeceği bir tarif olan Elmalı Smoothie tam olarak bunu amaçlıyor.

Elmalı Smoothie yapmak için gerekli malzemeler nelerdir? Gelin malzemeleri toparlayarak tarifimizi hazırlamaya başlayalım;

 • 5 – 2 Su bardağı kadar Süt. (Laktoz durumunu kendinize göre seçebilirsiniz. Tarifi direkt olarak etkilemeyecektir.)
 • 1 ila 1.5 Adet orta boy, taze elma. Kırmızı, sarı ve yeşil olmaları Smoothie tadınızın tatlı mı yoksa mayhoş mu olmasını istediğinize göre değişiklik gösterebilir.
 • 1 ila 1.5 yemek kaşığı kadar taze Yoğurt.
 • 1/2 Su bardağı kadar taze badem içi.
 • 1/4 oranında tatlı kaşığı tarçın (isteğe bağlı ancak sunumda güzel bir görüntü ve tat verir.)
 • Tatlandırmak için 1 Tatlı kaşığı kadar bal.

Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra Elmalı Smoothie tarifini hazırlamaya geçebilirsiniz. Doğal ve taze olmalarını önerdiğimiz ürünleri isterseniz evinizde kalmış ancak henüz bozulmamış olan Elmalarınızı değerlendirerek de yapabilirsiniz.

Peki, Elmalı Smoothie nasıl hazırlanır? Nelere dikkat etmek gerekir?

Elmaların kabuklarını soyarak işe başlayın. Kabuklarınızı soyduğunuz elmaları 4 eşit parçaya bölün ve içlerindeki çekirdekleri, saplarını ve gereksiz olan tüm kısımları çıkartın. Sadece elmanın yumuşak yerleri lazım olacak. Soğuk olmasını önerdiğimiz sütünüzü Blender içine alın.

Sırası ile; Yoğurt, dilimlemiş olduğunuz elmalar, badem içleri, 1 tatlığı kaşığı kadar bal ve tarçını blender içine atın. Karışımlardan püre elde edene kadar Blenderınızı çalıştırın. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta. Smoothie’nizin ne yoğunlukta olacağınızı sizin seçmeniz.

Üzerine daha fazla süt ekler ve daha fazla karıştırırsanız eklediğiniz süt oranına göre daha akışkan bir kıvamı olacaktır. Yapıldığında içilmesi önerilmekte ancak dolabınızda bir gün kadar bekletebilirsiniz. Afiyet olsun.

Hazırından Farksız Evde Doğal Malzemeler ile Soğuk Çay Nasıl Yapılır?

Soğuk çay yaz aylarının ve yemeklerin vaz geçilmezlerinden olmaya devam ediyor. Evde doğal malzemeler ile hazırlamanızın mümkün olduğu soğuk çay ile sıcak ayları ferah bir şekilde geçirebilirsiniz. Şeftali ve Limon aromalı olarak yapabileceğiniz soğuk çay. Az malzemeli olması nedeniyle sıkça tercih edilmekte. Peki, evde doğal soğuk çay yapmak için gerekli malzemeler nelerdir?

 • 5 adet ve/veya daha az, fazla olarak şekilde hazır demleme çay poşetleri. (daha yoğun tatlar için daha fazla eklenebilir.)
 • 2 Adet, taze orta boy şeftali veya yerine limon.
 • 8 ila 9 yemek kaşığı kadar şeker. (ederi kadar küp şeker kullanmakta mümkün)
 • 2Litre kadar su.

Malzemeleri hazırlayarak soğuk içeceklerimizi hazırlamaya başlayabiliriz. Daha fazla yapmak istiyorsak 2 litre için uygun olan bu tarifi aynı oranda malzeme sayılarını arttırarak daha fazla litre için de hazır hale getirebiliriz. Peki, Evde doğal soğuk çay nasıl hazırlanır? Hangi adımlara dikkat etmek gerekir?

