Film&Dizi

İlgi Çekici Tom Cruise Filmleri

Tom Cruise Filmleri Hakkında Ilgi Çekici Detaylar


Hepimiz biliyoruz ki Tom Cruise filmleri kuşkusuz bol aksiyon, macera, drama ve gerilim içeren en iyi holywood filmlerindendir. Yıllar geçtikçe daha da heycan uyandırıcı içeriklerle karşımıza çıkmaktadır. Dünyada artık bir klasik olan bu filmler, yıllar geçtikçe daha da değer kazanmaktadır. Tom Cruise oynadığı her filmi ile gişe rekorlarını zorlamakta ve o yıllara damgasını vurmaktadır.

Çoğu Tom Cruise savaş filmleri dublörsüz çekilmiş, olay yaratıcı sahnelere sahiptir. Dublörsüz çekilen o filmler, tartışılmasız hayranlık uyandırıcı bir etki yapıp, sektörde ün kazanmasına büyük ölçüde yardımcı olmuştur. Tabikide Tom Cruise’un yakışıklılığını unutmamak lazım. Kendisi Oscar Ödülleri’ne sık sık aday gösterilmiştir. Ancakhenüz Oscar alamamış olsa da, altın küre ödüllerini kazanmıştır.

 

Tom Cruise Filmleri Hakkında Ilgi Çekici Detaylar

Ayrıca Tom Cruise filmleri birçok ilgi çekici detaya da sahiptir.  Tom Cruise, filmleride kullandığı motorsikletleri, film bitiminde kendisine verilmesi için anlaşmıştır. Ayrıca kendisi neredeyse hiçbir filminde dublör kullanmamıştır. Hatta askeri kargo uçağında asılı kaldığı Görevimiz Tehlike sahnesinde de dublör kullanmamıştır. Bütün bunlar yetmezmiş gibi Stanley Kubrick ve Steven Spielberg ile beraber çalışmış tek yıldızdır. Son olarak Japonya, 2006 yılında 10 ekim gününü sembolik olarak Tom Cruise Günü ilan etmiştir.

Aksiyon Severler İçin Tom Cruise Filmleri; Top Gun (1986)

Top Gun filmi, Tom Cruise filmleri arasındaki aksiyon konulu filmler arasında ilk sırada bulunmaktadır. 1986 yapımı olan film o senenin en çok hasılat yapan filmi olmuştur. Film, ABD havacılık ve deniz subayı olan teğmen Pete Mitchell’ın maceralarını anlatır. Filmden sonra ABD donanmasına başvurular oldukça artmıştır.Film moda dünyasınıda etkileyerek bomber ceketlerin ve damla şeklindeki Ray-Ban gözlüklerin popülerliğini arttırmıştır.

Ayrıca filmde Meg Ryan, Kelly McGillis ve Tom Skerritt gibi yetenekli oyuncular da yer almıştır. Fİlmin yönetmen koltuğunda ise Tony Scott oturmaktadır. Filmin aksiyon ve duygu dolu olması da sinamacılık açısından önemli olan bir başka konudur. Çünkü Tom Cruise filmleri bu anlamda tek tip değil birden çok konuyu içermektedir. Bu film, bu yönüyle de klasikleşmiştir.

Tom Cruise Filmleri Seriler Halinde; Görevimiz Tehlike 1-2-3-4-5-6-7(?)

Görevimiz Tehlike serisi belki de Tom cruise filmleri diye aratılınca çıkan ilk sonuçlardandır. Çünkü aktörün bu filmlerdeki üstün performansı esas olarak tanınmasına yol açmıştır. Ayrıca  Görevimiz Tehlike filmler bir seridir. Bu filmler yine seri filmler türünde en çok izlenen filmlerin başında gelmektedir. Tüm dünya da izleyicisinin çok olması nedeniyle de serinin her filminin izlenme oranları oldukça yüksektir.

