Oyun DünyasıOyun Tanıtımları

Hollow Knight İncelemesi

Hollow knight oynanış nasıldı?


Hollow Knight, 2D bir Metroidvania oyunudur. Bir böceği yönettiğiniz oyunda karakterimiz ulaşmaya çalıştığı yere olan yolculuğunu konu alıyor. Bu yolculukta önümüze çıkan engelleri aşmak ve ulaşmak istediğimiz yere ulaşmalıyız. Bu yol uzun ve de zorlu bir yol. Yolculuğumuz gerçekten zor çünkü oyunun benimsediği tür Souls like. Souls like aslında bir oyun türünden çok bir oyuna benzemesi denilebilir.

Souls tarzı oyunlarda boss fightları zor olur, boss fight larının yanında oyunda zor ve kavranması güçtür. Oyun bu zorluğu salakça bir şekilde yapmaz sadece boss iyi tanımanız ve yapacağı hareketleri ezberleyip boss alt etmenizi ister, mekanikleri anlamanızı ve ustalaşmanızı ister. Bu oyunda da aynı olay tamamen geçerli. Bosslara en az bir iki defa ölüp hareketlerini ezberleyip ardından geçmeniz gerekiyor.

Bosslar’ın hareketleri açık ve net bir şekilde ortada bir kez Bossları alt ettiniz mi devamını getirmeye başlıyorsunuz. Oyunun mantığı bu şekilde detaylı bir şekilde oynanış kısmında değineceğiz zaten. Peki oyunun hikayesi nasıl? Gerçekten nereden başlasam bilmiyorum oyunun finali olsun, öncesinde diğer karakter ve düşmanlar ile girdiğimiz konuşmalar olsun oyunun her yerinden farklı bir hikâye fışkırıyor.

Gerçekten neresini anlatacağımız bilmiyorum çünkü bende hikayeyi bilmiyorum. Allah bilir daha gözden kaçırdığım daha ne hikayeler var. Her noktadan farklı bir gizli oda, gizli odadan farklı hikaye çıkıyor. Bu noktada anlatacağım pek bir şey olmadığından buraya hikâyeyi sıkıştırıyorum. Sebebi de hikayeyi sizin deneyimleriniz. Tem Chery gerçekten ayakta alkışlanacak bir iş çıkartmış.

Hollow Knight Türkçe Yama

Oyunu Türkçe oynamak istediğinizde küçük bir sorun ile karşılaşılıyorsunuz, oyunun türkce desteği olmadığı için hollow knight türkçe yama dosyasını edinmeniz gerekmektedir. Oyunun türkce yamasına Türkçe yama yapan sitelerden veya üçüncü parti sitelerden ulaşabilirsiniz, ancak hollow knight türkçe yama için dikkatli olmanızı dosya yedeklerinizi almanızı öneririz,

güvenmediğiniz sitelerden indireceğiniz hollow knight türkçe yama işlemi sizi zora sokabilir, veri kaybı, veri çalınması ile karşı karşıya kalabilirsiniz. hollow knight türkçe yama işlemini yapmak için ise yama dosyasını oyunun klasörüne çıkartmanız yeterli olacaktır.

Ancak hollow knight türkçe yama indir işlemini yaparken daha önce bahsettiğimiz gibide güvenilir olacak sitelerden indirmenizi ve yama dosyasını tarama yapmanızı öneririz.

Hollow knight oynanış nasıldı?