 • Poşet çayları yarım litre kadar olan kaynamış suyun içerisine ekliyoruz. 5 dakika olmasını planladığımız bir bekleme süresi kadar beklemesini sağlıyoruz. Daha hafif bir tat için önceden poşet çaylarınızı çıkartabilirsiniz. Daha yoğun tatlar için 6 dakikayı geçmeyecek kadar tutabilirsiniz.
 • Demlenmesini beklediğimiz çayları başka bir bakın içerisine döküyoruz. İçerisine dilimlemiş olduğunuz şeftalileri veya limonları ekliyor. Şekerini de ekliyor ve karıştırıyoruz.
 • Birkaç dakika karıştırdıktan sonra ve içeceğin içerisine meyvelerin özlerinin bulaştığından emin olduktan sonra. 2 Litre kadar ayırmış olduğumuz suyu da oda sıcaklığı derecesinde karışımımızın üzerine ekliyoruz.
 • 2 ila 3 saat kadar hem soğuması için hem de özünü en iyi şekilde aktarabilmesi için dolapta bekletiyoruz. Bekleme süresinin sonunda süzerek ayrı bir kaba alıyoruz ve içime hazır hale geliyor.

İsteğe göre içerisine nane gibi farklı lezzetler de ekleyerek daha yoğun bir aroma elde edebilirsiniz. Birkaç gün bekleme ömrüne sahip olan bu karışım. Sürekli yapacağınız ve yaz aylarında serinleten içecekler arasından çıkmayacak bir karışım olacaktır. Afiyet olsun.

Evde Buzlu Kahve Yapımı Yaz Aylarının Serinleticisi

Evde buzlu kahve yaparak yaz aylarını en serin dönemler haline getirebilirsiniz. Kahve sevdalıların seveceği ve her an evde yapabileceği soğuk kahve tarifi ile yaz ayının sıcaklığı bir sorun olmaktan çıkıyor ve hatta aksine. Yaz gelse de soğuk kahveleri yudumlasak havasına sokabiliyor.

Yaz için evde yapılabilecek soğuk içecekler olarak bilinen soğuk kahveler, içerisine ekleyeceğiniz şuruplar ile birlikte düz bir soğuk kahve olmadan çıkacak. Peki, evde soğuk kahve yapabilmek için gerekli olan malzemeler nelerdir? Evde doğal yollar ile soğuk kahve nasıl yapılır?

 • 2 Tatlı kaşığı kadar sıcak suda çözünebilir kahve (isteğe göre filtre kahve de tercih edilebilir)
 • 1/2 Çay bardağı kadar sıcak su.
 • 2 Çay kaşığı kadar ya da isteğe göre değişiklik gösterebilecek şekilde şeker.
 • Buz küpleri.
 • 2 Su bardağı kadar soğuk süt (Midenize dokunma durumuna göre laktoz içermeyen süt tercih edebilirsiniz.)

Tüm malzemeler hazır olduktan sonra birkaç adımda soğuk kahvenize kavuşabilirsiniz. Soğuk kahvenizi yaparken, çözünebilir kahve ve şekeri iyice erittiğinizden emin olmalısınız. Gelin hep birlikte yapımına geçelim;

Suda çözünebilir kahvenizi soğuk kahve yapacağınız bardaklara 2 çay kaşığı kadar koyun. Hemen üzerine 2 çay kaşığı kadar da şeker ekleyin. Daha sonra üzerlerini geçmeyecek şekilde sıcak su ekleyin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sıcak suyun çok olmaması.

Şeker ve suda çözünebilir kahveyi açık bir kahve rengi alana kadar iyice karıştırmalı ve erimelerini sağlamalısınız. Karıştırma işleminden sonra önceden soğuttuğunuz sütü karışımınızın üzerine yavaşça ekleyin. (daha iyi bir görüntü sağlamak için bardağınızın kenarından yavaşça dökebilirsiniz.)