6 filmden oluşan Görevimiz Tehlike serisi, ilk olarak Görevimiz Tehlike filmiyle başlamıştır. Bunun hemen ardından Serinin ikinci filmi gelmiştir. Bundan 6 yıl sonra ise serinin 3. Filmi gelmiştir. Serinin 4. Filmi ise 2011 yılında Ghost Protocol adıyla çıkmıştır. Özellikle serinin 5. Filmi Tom Cruise filmleri arasında parlamaktadır. Çünkü bu film birçok kişi tarafından en çok beğenilen filmdir.

2018 yılında ise serinin son filmi Fallout gelmiştir. Bütün bu sıralanan filmlerde adına burada yer veremeyeceğimiz kadar çok aktör oynamıştır. Ayrıca ünlü yönetmenler de bu filmlerin içerisinde yer almıştır. Son olarak Tom Cruise filmleri arasında bir yıldız daha katılacaktı. Bu da 2023 yılında çıkması beklenen son filmdir. Ancak filmin hangi isimle çıkacağı halen bilinmemektedir.

Gerçek Dünyada Vampir Görmek İsteyenlere;  Vampirle Görüşme (1994)

Bu film, 1976 tarihli Vampirle Görüşme adlı korku romanından sinemaya uyarlanmış bir korku dram türünde filmdir.Filmde Tom Cruise, Brad Pitt, Kirsten Dunst ve Antonio Banderas gibi ünlü isimler yer almaktadır. Film ile ilgili ilginç bir bilgi ise romanın yazarı Anna Rice, Lestat rolünde Tom Cruise’un oynamasına önce karşı çıkmıştır. Ancak bu filmde Tom Cruise filmleri arasında çok beğenilmiştir. Bu yüzden kitabın yazarı daha sonrasında kendisine bir özür mektubu göndermiştir.

Filmin konusu, karısını kaybetmiş bir gazeteci olan Louis’in bir vampir ile karşılaştıktan sonra başından geçen olaylarla ilgilidir.  Louis karısının ölmesi üzerine hayatın anlamını yitirmiştir. Daha sonra karşısına Lestat adında bir vampir çıkar. Lestat’ın vampir olma önerisini kabul eden Louis, ilk başlarda hayvanlarla açlığını bastırmaya çalışır. Karşısına çıkan Claudia’yı ısırmasıyla her şey değişirir.

Bir Sanat Eserinden Yola Çıkılan Fİlm; Vanilla Sky (2001)

Penélope Cruz, Cameron Diaz gibi ünlü isimlerin yer aldığı film, psikolojik gerilim türündedir. Filmde konuk oyuncu olarak Amerikalı ünlü sinema yönetmeni Steven Allan Spielberg de mini bir rolde oynamıştır. Ayrıca bu film, Tom Cruise filmleri arasında bir farklılık barındırmaktadır. Çünkü film müziklerini The Beatles’ın üyelerinden Paul McCartney bestelemiştir. Filmde Tom Cruise’un yatak odasında bulunan Monet tablo filme ismini vermiştir.

Zengin, yakışıklı ve karizmatik biri olan David, herkesin özendiği bir hayata sahiptir. Fakat, David için bu durum biraz karışıktır. Kız arkadaşı sebebiyle trajik bir trafik kazası geçirir. Kaza sonucu çeşitli ameliyatlar geçiren David, bu olaydan çok etkilenir. Buradan sonra da Tom Cruise filmleri arasında duygusal bir etki yaratan bu film çok ilgi çekmiştir.

Binlerce Yıllık Bir Tehlike Uyanıyor: Mumya (2017) The Mummy

Bu film daha önce bir çok aktör tarafından çekilmiştir.  Ama Tom Cruise filmleri listesine girmesinin nedeni ise en beğenilen Mumya filmi olmasıdır.  Macera-aksiyon türü olan film üç boyutlu olarak 2017 yılında vizyona girmiştir. Filmin çekimleri Çin ve Kanada olmak üzere iki ayrı ülkede gerçekleşmiştir.

