Biyografi

Devlet Bahçeli

Devlet Bahçeli Milliyetçi Hareket Partisinin başkanı olup, 01 Ocak 1948 yılında Osmaniye’de dünyaya gelmiştir. Kendisi aynı zamanda siyasetçi olmasının yanısıra akademisyen ve ekonomist bir şahsiyettir. Başbuğ Alparslan Türkeş’in vefat etmesinden sonra Milliyetçi Hareket Partisinin başına geçen ve uzun yıllardan beri bu partinin başkanı olan Devlet Bahçeli, ülkü ocaklarının kurucuları arasında yer almıştır. Kendisi 21, 23, 24, 25, 26, 27 ve 28’inci dönem Türkiye Büyük Millet Meclisine Osmaniye Milletvekili olarak girmiştir. Milliyetçi Hareket Partisinin başına geçmeden önce rahmetli Bülent Ecevit tarafından kurulan Anasol Koalisyon Hükümetin’de Başbakan yardımcısı olarak görev almıştır. 1999 ile 2002 yılları arasında Başbakan yardımcılığı yapan Devlet Bahçeli, Milliyetçi Hareket Partisinin başına ise 06 Temmuz 1997 yılında geçmiştir. Şu anda halen bu partinin başkanı olarak görevini yapmaktadır.

Doğum Tarihi 1 Ocak 1948
Doğum Yeri Osmaniye, Türkiye
Boyu 1.72 metre
Eşi Özlem Bahçeli
Çocuk (ları) Devlet Bahçeli’nin ismi açıklanmamıştır.
Mesleği Siyasetçi, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lideri
Devlet Bahçeli Yaş Devlet Bahçeli kaç yaşında? Sorusu için, şu anki tarih itibariyle 76 yaşındadır. (2024)
MHP Lideri Devlet Bahçeli, Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) lideridir ve Türk siyasetine önemli katkılarda bulunmaktadır.
Siyasi Kariyeri Devlet Bahçeli, Türk siyasetine uzun yıllar hizmet etmiş, milliyetçi görüşleri ile bilinen bir liderdir.
Türk Milliyetçiliği Bahçeli, Türk milliyetçiliği ideolojisi çerçevesinde önemli açıklamalara ve politikalara imza atmıştır.

Devlet Bahçeli Özel ve Eğitim Hayatı

Osmaniye ilinin Bahçe ilçesinde dünyaya gelen Devlet Bahçeli, geniş ve köklü Türkmen sülalesine mensup bir aileden gelmektedir. Fettahoğulları adı ile bilinen bu aileden gelen Bahçeli, dört çocuklu bir anne ve babanın evladıdır. Babasının ismi Salih, annesinin ismi ise Samiye hanımdır. Babası sol görüşe sahip olan bir aileden yetişmiş olup, kendisi Cumhuriyet Halk Partisine ilgi duyan ve İsmet İnönü hayranı olan bir kişidir. Öğrenim hayatına Osmaniye de başlayan Bahçeli, ilkokulu da bu şehirde okumuştur. Ortaokul tahsilini Adana da yapan Bahçeli, yatılı olarak özel Çukurova Kolejinde okumuştur. Lise tahsilini tamamlamak için akrabalarının olduğu İstanbul’a gelen Devlet Bahçeli, Emirgan’da bulunan Akgün Kolejine akrabaları tarafından yazdırılmıştır. Lisede ki ikinci senesini Etiler’de yer alan Özel Ata Kolejinde devam eden Bahçeli, lise tahsilini de bu okulda bitirip aynı okuldan diploma almıştır. Tarihler 1967 yılını gösterirken Devlet Bahçeli, Üniversite tahsilini okumak için Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini kazanmıştır. Bu okulun Dış Ticaret bölümünü sene 1971 yılı olduğunda bitirmiş ve mezun olmuştur.

Devlet Bahçeli Akademik Kariyeri

Devlet Bahçeli lisans tahsilini yaptıktan sonra bitirdiği okulun iktisat bölümünde asistan olarak görev almıştır. 1972 senesinde asistanlık yapan bir yandan da İktisat Anabilim Dalında yüksek lisans öğrenimine devam eden Bahçeli, ÜMİD-BİR ismi ile bilinen Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği kurucuları arasında yer almış ve bu derneğin başkanlığı görevini üstlenmiştir. ÜNAY (Üniversite Akademi ve Yüksekokulları Asistanlığı Derneği) kurucu üyesi olup, bu derneğinde başkanlığında görev almıştır. Kendisi akademik kariyerine Gazi Üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde İktisat doktoru unvanını alarak devam etmiştir. Aynı üniversitenin öğretim üyeliğini de yapan Bahçeli, Türk tarihi ve dış politika konuları ile meşgul olmuştur. Bu alanda farklı çalışmalar yapan Devlet Bahçeli, 1987 senesine kadar öğretim üyeliği görevini yapmaya devam etmiştir.

Devlet Bahçeli Ülkücülük Dönemi

Gençlik yıllarında o zamanın Millet Partisinin başkanı olan merhum Alparslan Türkeş’in seminerlerine gitmeye başlayan Devlet Bahçeli, 1967 senesinde öğrenci iken ülkü ocaklarının yönetici kadrosunda yerini almıştır. 1971 yılında ise Bahçeli, Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği de yapmıştır. Bu yıllarda aktif olarak siyasi faaliyetlerde olan Devlet Bahçeli, Türk Milliyetçiliğinin ilerlemesi adına çalışmalarına bu alanda devam etmiştir.

Devlet Bahçeli Aile Hayatı

2018 senesinden beri şu anda iktidar parti olan AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi) ile Cumhur İttifakı kuran MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hayatı boyunca hiç evlenmemiştir. Kendisinin çocuğu da olmayan Devlet Bahçeli, gençlik yıllarında evlenme niyeti olmuştur. Birkaç defa evlilik aşamasına gelen fakat bu yaşına kadar hiç bir hanımefendi ile evlilik yapmayan Devlet Bahçeli, şu anda Ankara’da yaşamanı sürdürmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.