Genel

Haber Sitelerini Sürekli Yaptığı Clickbait Tık Tuzağı

Clickbait Tık Tuzağı Nedir?


İnternet sitelerinin popülerliği dışarıdan gelen ziyaretçilerin oluşturacağı trafik limitidir. Clickbait Türkçe karşılığı tıklama tuzağıdır. Ziyaretçiler doğrudan gelebileceği gibi yönlendirmeler, sosyal medya ve çeşitli yönlendirmelerle çekilir. İnternet site yöneticileri sitelerini ön planda tutmak ve ziyaretçi çekmek için farklı yöntemler denerler.

Clickbait Türkçe anlamıyla, tık tuzağıdır. İnternet sitelerine ziyaretçi çekmek isteyen yöneticiler merak uyandırıcı konu başlıklarını kullanır. Clickbait tuzaklarına gelerek mağdur olmak istemiyorsanız, aşağıdaki örnekleri ve bilgileri dikkatlice okuyun.

Clickbait Tık Tuzağı Nedir?

Clickbait’in Türkçe anlamını yazımızın başında açıklamıştık. Tık tuzağı anlamına geliyor. İnternet siteleri yöneticileri tarafından kullanılan trafik çekme yöntemidir. Konu başlıklarına bakarak tıklayıp açmak isterseniz ancak birçoğu gerçek dışıdır. Buradaki amaç sadece içeriğe dair ziyaretçi çekmektir. Bir diğer amaç, içeriğin içinde neler olduğunu ziyaretçiye merak ettirmektir. İlgi çekici başlık ve zengin içerik ziyaretçiyi siteye çekecektir.

Clickbait Tık Tuzağı Nasıl Yapılıyor?

Konu başlıkları ilgi çekici kelimelerden oluşur. Haber sitelerinde bu tarz manşetler görürsünüz. Örneğin: Ünlü kişi çocuklara ne yaptı? Kötü bir haber diye düşünüyorsunuz. Tıklayıp haberin içeriğini okuduğunuzda, ünlü kişinin çocukların kalabileceği bir ev aldığını öğrenmiş olacaksınız.

Clickbait Tık Tuzağı Nerede Kullanılır?

Clickbait içerikleri her yerde kullanılır. Haber siteleri, youtube video başlığı olabilir. Clickbait içeriği oluşturulur ancak içerikte Clickbait ifadesi yer almaz. Bu tuzağı kullanan haber siteleri olduğu kadar kullanmayan haber siteleri de bulunuyor.

 

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.