Mobil Alemi

Huawei CEO’su Huawei Telefonlarında Hala Google İstiyor


Huawei’nin ABD ile ticaret yasağından bu yana neredeyse on ay geçti, ancak Huawei’nin CEO’su Richard Yu, Google Mobil Hizmetlerini cihazlarına geri getirme konusunda hala iyimser görünüyor.

Wired UK ile yapılan son röportajda Yu, şirketin Google ile iş yapma planlarına ilişkin düşüncelerini paylaştı. Google Play Store ve GMS kullanımı sorulduğunda, Yu, şirketin “Google gibi ABD şirketlerine nasıl büyük gelir ve kâr getirdiğini” ve “çok iyi ortaklar” olduğunu vurguladı.

“Huawei’de hâlâ Google ile işbirliği yapmaya devam edebileceğimizi umuyoruz. Umarım, lisansı ABD hükümetinden alabiliriz. Açığız. Bu ABD şirketlerinin değerinin çıkarına göre, onlar… Umarım bize lisans verebilirler. ” Dedi.

Huawei’nin, kullanıcılara daha fazla seçenek sunmak için Google’ın hizmetlerini, özellikle de Huawei Mobil Hizmetlerinde birincil seçenek olarak Play Store’u kullanmayı nasıl öngördüğünü açıkladı. Bu arada, Huawei’nin AppGallery’i, geçen yıl aylık 400 milyondan fazla aktif kullanıcısı ile dünyanın üçüncü büyük şirketi olarak kabul ediliyor ve şirket, geliştiricileri devreye sokmak için cazip teklifler sunuyor .

Aslında Yu, Wired’e Huawei App Gallery’nin bir veya iki yıl içinde uygulama kullanılabilirliği açısından boşluğu doldurmasını umduğunu söyledi. Ayrıca, Huawei’nin Global Geliştirici Hizmet Birliği (GDSA) altında geliştirilen Oppo, Vivo ve Xiaomi ile ortak bir platforma nasıl katılmayı düşündüğünü de belirtti .

Huawei, ABD lisansı alamazsa, şirket bu girişime katılmayı düşünecek. Huawei, “bu tür ortaklıklarla ABD şirketlerinin değerini yok etmek” istemedi, bu yüzden şirket şu ana kadar fazla ilgi göstermedi.

Yu ayrıca, Huawei P40 serisinde gördüğümüz Celia ses asistanının bölgesel dilleri ve gelecekte yerel hizmetlerle entegrasyonu olan daha fazla ülkeye genişleyeceğini belirtti.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.