Film&Dizi

Oscar Ödüllü Filmler: En Fazla Oscar Ödülü Kazanan Filmler

En fazla Oscar Ödülü kazanan filmler, sinemaseverlerin de her zaman ilgisini çeker. Yıllar içinde bazı sinema filmleri Akademi Ödüllerinde çift haneleri görmüştür. Akademi Ödülleri diğer bir ismi ile Oscar Ödülleri, sinema dünyasının prestijli ödülü olduğundan bu ödülü almak film, oyuncu ya da hangi kategoriden ödül alındıysa büyük önem taşır.

En Fazla Oscar Ödülü Kazanan Filmler

Sinema dünyasında bu ödülü almak bir yana bu ödüle aday gösterilmek bile büyük başarı sayılır. Farklı kategorilerde verilen bu ödüllerin alınması oldukça güç olsa bazı yapımlar sadece bir ödül değil onlarcasını almıştır. İzleyici tarafından da takdir gören ve gişe rekorları kıran en fazla Oscar alan filmler aşağıdaki gibidir:

1.Titanik

En Fazla Oscar Ödülü kazanan filmler arasında bulunan Titanik, 14 dalda aday gösterilmiş, 11 Oscar Ödülü almıştır. Beyazperdede oynadığı sene, sinemaseverlerin yoğun ilgisini çeken filmin yönetmenliği ve senaryosu James Cameron’a aittir. Ünlü yönetmen Titanik filmi ile En İyi Yönetmen Akademik Ödülünü almıştır.

İnsan yapımı olan bu gemi, dönemin basınında batmaz, sarsılmaz olarak lanse edilir. En fazla Oscar Ödülü kazanan filmler arasında bulunan Titanik, herkes için o dönemin muhteşem bir rüyasıdır. Bu rüya kısa sürse de ölümsüz bir aşk hikayesine ev sahipliği yapar.

2.Yüzüklerin Efendisi- Kralın Dönüşü

En çok Oscar alan film hangisidir sorusuna bir diğer cevap da Titanic gibi 11 ödül alan Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü filmi olur. Bilimkurgu ve fantastik bir yapım olan film, yazar J.R.R Tolkien romanından beyazperdeye aktarılır ve film, Orta Dünya’daki geçer. Akademi Ödüllerinde ilk fantastik yapım olarak kazanan film olma unvanını elinde bulundurur.

En fazla Oscar Ödülü kazanan filmler arasında bulunan 2003 yapımı olan film, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Yönetmen, En İyi Film Kurgusu, En İyi Film, En İyi Makyaj,En İyi Özgün Müzik, En İyi Özgün Şarkı, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Görsel Efekt, En İyi Ses Kurgusu kategorilerinde ödüllerini almıştır.

3.Ben Hur

 En fazla Oscar Ödülü kazanan filmler arasında bulunan film, 11 Oscar Ödülü ile listenin başlarında yer alır. Lew Wallace romanından esinlenerek beyazperdeye aktarılan film, zengin bir prens olan Ben Hur üzerinden ilerler. Çin’de gösterimi yasaklanan filmde bir gün prens, çocukluk arkadaşı olan Messela ile görüşüp hasret gidermek ister. Görüşmedikleri zaman içinde çocukluk arkadaşı da Roma ordularının komutanı olmuştur.

Aralarında geçen konuşmalar sonunda her iki taraf da siyasi düşüncelerini söyler ve aralarında siyasi bir tartışmaya baslar. Tartışma sonunda Ben Hur, arkadaşına artık hiçbir şekilde destek vermeyeceğini söyler. Mesela da bunun üzerine prensi sürgüne gönderir. Kürek mahkûmu olarak sürgüne gönderilen prens, artık zengin hayatına veda eder ve intikam yeminleri eden birine dönüşür.

4.Batı Yakası Hikayesi

 Steven Spielberg yönetmenliğinde 10 Oscar Ödülü ile en fazla Oscar Ödülü kazanan filmler arasında bulunan Batı Yakası Hikayesi, Jets ve Sharks adlı iki grup arasında geçer ve bir aşk hikayesini konu alır. Jets çetesinin üyesi olan Tony, Shark çete liderinin kız kardeşine aşıktır. Tony, Maria birbirlerine âşık olsalar da çeteler arasındaki gerilim gün geçtikçe artar.

En fazla Oscar Ödülü kazanan filmler listesinde yer alan filmin yönetmeni Steven Spielberg, En İyi Yönetmen Oscar Ödülünü alır. Filmin diğer Oscarları ise En İyi Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Orijinal Müzik, En İyi Ses, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kostüm Tasarımı şeklindedir.

5.Son İmparator

1987 yılı Amerika yapımı olan filmde Çin Hanedanlığının çocuk yaşta tahta geçen son imparatoru olan Pu Yi’nin hayatı anlatılıyor. Çin Hanedanlığının varisi olarak gösterilir ve imparatoriçenin ölmesi ile daha 3 yaşındayken imparatoriçenin yerine geçer. Bundan 4 sene sonra da Çin Cumhuriyeti kurulur.

