Film&Dizi

Hayatta Kalma Dizilerinden Biri Olan Netflix Dizisi Snowpiercer

Netflix Dizisi Snowpiercer Özeti


Netflix dizisi Snowpiercer, bilimkurgu ve gerilim tadında hazırlanan distopik bir filmdir. Snowpiercer dizi olarak öncelikle türü açısından büyük merak uyandırıyor. Küresel ısınmayı engelleme amacı ile yapılan bir deneyin felaket ile sonuçlanması ve buzul çağının başlama teması ile distopya ve gerilimden hoşlanan izleyiciler için bir solukta izlenebilecek diziler arasında yerini alıyor.

Çizgi romandan esinlenerek yayına geçen dizi, 2013 yılında ilk olarak Benjamin Legrand ve Jean Marc Rochette tarafından Güney Kore ve Çek filmi şeklinde ekrana gelen dizinin, aynı zamanda çizgi romanı da bulunuyor. Filmde, Chris Evans, Tilda Swinton ve John Hurt gibi oyuncular yer alırken dizide hem farklı oyuncular bulunuyor hem de dizi, farklı şekilde işleniyor.

Netflix Dizisi Snowpiercer Özeti

Dünya artık eski bilinen dünya olmayıp her şey donmuş ve insan yaşamı kalmamıştır. Milyarlarca insan bu iklim değişikliği nedeni ile ölmüş ve kurtulan az sayıda insan, bu kıyamet sonrasında enerji üretmek adına hiç durmadan ve yılda 1 defa dünyanın etrafını dolaşan 1001 vagonlu trende yaşamaya başlamıştır.

Dünyanın buzla kaplanmasının 7 yıl sonrasında geçen Netflix Dizisi Snowpiercer, hayatta kalan insanlara ev sahipliği yapıyor. Trenin ön tarafındaki seçkinlerin yaşam kaygısızlığı ile arka tarafındaki yoksulların hak mücadelesi işleniyor.

Netflix Dizisi Snowpiercer Konusu

Felaketten kurtulan insanların yaşamaları, dünyanın etrafında dönen ve her ihtiyaca yönelik hazırlanan 1001 vagonlu Snowpiercer treni sayesinde gerçekleşiyor. Mühendisler tarafından her şey düşünülerek hayata geçirilen tren, kopan kıyametten kurtulan ya da trene giriş bileti satın alan seçkinlerin yaşam alanı haline geliyor.

Bir kurtuluş hikâyesi olsa da Snowpiecer’da da bazı kesimler için hayat zor oluyor. Farklı imkânlara sahip şekilde insanların hayatını sürdürdüğü Snowpiercer; birinci sınıf, ikinci, sınıf, üçüncü sınıf ve kuyruk olarak sınıflara ayrılıyor ve sınıf ayrımından doğan pek çok adaletsiz durumlar ekrana taşınıyor.

Dünyada olduğu gibi kimi ayrıcalıklı olurken kiminin en doğal insani ihtiyacı bile karşılanmıyor. Bu ayrımcılıktan bıkan “kuyruk” kısmı zaman zaman isyan gerçekleştirse de her defasında tren yönetimi tarafından bastırılıyor; ancak 7.seneye girerken isyan, net bir sonuç veriyor. Trende devrim gerçekleşerek sınıf ayrımı ortadan kaldırılıyor.

Netflix dizisi Snowpiercer, başrollerinde eski bir polis olan ve trende devrime imza atan Layton karakteri ile Daveed Diggs yer alıyor. Trenin yapımında inanılmaz emeği olan mühendis aynı zamanda treni Wilford adına yöneten Melani rolünde Jennifer Connelly bulunuyor. Snowpiercer 2. sezon içinde trende adeta Tanrı yerine konulan Wilford karakteri ile Sean Bean izleyici karşısına çıkıyor.

Bu oyunculara da Iddo Goldberg, Mike O’Malley, Mickey Sumner ve Lena Hall gibi isimler eşlik ederken Parazit filminin yaratıcısı yine izleyiciyi, sınıf ayrımı ve sosyal adaletsizlik gibi konuların içine çekiyor aynı zamanda izleyici, alınması gereken zor kararlar ve güç uğruna insanların ne hale geldiğini sorgulayabiliyor.

Netflix dizisi Snowpiercer, Mayıs 2020 yılında TNT’de yapılmış ve iki sezonu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Bu tür dizileri seven izleyiciler tarafından Snowpiercer kaç sezon sorusu da ön plana çıkıyor. İki sezonu yayınlanan dizinin üçüncü sezonu, 2022 yılında yayınlanacak ve Snowpiercer 4. sezon ile ilgili de çalışmalar sürüyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.