Mobil Alemi

Hat Sahibi Nasıl Değiştirilir? Hattımı Kendi Üzerime Nasıl Alırım? Numara Değiştirmeden Hat Sahibi Değiştirme


Hat sahibi nasıl değiştirilir? Hattınızı başkasına nasıl devredersiniz ya da başkasında olan hattınızı nasıl devir alabilirsiniz? Hat devir işlemleri kaç gün sürmekte ve numara değiştirmeye gerek var mı?

Bu durum genellikle ilk hattını babası veya annesi almış olanlar tarafından yaşanan bir durum. İlk hattınızın onların adının olması ile birlikte ilk numaranız da onlar adına oluyor.

Yıllarca kullandığınız numarayı ve hattı kaybetmeden hat sahibi olmak istiyor ancak mümkün olup olmadığını bilmiyorsanız bu her operatör için mümkün durumda.

Numara değiştirmeden, operatör değiştirmeden ve hatta abonesi olduğunuz aylık paketleri bile değiştirmeden sadece birkaç adım ile Hat sahibini değiştirmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

Her operatör için aynı işlem adımlarına sahip olması ile birlikte herkes için hat sahibi devir etmek oldukça kolaydır. Ancak, yanınızda bulunması gereken belgeleri bulundurmak oldukça önemli.

Hat Devir Ücretleri Ne Kadar? Hat Sahibi Nasıl Değiştirilir?

Hat sahibi değiştirme işlemi sırasında her kullanıcının belirli bir oranda vergi ödemesi gerekmekte. Her ne kadar her operatör için aynı oluyor olsa da kimi operatör servisinde hat taşıma ücretlerinde değişiklikler yaşanabilir.

Güncel durumlarda olması gereken ortalama vergi ücreti 373,14TL Tek seferde ödeyebileceğiniz bu vergi ücretini dilediğiniz durumlarda birkaç aylık periyotlara bölerek faturanıza ek bir şekilde de ödeyebilirsiniz.

Her ne kadar bu vergi ile ödeme işlemleri sonlanıyor gibi gözüküyor olsa da durum böyle değil. 113,14TL değerindeki telsiz kullanım ücreti de yeni hat sahibinin aylık faturasına 12 ay boyunca yansıtılacak ve ekstra telsiz kullanım ücretleri tahsil edilecektir. (Söz konusu fiyatlarda değişiklik gösterilebilmesi mümkündür.)

Tüm işlemlerden sonra devir alan hat sahibinin hattına ortalama 35,76TL değerinde ek ücret yansıtılacaktır.

Hat Sahibi Değiştirirken Bulunması Gereken Evraklar

Hat sahibi değiştirme, hattınızı başkasına devretme gibi işlemleri gerçekleştirebilmek için bazı belgelerin yanı sıra gerçek hat sahibi ve devir alacak olan hat sahibi de bulunmalı. Birkaç dakika içerisinde işlemler halledilebilecek olsa da yanınızda bulundurmanız gereken evraklar şu şekilde;at sahibi

  • Hat sahibinin kimliği.
  • Hattın yeni sahibinin kimliği.
  • Abonelik sözleşmesi (kimi durumlarda olmasa da olur. Sistemden çıkartılabiliyor.)
  • Devir formu (operatörünüz tarafından verilecek ve devir eden ve devir alan kişiler tarafından imzalanacak.)

Hat sahibi ve yeni hat sahibinin kimliklerinin dışında kimlik yerine geçebilecek olan belgeler de bu işlemleri gerçekleştirebilmeniz için yeterli olacaktır.

  • Pasaport.
  • Ehliyet.
  • Mavi Kart.
  • Avukatlık Belgesi.

Gibi Kimlik yerine geçebilecek ve sizin olduğunu kanıtlayabilecek belgeler ile de hat taşıma işlemlerine başlayabilir. Kısa sürede hat sahibinin değişmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm bunların dışında. Hat devir işlemlerinden sonra 90* güne kadar hattınızı başka bir operatöre taşıyamaz. Faturalı bir hattan faturasız bir hatta geçiş sağlayamazsınız.

Peki, ortalama bir süre içerisinde Hat sahibi değişikliği kaç gün sürer? Hat sahibi değişikliği sırasında hattınızı kullanmaya devam edebilir misiniz?

Hat Sahibi Değiştirmek Kaç Gün Sürer? Hattım Kullanılabilir Durumda Olacak Mı?

Hat sahibi değiştirmek kaç gün sürer? Hattınızı bu süre içerisinde kullanabilir misiniz? Her ne kadar yeni numara alıyor gibi işlem sırasından geçiriliyor olsa da hat sahibi değiştirme işlemleri oldukça kısa sürmekte.

Hat sahibi değiştirme işlemleri aynı gün içinde sonuçlanabilmekte. Aynı gün içinde taşıma işleminin olmaması durumunda 3 iş gününe kadar uzayabilen bir süreç ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Söz konusu durum sırasında hattınızı aktif bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hat devir işlemlerinin tamamlanması ile birlikte tarafınıza SMS ile bilgilendirme sağlanacaktır. Ancak, kimi zaman bu SMS bilgilendirmeleri gelmiyor olabiliyor. Bu gibi durumlarda operatörünüzün mobil uygulamasındaki ismin değişip değişmediğine bakabilirsiniz.

Hat Sahibi Değişikliği Banka Onayı Gerektirir Mi?

Sorulan ve belki de en çok merak edilen soru. Hat sahibi değişikliği banka onayı gerektirir mi. Evet, hat sahibi değişikliği ile birlikte banka hesaplarınızda bloke olacaktır.

Söz konusu bloke işlemini NFC sahibi olan bir telefon ile kolaylıkla kaldırabilir. ATM ile veya bankanız ile iletişime geçerek de kolaylıkla kaldırabilirsiniz.

Söz konusu durum, hat sahibinin değişmesi ile birlikte karşılaşılabilecek olan sorunların önüne geçmek için oldukça önemlidir. Birkaç dakika için banka üzerinden bloke işlemlerini kaldırabileceğiniz gibi bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçip birkaç dakika içinde bu engeli tamamen kaldırabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.