Oynanış kısmın bile girmeden açıklama bölümünde bu kadar boss konusuna değinmemin sebebi, oyunun en akılda kalıcı ve zevk veren kısımları bu kısımlar. Bu kısımların eksiği yok mu tabiri var. Burada biraz ağlayacağım çünkü; bazı Bosslara etmediğim hakaret kalmamıştı. Ne yaparsam ona göre tepki veriyor, sanki bir ültimatom kullanacakmış gibi yapıp başka bir ültimatom kullanıyorlar, siz tam can yenilirken sizin üstünüze atlıyorlar. Zaten oyunda düşmana dokunduğumuz anda bir canımız gidiyor,

düşmanlardan benim üstüme üstüme anladıklarından az sinir krizi geçirmemiştim. Çoğu zaman oyunu bırakmak ve bir kez daha oyuna hiç dönmemeyi istedim ama her an ve her saniye oyuna geri dönme ve o takıldığım Boss’un ağzını burnunu kırmayı istedim. Ki yapımda. Şimdi boss kısmını bir kenara bırakıp oynanışın derinliğini inceleyelim. Oyuna başladığım ilk zaman şaşırdığım ilk şey dash yeteneğinin bir Boss’u yendikten sonra verilmeliydi. Bu tarz platform ve Meteroidvania oyunlarında oynanışın ana temelli neredeyse dash yeteneğidir.

Bosslar ile olan savaşınız

Platformları tamamlamanızı Bosslar ile olan savaşınızda sizin kadim dostumuzdur. Ama oyunun ilk saatinde olmaması bir eksiği hayır aksine bölüm ve levent tasarımı o kadar iyi ki ilk iki saatte eksiğini hissetmiyorsunuz. Oyunda aynı şekilde keşfedilebilecek ve kestiğiniz Bosslar dan çıkan garanti özel yeteneklerde bulunmakta. Bunlar, Vengeful Sprit; ateş topu benzeri bir ruh savunduğunuz bir özel yetenek. Crystel Heart; bu yetenek uzun mesafelerde sürümlerinde işe yarıyor. Desolate Dive; yere ser bir şekilde vurup düşmanlarınıza damage vermenize işe yarıyor ve son olarak da Howling Wraits; iki kez havalanma izah yarıyor.

Bu özel yetenekler öyle güzel bir zamanda veriliyor ki hem oyunu canlandırıyor hem de keşif duygunuzu kabartıyor. Bunun sebebi örneğin iki kez zıplama yeteneğini 7. Haritada almanıza rağmen ilk haritada gizli bir bölmeyi açmanızda işe yarıyor. Bu da ilk haritaya dönmenize bir bahane oluyor ve döndüğünüzde haritanın aynı kalmadığını ve değiştiğini görüyorsunuz ne oldu lan acaba buraya derken yan karakterler ile olan konuşmalarınız olaya açıklık getiriyor. Oyununda ana silahımız bir kılıç ve bu kılıç yükseltebiliyor bu yükseltmeleri dört defa yapabiliyorsunuz. Yaptığınız yükseltmeler sadece verilen hasarı yükseltmekle kalmayıp kılıcınıza yeni özellikler ekliyor. Saldırı tuşuna uzun basarsanız yüksek damageli bir saldırı yapıyor gibi gibi.

Oyunda önemli olan bir nokta ise Charmlar. Bunlar bir nevi karakterinize farklı farklı yetenekler katıyor örneğin kendi etrafınızda dönen bir bıçak, damage aldığınızda aynı şekilde düşmanda damage veren bir Charm gibi. Bunlardan dört beş tane yok en az 20 tane falan var ve hepsi farklı bir derinlik katıyor farklı farklı Charmlar ile birleşim oluşturarak yenilmez hale gelebiliyorsunuz. Benim favorim açık ara etrafımızda dönen bıçak kesinlikle. Söylediğim gibi oyun çok büyük ve anlat bitmiyor.

Eğer oyunu oynadığınız ve bu incelemeyi okuyorsanız kesinlikle bu noktaya neden değinmedi ki? Gibi sorular olacaktır. Ama oyunun oynadıysanız bildiğiniz bir diğer şey ise oyunun büyüklüğü ve beni her şeyi anlatamayacağım konusunda haklı bulmanızdır. Eğer Yeteri kadar zamanım ve sabrınız var ise kesinlikle bu oyuna bir şans vermelisiniz. Umarım bir gün bizden de Team Chery’nin yaptığı gibi güzel ve iyi bir bağımsız oyun çıkar. Kast ettiğim bağımsız ama özgün olamayan yapımlar değil.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.