Mobil AlemiTeknolojiTeknoloji Haberleri

Huawei, Samsung’un hatalarını önlemek için katlanabilir Mate X’i geciktiriyor

Huawei’nin ABD’nin ihracat yasağı sonrasında, şirketin piyasaya açılan ilk katlanır telefonlardan birini piyasaya sürdüğünü unutması kolay. 2.600 $ ‘lık Mate X, Samsung Galaxy Sold ile başa baş olacaktı, ancak Kore devinin cihazı ilk inceleme ünitelerindeki aksilikler yüzünden geciktirmesinden sonra, Huawei aynı hataları önlemek istediğini söyledi.

Mate X’in aslında Şubat ayında açıklanması ve Haziran ayında fırlatılacağına dair söylentiler duyulmakla birlikte, bir Huawei sözcüsü CNBC’ye lansmanın şimdi Eylül ayında gerçekleşeceğini söyledi. Huawei’nin resmi bir piyasaya çıkış tarihi bildirmediğini belirtmekte fayda var, ancak sözcü, cihazın tamamen açıldığında uygulamaların çalıştığından emin olmak için şirketin ekstra testler yaptığını belirtti.

Şirket, Galaxy Fold’un ilk inceleme birimleri çevresinde ortaya çıkan birden fazla yapım kalitesi sorunundan sonra “ihtiyatlı” durumda. Sözcü, Huawei’nin “itibarımızı yok etmek için bir ürün başlatmak istemediğini” söyledi.

Şirketin, Mate X ile olan anlaşmazlıkları çözmek için fazladan emin olmak istemesi makul olsa da, ihracat yasağı bağlamındaki içeriği görmezden gelmek zor. Galaxy Fold’ın sorunlarının gecikmeyle bir ilgisi olduğundan eminim, ancak şirketin ihracat yasağı sonrasında da lansmanı yeniden düşünmesi gerektiğini düşünüyorum.

Şirket ihracat yasağının Mate X’i etkilemediğini, yasaklamadan önce ilan edildiğini açıkladı. ABD hükümeti de Huawei’ye 20 Mayıs’ta başlayan 90 günlük bir tazminat verdi ancak bu Mate X’in Eylül ayındaki lansmanından önce sona erecek.

Şimdilik, Huawei, cihazın Android’de çalışacağını söylüyor. Huawei’nin “B planı’nın özel işletim sistemi” değil çünkü yasaktan önce açıklandı. Ürün henüz gönderilmediği için mantıklı geldiğinden emin değilim, ancak Mate X, yürürlüğe girmeden önce Android haklarını Google’dan aldı.

Huawei, zaman testini süren katlanan bir telefon yapabileceğini kanıtlamak için zaten zor bir yoldaydı, ancak ABD yasağı bunu daha da zorlaştırıyor. Muhtemelen şirketin fazladan zaman harcadığı iyi bir şey.

kaynak: CNBC

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.