Mobil AlemiTeknoloji Haberleri

Huawei HarmonyOS Nedir? Cihazlara Dağıtılmaya Başlandı mı?

Huawei HarmonyOS İşletim Sistemi Nedir? Piyasaya Sürüldü mü?


Huawei HarmonyOS işletim sistemi geçtiğimiz seneden beri birçok kişi tarafından merak ediliyordu. 2021 yılında birçok cihazda yüklü olan bu işletim sisteminde birçok özellik mevcut. Kullanıcıların dikkatini çekmeyi başaran işletim sisteminin geliştirilme sebebiyse Huawei’nin Google servislerini kullanamamasından kaynaklanıyor.

Çinli şirket Huawei, geçtiğimiz senelerde yaşadığı bir problem sebebiyle Android cihazlarında Google Servislerini kullanamıyordu. İşte Huawei HarmonyOS işletim sisteminin ortaya çıkma sebeplerinden biriside tam olarak bu. Birçok özelliğe sahip olan HarmonyOS, Huawei için oldukça önemli bir adım.

Çünkü Çinli şirket bu işletim sistemi sayesinde sadece kendi cihazlarına özel geliştirmeler yapabiliyor. Böylelikle Çinli şirket kendi cihazlarına özel yaptığı düzenlemelerle cihazlarının performansını daha da yukarılara çıkarabiliyor.

Huawei HarmonyOS İşletim Sistemi Nedir? Piyasaya Sürüldü mü?

Huawei HarmonyOS işletim sistemi, kullanıcılar tarafından uzun süredir merak ediliyordu. 2021 yılında birçok cihaza dağıtılan bu işletim sistemi gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam ediyor. Yani Çinli şirket Huawei, yeni işletim sistemini cihazlarına dağıtmaya devam ediyor. Bu işletim sisteminin temel geliştirilme amacını Huawei’nin ABD ve Google ile yaşadığı gerginlik olarak gösterebiliriz.

Geçtiğimiz dönemlerde yaşanan gerginlik sebebiyle Huawei, Google’ın servislerinden yeni cihazlarında yararlanamıyor. Ayrıca Huawei gelecekte Android işletim sistemini hiç kullanamayacak bile olabilir. İşte Çinli şirkette bu tür problemlerden kurtulmak için Huawei HarmonyOS işletim sistemini geliştiriyor. Huawei tarafından geliştirilen bu işletim sistemi sadece telefonlarda kullanılmıyor.

Yani bu işletim sistemi akıllı televizyon, akıllı saat, bilgisayar ve otomobil dahil birçok cihazda çalışabiliyor. Huawei yeni işletim sistemiyle birlikte akıllı cihazlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Örneğin, bu işletim sistemi sayesinde tek bir telefon üzerinden birçok akıllı cihaz kontrol edilebiliyor.

Bunları bir kenara bırakacak olursak, Huawei HarmonyOS işletim sisteminde Çinli şirketin birçok farklı konuya odaklandığını belirtelim. Yani Huawei, yeni işletim sistemiyle birlikte performans arttırma ve batarya ömrünü uzatma dahil birçok konuya birden odaklanıyor. Örneğin, bu işletim sisteminde güçlü bir işlem çalıştırıldığında bu işlem GPU ve CPU arasında bölünüyor.

Böylece işlemin çok daha hızlı ve verimli çalışması amaçlanıyor.  Tüm bunların yanı sıra Huawei HarmonyOS 2.0 sürümünün geçtiğimiz dönemlerde cihazlara dağıtılmaya başlandığını belirtelim. Yani bu işletim sistemi yeni sürümle birlikte artık kullanıcılara daha gelişmiş halde sunuluyor. Ayrıca yazımızda son olarak HarmonyOS 3.0 sürümünün de yakın zamanda çıkabileceğini belirtmemizde fayda var.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.