Film&Dizi

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Korku Filmi

İnsanları Etkilemeyi Başarabilen Korku Filmi Listesi

Pek çok insan beyaz perdeyi sever bu neden ile insanlar tarafından kendi tarzına uygun filmler tercih ediliyor. Kimisi romantik aşk filmi severken kimisi için aksiyon ya da korku filmi vazgeçilmez oluyor. Film çeşitleri arasında sevilen kategorilerden olan korku filmi, ülkemizde de sevilerek izleniyor.

İnsanları Etkilemeyi Başarabilen Korku Filmi Listesi

Pandeminin insan hayatını değiştirdiği bu dönemde kitaplar ve filmler kurtarıcı görevi görüyor. Film izleyerek evde kaliteli vakit geçiriliyor. Sinemaya gitmek kadar evde internet üzerinden ya da üyelik gerektiren kanallar itibari ile pek çok film izleniyor. Korku filmi tarzı bazı insanların öncelikli tercihi olabiliyor. Bu bağlamda en iyi 10 korku filmi aşağıdaki gibidir.

The Invisible Man

Yönetmenliğini ve senaristliğini Leigh Whannell’in yaptığı film,  fizikçi bir deha olan Adrian Griffin’in sevgilisini elinde tutmak için yaptıkları anlatılıyor. Film, varlıklı ve zeki bir fizikçinin özel ilişkisinde uyguladığı fiziksel ve duygusal şiddet üzerinden akıyor.  Hastalıklı şekilde baskıcı ve kontrolcü olan erkek karakter, sevgilisi Cecilia’nın hem zihnini hem de bedenini ele geçirip kontrolü altına almayı istiyor.

Gerilim ve korku filmi tadında olan filmde Cecilia sonunda yaşadığı bu kâbustan uzaklaşmak için kaçmaya karar veriyor. Eski sevgilisine yakalanmamak için birilerinden yardım istiyor. Bu sırada eski sevgilisi intihar ediyor ve servetinin önemli bir kısmını  Cecilia’ya bırakıyor; ancak Cecilia bu durumdan da şüphe duymaya başlıyor.

Cecilia’yı tekrar ele geçirmek için onun akli sorunlarının olduğunu ve Cecilia’nın paranoyak bir akıl hastası gibi davrandığını göstermeye çalışan Adrian ayrıca Cecilia’yı toplumdan soyutlamaya da çalışıyor. Kadının özgürlüğüne müdahale eden erkeklerin anlatıldığı filmde Cecilia da görünmeyen bir erkek egemenliğine aynı zamanda şiddetine karşı mücadele ediyor.

2021 Yılında Vizyona Girecek 7 Korku Filmi

The Others

Alejandro Amenábar’ın yaptığı Diğerleri filminin başrolünde Nicole Kidman oynamıştır. Korku filmi kapsamında olan filmin konusu, İkinci dünya savaşı sonrası New Jersey’de geçiyor. Kocasını savaşta kaybeden Grace’in 2 çocuğu vardır ve 2 çocuk da güneş ışığına hassasiyet gösteriyor. Çocukları ile birlikte konakta yaşayan Grace, perdeleri hep sımsıkı kapalı tutmak zorundadır.

Bu eve bir gün 3 kişi geliyor. Bu kişiler; ihtiyar bir kadın, bir adam ve dilsiz genç kızdır. Grace de bu sırada ev içinde çalışacak yardımcılar araması nedeni ile bu kişileri işe alıyor ve bu kişilere çocuklarının sağlık durumu hakkında bilgi veriyor.

Grace’in kızı Anne de evde Victor isimde bir çocuğun olduğunu söylüyor. Bir zaman sonra evin çevresini yoğun bir sis kaplıyor ve kasaba ile olan iletişim kesiliyor ve bu sırada Grace, kızının anlattığı Victor konusuna ait deliller ile karşılaşıyor.

The Hunt

2020 korku filmleri arasında yer alan The Hunt, Türkçe çevirisi ile av anlamına geliyor.  Filmin senaryosu Nick Cuse ve Damon Lindelof imzası taşırken yönetmenliği de Craig Zonel tarafından gerçekleştirilmiştir. Nerede olduğunu ve oraya nasıl geldiğini bilmeyen 12 yabancının bir yerde uyanması anlatılıyor. Bu kişiler, nasıl bir araya geldiklerini ve amacın ne olduğunu bilmiyor.

Sosyete üyesi olan kişiler, spor adına insanları avlamak için bir etkinlik düzenliyor ve 12 kişiyi hedef alıyor. Av olan bu kişiler, ormanlık alanda kaçmaya çalışırken etkinlik üyeleri de 12 kişiyi avlamayı hedefliyor. Seçkinlerin bu planı, 12 kişi arasında olan Crystal tarafından bozuluyor. Crystal, yapılan bu tehlikeli oyunu orada bulunan tüm avcılardan daha iyi biliyor ve avcıların hepsini ava dönüştürüyor.

His House

En iyi korku filmleri arasında gösterilen Netflix filmi olan His House filminde genç bir mülteci çift, Güney Sudan’da yaşanılan savaşın ardından İngiltere’ye kaçıyor. Çift, İngiltere’nin küçük bir  kasabasına yerleşip burada yeni bir hayat kurmaya çalışıyor.

Korku filmi listesinde olan filmde, mülteci aile ilk başta kasabaya uyum sağlamakta zorlansalar da alışmaya çalışıyor ve uyum sağlamak için çaba gösteriyorlar. Zaman içinde kasabanın mütevazı ve düzgün görüntüsünün ardından kötülükler ve korkunç gerçekler çıkıyor.

