Biyografi

Halil Umut Meler

Halil Umut Meler İzmir’in Selçuk 1986 senesinde dünyaya gelmiş, fifa kokart sahibi Türk hakemdir. Özellikle kendisine yapılan çirkin saldırıdan sonra hayatı oldukça merak edilen bir kişi haline gelmiştir. Halil Umut Meler ve yaşadığı olay hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz, yazımızı dikkatli ve sonuna kadar okuyabilirsiniz. Kafanıza takılan ve Meler hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri ise yazımız içerisinde görebilirsiniz. Cüneyt Çakır ve Fırat Aydunusun hakemliği bırakmasından sonra Türkiye’nin en iyi hakemleri arasında gösterilen ve dünyada da sayılı hakemler arasına giren Halil Umut Meler, bir çok başarıyı kariyerine genç yaşta sığdırmaya bilmiştir. 2017 senesinden itibaren fifa kokart takan ve önemli futbol maçlarını yönetmiştir. Fenerbahçe ve Galatasaray gibi Türkiye Süper Ligi takımlarının maçlarını da yöneten Meler, aynı zamanda yöneticilik de yapmaktadır.

Doğum Tarihi 17 Temmuz 1988
Doğum Yeri İstanbul, Türkiye
Boyu 1.75 m
Eşi Ayşe Meler (evli, evlilik tarihi: 2015)
Çocuk (ları) Zeynep Meler (kız)
Mesleği Hakem
Kariyer Başlangıcı Türkiye Futbol Federasyonu Hakemlik Okulu
Görev Aldığı Ligler Süper Lig, Türkiye Kupası, UEFA maçları
Başarıları 2017-2018 sezonunda UEFA Gençler Ligi finali hakemi

Halil Umut Meler Kariyeri

Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu başarılı hakemler içerisinde yer alan ve kamuoyunda da ismi sıkça duyulan Halil Umut Meler’in kariyeri oldukça başarılıdır. Türkiye Süper Lig’de 2015 yılında oynanan Başakşehir ve Akhisar Belediyespor maçı ile süper ligde ilk defa düdük çalmıştır. Türkiye Liginde oynanan maçların dışında Avrupa’da da düdük çalan Meler, bu maçlardan da alnının hakkı ile başarılı bir şekilde çıkmıştır.

Halil Umut Meler’in kariyeri şu şekildedir.

  • 29 Haziran 2017 senesinde Meler, Vojvodina ile Ruzomberok arasında oynanan maçı yönetmiş ve bu maç ise kendisinin ilk Avrupa maçı olarak kayıtlara geçmiştir.
  • 2018 yılında 17 yaş altı Avrupa Şampiyonasının finalini yönetmiştir.
  • 2013 senesinde Türkiye Kupasının finalini yönetmiştir.
  • 2017 yılında UEFA Gençlik Liginde düdük çalmıştır.
  • 04 Mayıs 2018’de İsrail ile İngiltere, İspanya ile Hollanda, İrlanda ile de Bosna Hersek maçlarında düdük çalarak görev almıştır.

Meler’in kariyerinde bir çok ikinci lig maçı da vardır. 2015 yılı öncesinde farklı takımların ikinci lig maçlarını da yöneten Halil Umut Meler, yönettiği maçlarda ise sarı ve kırmızı kartlarına başvurmuştur. Kendisi 11 Aralık 2023 yılı içerisinde yaşamış olduğu olaya kadar Türkiye Süper Lig’de 8 maç yönetmiş ve bu maçlarda 3 defa penaltı düdüğü çalmıştır. Toplam 50 sarı, 4 adette kırmızı kart göstermiştir.

Halil Umut Meler Özel Hayatı

İzmir Selçuk doğumlu ve aslen Makedonya göçmeni olan Halil Umut Meler evlidir. 2011 yılında evlenen Meler’in eşinin ismi Aslı hanımdır. 1 tane erkek çocuğu vardır. Babası ise Selçuk Efesspor da geçmiş yıllarda uzun süre yöneticilik yapmış olan spor adamıdır. Kendisinin eğitim tahsili ise Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi bölümüdür. Üniversite hayatı öncesi ise altı yıl amatör olarak futbol oynamıştır. 18 yaşından itibaren hakem olarak görev yapmaya başlamıştır.

Halil Umut Meler’e Neden Yumruk Atıldı?

Fifa kokartlı hakem Halil Umut Meler 11 Aralık 2023 tarihinde Ankaragücü ile Rizespor maçını yönetirken yumruklu saldırıya uğramıştır. Maçın bitiş düdüğü ile beraber sahaya inen Ankaragücü Başkanı Faruk Koca ve yanında bulunan bir kaç kişi tarafından tartaklanmış ve kendisinin gözünün üstüne yumruk atılmıştır. Yumruk atıldıktan sonra yere düşen ve yerde de ismi bilinmeyen kişiler tarafından başına tekme ile vurulmuştur. Bu olay sonrası Ankaragücü Başkanı Faruk Koca başkaları tarafından olay yerinden uzaklaştırılmış ve olay yerine hemen polisler gelmiştir. Meler hastaneye götürülüp tedavi altına alınmıştır. Doktorların yaptığı açıklamada ise Meler’in darbe gören elmacık kemiğinde çatlak olduğunu söylemişlerdir. Kendisi hastaneden taburcu edilmiş ve ailesinin yaşadığı Antalya’ya gitmiştir. Faruk Koca ise emniyet ekipleri tarafından göz altına alınmış, çıkarıldığı mahkemede ise tutuklanarak ceza evine götürülmüştür. Faruk Koca bir müddet sonra cezaevinden çıkmıştır. Kendisine neden hakeme yumruk attınız diye sorulan sorulara, şekerinin yükseldiğini ve beynini döndüğünü söylemiştir. Ne yaptığının farkında olmadığını söyleyen Koca, pişman olduğunu ifade etmiştir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.