Mobil Alemi

Huawei, Çin’de Corona virüsü Tarafından Sert Vuruldu

Son zamanlarda corona virüsü salgınının patlak vermesiyle, Çin’in akıllı telefon devleri 2020’nin ilk çeyreğinde ki satışlarda düşüşle karşı karşıya kalacak. Counterpoint Research’ten yayınlanan yeni bir rapor, Huawei’nin akıllı telefon satışlarının% 60’ından fazlasını oluşturduğundan ülkede artık en çok etkilenen marka olacağını öngörüyor.

Araştırma şirketi, bu çeyrekte akıllı telefon satışlarında özellikle çevrimdışı segmentte yıllık % 50’nin üzerinde düşüş bekliyor. Counterpoint, akıllı telefon satışlarında zaman içinde % 20’nin üzerinde düşüş bekliyor. OPPO ve Vivo da çevrimdışı satış kanallarına daha fazla bağımlı olmaları nedeniyle etkilenecek. Xiaomi, OnePlus ve Realme’nin satışları üzerindeki etkisi, daha fazla çevrimiçi merkezli ve denizaşırı odaklı oldukları için muhtemelen daha az şiddetli olacak.

Counterpoint, Apple’ın bu hafta perakende mağazalarının çoğunun kapatılmasıyla ilgili çeyrekte “yaklaşık bir milyon adet iPhone” kaybını görebileceğini tahmin etti. Apple’ın aksine, Apple şu anda sadece küresel gelirlerinin yaklaşık% 17’si için Büyük Çin’e güveniyor. Ayrıca Apple, Çin’deki çevrimiçi perakende mağazası aracılığıyla satışlarını sürdürdü.

Counterpoint aynı zamanda Apple’ın ABD ve Tayvan’dan gelen mühendislerin Çin’e seyahat edemediği için yeni ürün geliştirme planlarının da etkileneceğini belirtti ve “iPhone SE2” nin Mart ayı sonunda piyasaya sürülmesinin Foxconn’un Zhengzhou fabrikasındaki yetersiz işgücü nedeniyle hacmini artırmakta sıkıntı yaşıyorlar.

Bu çeyrekte, Huawei ve Çin’deki diğer Android üreticilerinin Çin’de büyük telefon modelleri piyasaya sürmesi bekleniyor. Apple’ın iPhone 11 döngüsünün zirve satışları zaten gerçekleşti, Huawei ve diğer Android üreticileri sadece mevcut, minimal karlı işlemlerine devam etmek için yıl boyunca büyük satışlar sürdürmek zorundalar.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.