The Shinning

1980 yılının korku filmi The Shinning Türkçe aramalarda Cinnet şeklinde bulunuyor. Seçilmiş en iyi korku filmleri arasında bulunan film, Stephen King’in romanından sinemaya uyarlanmıştır. Filmin yönetmenliğini Stanley Kubrick yapmıştır.  Gerçek bir başyapıt olan filmin başrol oyuncusu ise Jack Nicholson’dır. Cinnet geçirme ve delirme temalı olan filmde yazar Jack Torrance’ın kış sezonunda Overlook Oteli’nde ailesi ile yaşadıkları anlatılıyor.

Otelin bakımını üstlenen Jack, ailesiyle otele taşınıyor ve ardından doğaüstü olaylar meydana geliyor. Jack’in küçük oğlu olan Danny ayrıca doğaüstü sezgilere sahiptir ve otelde kötü ruhların varlığını anlıyor.  Kar fırtınası gerçekleşmesinden dolayı aile, otelde mahsur kalıyor ve bu esnada artık Jack, doğaüstü varlıkların eline geçip aklını kaybediyor.

Mirage

Mirage korku filmi olmasının yanı sıra gizemli atmosferi ile de izleyiciyi büyülüyor. Yönetmen koltuğunda bulunan Oriol Paulo, filmin senaryosuna da Lara Sendim ile imza atıyor. Filmin oyuncu kadrosunda da Adriana Ugarte, Chino Darin ve Alvaro Morte gibi isimler yer alıyor.

Genç çift olan Vera Roy ve David Ortiz yeni bir eve taşınıyor ve taşındıkları bu günde büyük bir fırtına başlıyor. Başlayan bu fırtına ile de enteresan olaylar gelişiyor.  Vera, bir hemşire olup taşındıkları evin çatısında televizyon ve kamera görüyor. Bu televizyon ve kamera eşliğinde aynı evde 25 sene önce yaşayan ve fırtına hayatını kaybeden Nico ile iletişim kurmayı başarıyor.

  

Gizemli atmosferi ile seyir zevki yüksek olan korku filmi, gerçek zamanda geçtiği gibi paralel evrende de geçiyor. Vera, Nico’yu ölümden kurtarıyor; ancak bilmeden de zamanın dengesi ile oynayıp tüm insanlığın kaderini değiştiriyor. Vera, uyandığında tüm ailesini kaybettiğini görüyor ve yaptığını geri döndürmenin yolunu arıyor.

The Possession of Hannah Grace

 

Amerika yapımı olan bu korku filmi, Diederik Van Rooijen tarafından yönetiliyor ayrıca filmin senaryosu Brian Sieve imzası taşıyor. Kadavra şeklinde Türkçeye çevrilen bu korku filmi ana kahramanı olan Megan Reed, eski bir polistir ve mesleğini madde bağımlılığı nedeni ile bırakmıştır. Tedavi görmesi ile kendini toparlayan ve bağımlılıktan kurtulan Megan, aynı hastanede gece bekçisi olarak çalışmaya başlıyor.

 Megan’ın işe başlamasından kısa bir süre geçiyor ve vahşice öldürülmüş bir kadın cesedi hastane morguna getiriliyor. Kadın cesedi, şeytan çıkarma ayininde hayatını kaybeden Hannah Grace isimli bir kadına aittir. Esrarengiz ve ürpertici olaylar da bu ceset ile beraber başlıyor.

Doctor Sleep

Film, en iyi korku filmleri 2019 yılı içinde yer alıyor. Her çocuğa ailesinden bazı şeyler miras kalıyor. Babasından Danny’e miras kalan şeyler ise umutsuzluk, alkol ve şiddet oluyor. Bu karanlık yaşanılanlardan kurtulmaya çalışırken pek çok sarsıntı yaşayan Danny sonunda alkol bağımlısı oluyor. Bu durumdan kurtulmak istediği için New Hampshire kasabasında destek grubu ile beraber bakım evi işinde çalışmaya başlıyor.

The Rental

En yeni korku filmleri arasında olan The Rental, 2020 yapımı korku filmi olup yönetmenliği Dave Franco tarafından yapılmıştır. Filmin konusu ise bir çiftin hafta sonu kaçamağı yapmak amacı ile ev kiralaması ile başlıyor. Kaçamak, yaşanılan sorunların çözüme kavuşması amacı ile yapılıyor olsa da çiftin başına korkunç olaylar geliyor.

Kiraladıkları evin bazı yerlerinde kamera bulan çift, izlenme şüphesi duymaya başlıyor ve hafta sonu kaçamağında büyük sırların ortaya çıkarken aynı zamanda kaçamak kâbusa dönüşüyor.

Testere

Testere film serisi, bazı bölümleri ile psikolojik gerilim sunarken bazı bölümleri ile tam anlamı ile korku filmi haline gelmiştir. James Wan ve Leigh Whannell tarafından yaratılan 9 uzun metrajlı filmden oluşuyor. Film, daha çok testere olarak bilinen John Kramer etrafında dönüyor. Film, insanların hayatlarından memnun olması gerektiğine atıf yaptığı gibi insanların kendi hatalarından sadece zekâlarını kullanarak kurtulabileceklerini anlatıyor.

2021 senesi için hala pandemi devam ediyor olsa da internet üzerinden pek çok korku filmi izlenebiliyor. Gelmiş geçmiş ya da güncel birçok film arşivlenip ev ortamında rahatlıkla izleniliyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.