Son olarak, içeceğinizin üzerine serinletici buzlardan ekleyin isteğe göre buz küplerinin üzerine çikolata sosları da ekleyebilirsiniz. Yaz aylarında sizi sıcaktan koruyacak içeceğiniz hazır. Afiyet olsun.

Evde Doğal Kavun Şerbeti Nasıl Yapılır? Soğuk Kavun Şerbeti

Yaz aylarının kavurucu sıcağından korunmak için yöresel lezzetlerimizden de uzaklaşmamak gerek. Evde doğal kavun şerbeti hazırlayarak yaz için evde yapılabilecek soğuk içecek listenize yeni bir içecek daha ekleyebilirsiniz. Nane ile harmanlanarak en ferah lezzetleri sunacak olan kavun şerbeti, yaz aylarında vaz geçemeyeceğiniz bir lezzet haline gelecek.

 • 2 Adet orta boy ve taze limon.
 • 1 Su bardağı kadar toz şeker. (İsteğe göre şeker oranı arttırılabilir veya azaltılabilir.)
 • 3 Dilim kadar kavun.
 • 2 Litre kadar Su.
 • Üzerine eklemek için 1/4 nane.

Malzemeleri hazırladıktan sonra soğuk kavun şerbetimizi hazırlamaya geçebiliriz. Adımları doğru şekilde uyguladığınızdan emin olmak için adımları birkaç kez tekrar ederek ilerlemenizde fayda var;

 • Limon kabuklarını rende ile rendeleyin ancak bunu yaparken beyaz kısımlarını rendelemediğinizden emin olun. Limonlarınızı eşit parçalara bölün ve suyunu çıkartmak için limon sıkacağı kullanın. Limon kabuklarını ve suyunu çıkarttığınız limon parçalarını bir kenara alarak devam edin.
 • Geniş bir tencere içine toz şekerin tamamını ilave edin. Şekerin üzerine biraz önce rendelemiş olduğumuz limon kabuklarını ve suyunu sıktıktan sonra geriye kalan limon parçalarını ilave edin. Bir süre yoğurarak karıştın. Hemen ardından limon sularınızı ilave edin. Kapağı kapalı şekilde iki saat oda sıcaklığında bırakacağınız bu karışımı, belirli aralıklar ile gelip karıştırmalı. Özünü en iyi şekilde salmasını sağlamalısınız.
 • Aromasını iyice bırakan bu karışımı 5 dakika boyunca kaynatmak için ocağa alın. İlk fokurdama aşamasına kadar kaynatın daha sonra kısık ateşe alarak 5 dakika boyunca kısık ateşte karıştırarak kaynamasını sağlayın. 5 dakikanın ardından ocaktan alarak ılımasını bekleyin.
 • Daha önce dilimlemiş olduğunuz kavunları çekirdeklerinden uzak bir şekilde blender içinde parçalayın. Püre haline gelmiş olan bu karışımı da biraz önce kaynattığınız karışımın içine ekleyin. İyice karıştırın ve soğuması için dolaba gönderin. 1 ila 2 saat aralığında beklemesi soğuması için yeterli olacaktır.
 • Soğumuş olan karışımı bir süzgeç yardımı ile süzün bunun yerine temiz ancak ince gözenekli bir bez de kullanabilirsiniz. Kalan posanın içindeki özlerin salınması için üzerinden baskılar yapmayı unutmayın.
 • Süzdüğünüz karışımın üzerine 2 Litre kadar soğuk suyu ekleyin ve iyice karıştırın.

İsteğe göre biraz daha dolapta bekleterek oldukça soğuk bir sunum elde edebilirsiniz. Üzerine Nane yaprakları ve/veya fesleğen yaprakları da ekleyerek hem tadı hem de görüntüsü ile kendine çeken bir içecek elde etmiş olabilirsiniz. Afiyet olsun.

Evde doğal malzemeler ile soğuk içecek yapmak aslında sanıldığından daha kolay. Söz konusu tariflere kendi imzanızı oluşturacak farklı tatları eklemekten kaçınmamalı. Yeni tatlar oluşturmalısınız.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.