Diğer Yazılarımız

İçtiği Meyve Suyu Beyin Ölümüne Sebep Oldu! Nipah Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır?

Bangladeş’te yaşayan bir vatandaş marketten satın aldığı çiğ meyve suyunu içtikten sonra aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Uzmanlar ilk incelemeyi yaptıklarında adamın beyninde kısmi şişkinlik olduğunu fark etti. Ölüm raporuna Nipah virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği işlendi. Nipah virüsü nedir ve nasıl bulaşır? merak edildi.

Ölümcül Virüsün Kaynağı Neydi?

Salgın hastalıklara karşı mücadelede hekimlerin önerileri büyük önem taşıyor. Küresel salgının günden güne arttığı bir dönemde öne çıkan bazı hastalıklar tüketilen besinlerden vücuda doğal yollarla geçebiliyor. Bangladeş’te yaşanan bu vakada beyni şişerek hayata gözlerini yuman adamın çiğ hurma suyu içtiği fark edildi. Laboratuvar testlerini incelendiğinde bu kişinin hurma öz suyunu içtiği ve bu nedenle Nipah virüsüne yakalanarak hayatını kaybettiği öğrenildi.

Nipah Virüsü Nedir? İlk Kez Nerede Ortaya Çıktı?

Nipah virüsü hayvanlardan insanlara bulaşan zoonotik bir virüs çeşididir. İlk kez 1999 yılında keşfedilen Nipah virüsü Malezya’da ortaya çıkmıştır. Günümüzde Hindistan ve Bangladeş bölgelerinde de görülmektedir. Bangladeş’te Nipah virüsüne bağlı olarak 14 kişi enfekte oldu ve 10 kişinin tedavi sonrası hayata gözlerini yumdu.

Hayatta Kalanlar Nasıl Yaşıyor?

2023 yılına veda ederken yeni yılın ilk ölüm vakası çiğ hurma suyundan geldi. 7 yılda en yüksek Eylül sayıları geçtiğimiz yıl yaşanmıştı. Peki hayatta kalanlar nasıl yaşamına devam ediyordu. Nipah virüsü bulaşan fakat tedavi sonrası iyileşenler sıklıkla nöbet geçirerek uzun vadede nörolojik sorunlarla karşılaşıyor.

Nipah Virüsü Nasıl Bulaşır?

Salgın boyutuna ulaşan bu durum Dünya Sağlık Örgütü tarafından da uyarıları beraberinde getiriyor. Geciktirmeden bu virüsün etkisini hafifletecek aşıların olunması gerektiğine vurguda bulunuluyor. Nipah virüsü gribe benzeyen öksürük, ateş, baş ağrısı ya da kas ağrısı gibi farklı semptomlar göstererek aşamalı olarak vücuda yerleşir. Enfekte olan hayvanın insanla teması sonrası ortaya çıkar. Dünya üzerinde en çok meyve yarasalarının salyası ve dışkısı ile bulaşma özelliği bulunan Nipah virüsü solunum yoluyla da bulaşabilir.

Nipah Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Klinik çalışmalarda en az %40 ölüm oranına sahip olan Nipah virüsünün semptomları açığa çıkarılmıştır. Vücuda yayıldığı anda ateş, kas ağrısı, kusma, baş ağrısı, öksürük gibi farklı belirtileri öne çıkarır. Enfeksiyon vücuda hızla yayıldığı sırada nöbetler, ensede sertleşme, bilinçte bulanıklaşma, uyuşukluk hali veya baş dönmesi gözlemlenebilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.