En fazla Oscar Ödülü kazanan filmler arasında olan filmin Oscar Ödülleri; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Müzik, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Sinematografi, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Montaj, En İyi Ses, En İyi Senaryo kategorilerindedir.

 

6.İngiliz Hasta

Unutulmaz ödüllü filmler listesinde yer alan film, 9 kategoride ödül alan film, Michael Ondaatje’nin romanından beyazperdeye aktarılır. Film, İkinci Dünya Savaşı sırasında Kuzey Afrika’da geçer.

En fazla Oscar Ödülü kazanan filmler arasında olan İngiliz Hasta, Bir harita yapımcısı olan Laszlo Almays üzerinden ilerler. Sahra Çölünün belirli bölgelerinde harita çıkartır.  Uçak kazası sonucunda Almays’ın vucüdunda yanıklar oluşur, yüzü tanınmayacak hale gelir ve yatağa düşer. Hanna adında bir hemşire kendisine bakar. Eski bir italyan manastırında bakılan Almays, zaman içinde geçmişini hatırlamaya başlar.

 

7.Gigi

9 ödül ile en fazla Oscar Ödülü kazanan filmler arasında olan Gigi, Vincente Minelli yönetmenliğinde Alan Jay Lerner kalemi ile Paris sosyetesinde geçer. 1958 yapımı olan olan film, sosyete yaşamından sıkılıp duygusal boşluğa düşen Gaston ve Gigi ilişkisini anlatır. Gigi için tüm yaşanılanlar tam anlamı ile masal dünyası gibidir.

8.Rüzgâr Gibi Geçti

En fazla Oscar Ödülü kazanan filmler arasında olan Amerikan romantik yapımlarından olan film, 1939 yılında çekilmiş ve Margaret Mitchell’in romanından beyazperdeye aktarılmıştır. Film, Güney Amerika’da geçer. Amerikan İç Savaşı esnasında ve sonrasında yaşananları anlatır.

Vivien Leigh, Clark Gable ve Leslie Howard gibi oyuncuların olduğu film ayrıca kostümleri ve müziği ile de dikkatleri üzerine çekmiştir. Film; En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dahil olmak üzere 8 dalda ödül kazanmıştır.

9.Milyoner

Mumbai’nin gecekondu mahallesinde Jamal Malik, 18 yaşında bir yetimdir. Bilgi yarışmasına katılır ve 20 milyon rupe kazanmasına sadece bir soru kalmıştır. Yarışma o gece için bittiğinde, eğitimi olmayan birinin bu şekilde bir başarı elde etmesinin zor olacağı ve ancak bu basariyi hile ile sağlayabilecek düşünülerek tutuklanır.

10 kategoride Oscar’a aday gösterilmiş ve 8 kategoride ödül kazanmıştır. 2009 yılının Oscar törenine damgasını vuran film, Hindistan sinema endüstrisinin en önemli filmleri arasında yer alır.

En iyi film Oscar’ı alan filmler arasında bulunan Milyoner aynı zamanda en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo, en iyi görüntü yönetmenliği, en iyi ses miksajı, en iyi kurgu, en iyi film müziği ve en iyi orijinal şarkı kategorilerinde ödül kazanmıştır.

10.Gandhi

 En fazla Oscar Ödülü kazanan filmler arasında olan Ghandhi, İngiliz sömürgesi olan Hindistan’da 20.yüzyılın ilk yarısında geçer. İngiliz yönetimine karşı bağımsızlık elde edebilmek için pasif direniş örgütleyen Mahatma Gandhi’nin hayatı anlatılıyor.

1982 yılı yapımı olan filmin yönetmeni Richard Attenborough’tur. Dönem filmi oldugu gibi Hindistan tarihin en önemli kişilerinden birinin hayatı ele alınıyor. 1900lu yılların Hindistanı, özgürlük kavramını yitirmiş, sömürge altında yaşayan ve esaretin iliklere kadar hissedildiği yıllar. Biyografi türünde bir film olan Gandhi, sadece Hindistan tarihinin değil insanlık tarihinin de en önemli karakterleri arasında yer alır.

11 dalda Oscar’a aday gösterilen film 8 dalda ödül kazanmıştır. Ödül kazandığı dallar; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kostüm şeklindedir.

Oscar Akademi Ödülleri, dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden olup Amerika’nın California eyaleti Los Angeles şehrinde her yıl düzenlenen tören ile sahiplerini bulur. En fazla Oscar Ödülü kazanan filmler prestijin yanı sıra büyük de üne sahip olur. En son ödüllü filmler arasında da 7 Oscar ödüllü film alan Her şey Her Yerde Aynı Anda filmi yer alır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.