Genel

Huawei, Xiaomi, OPPO ve Vivo, Google Play Store’a Meydan Okumak İçin Birlikte Çalışıyor


Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo, Android’de Play Store’a yeni bir rakip geliştirmek için bir araya geliyor.Çinli akıllı telefon devleri Oppo, Vivo, Huawei ve Xiaomi’nin, Çin dışındaki geliştiricilerin uygulamaları tüm ilgili uygulama mağazalarına aynı anda yüklemeleri için birleşik bir platform geliştirmek için el ele verdikleri bildiriliyor.

Platform, Google Play Store ile rekabet etmek için Global Developer Service Alliance (GDSA) kapsamında geliştirilecek. Bu şekilde, geliştiriciler tüm uygulamalarını ve oyunlarını birden çok uygulama mağazasında kolayca kullanılabilir hale getirebilir.

İttifakın temel amacı, uygulama geliştiricilerine, uygulamalarını aynı anda yukarıda belirtilen üretici grubunun tüm uygulama mağazalarına yükleyebilecekleri tek noktadan bir platform sağlamaktır. Oyunlar, müzik, filmler, kitaplar ve dergiler, GDSA’nın işlevselliğinden yararlanabilecek diğer ürün kategorileridir.

Ayrıca, geliştiriciler, tüm bu Çinli akıllı telefon markalarının dünya genelinde önemli miktarda cep telefonunu nasıl oluşturduğunu göz önünde bulundurarak uygulamalarının erişimini daha fazla tüketiciye artırabilir. Geliştiriciler için başka bir gelir kaynağı ekleyebilir.

GDSA’nın web sitesine göre, platform ilk olarak Hindistan, Endonezya, Rusya ve Malezya dahil dokuz bölgede satışa sunulacak. Reuters, platformun başlangıçta bu yıl Mart ayında yayınlanması planlandığını, ancak koronavirüs patlak vermesi nedeniyle biraz gecikme olabileceğini belirtti.

Bir Xiaomi sözcüsü, Reuters’e yaptığı açıklamada, Huawei’nin bu girişimde yer almadığını söyledi. Buna ek olarak, GDSA web sitesi sadece Oppo, Vivo ve Xiaomi’nin logolarını içerir. “GDSA yalnızca geliştiricilerin uygulamalarını aynı anda Xiaomi, OPPO ve Vivo’nun ilgili uygulama mağazalarına yüklemesini kolaylaştırmaya hizmet ediyor. Bu hizmet ile Google Play mağazası arasında rekabet eden bir ilgi yok ”dedi.

Bu girişimde yer alan diğer markalardan resmi bir açıklama yok.Vivo, Oppo ve Xiaomi daha önce kesintisiz yeni bir dosya aktarım protokolü uygulamaya koymuşlardı.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ne kadar çok alternatif biz kullanıcılar için o kadar iyi. Tek ele bağlı olmaktansa böyle bir çok elin olması iyidir. Özelikle de teknoloji alanında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.