Ancak burada bir enteresan bir bilgi verelim. Ünlü aktörümüzün neredeyse her yıl bir filmi çıkmıştır. Fakat siz değerli okuyucularımız Tom Cruise filmleri 2019 gibi bir arama yaptığınızda hiç bir sonuça ulaşamayacaksınız. Çünkü kendisinin 2019 ve 2021 yıllarında bir filmi yoktur. Kim bilir belki de ünlü aktörümüz bu yılları dinlenmek için geçirmiştir.

Film içerisinde Tom Cruise,  Russel Crowe gibi ünlü oyuncularla başrolü paylaşmaktadır. Film, bu yönüyle de Tom Cruise filmleri listesinde izleyicileri etkilemektedir. Ayrıca film sürükleyici ve etkileyici bir hikayeye sahiptir. Bu hikaye mezarda gömülü olan bir prensesin uyanışıyla başlamaktadır. Sonrasında ise mumyanın laneti sizi kendisine kilitleyecektir.

Tom Cruise Filmleri Açısından Bir Başyapıt; Son Samuray (2003)

Bu film özellikle yüksek bütçeli çekilen Tom Cruise filmleri arasındadır. Film çekimleri 2002 yılında başlamıştır. Film, ilgi çekici kostüm ve set tasarımları ile dönemin izlerini oldukça iyi yansıtmıştır. Filmin konusuna gelcek olursak çok değişik bir tema karşımıza çıkar. Çünkü bu filmde; Amerikan Ordusu’nda kaptan olan Nathan Algren, Japon İmparatorluğundan bir teklif alır. Japon ordusuna askeri eğitim verilmesi istenmiştir.

Nathan Algren bir kazadan samuray lideri sayesinde kurtarılmasıyla samuray kültürü ile yakından tanışır. Böylelikle samurayların kendi iç savaşlarında da savaşma ve onların kültürlerini tanıma fırsatı bulur. Spoiler vermek istemeyiz ama bu film, Tom Cruise filmleri arasında hüzünlü bir sona sahip tek filmdir. Sırf bu yönüyle bile çıktığı dönem itibariyle Oscar dedikoduları yayılmıştır.

Sürekli Yarın Ne Olacak Diye Sorgulayanlara; Yarının Sınırında (2014)

Yarının Sınırın’da filmi özellikle  Tom Cruise filmleri arasında bilim kurgu eser iolarak parlamaktadır. Ayrıca film içerisinde bol bol aksiyon sahneleri de mevcuttur. Film konu olarak dünyayı ele geçiren uzaylılarla, insanların savaşını anlatır. Tecrübesiz bir asker olan Bill Cage, acımasız savaşı tekrar tekrar yaşadığı bir zaman döngüsüne girer. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu uzaylıları yenmektir.

Bu ilginç filmi izlemek isteyenler Google üzerinden Tom Cruise filmleri izle kelimelerini aratarak kolayca ulaşabilirler. Çünkü bu film zamanda seyahat teması ile de çok beğenilmiştir. Bu yönüyle bile çok geniş bir hayran kitlesine ulaştıüı söylenebilir. Ayrıca filmde oynayan Emily Blunt, muhteşem oyunculuğu ve güzelliğiyle gözleri üzerine çekmiştir.

Kıyametin Anlatıldığı Film; Oblivion (2013)

Bu film kıyamet severler için çok iyi bir tercihtir. Çünkü Tom Cruise filmleri arasında bile kendine özel bir yer edinmiştir. Film, yayınlanmamış bir grafik romanından (Radical Comics) uyarlanmıştır. Filmde ünlü isim Morgan Freeman’da yer almaktadır. Kıyamet sonrası , uzaylılar Dünya adındaki gezeni keşfe çıkarlar. Dünya’da insanların nasıl yaşadıklarını öğrenmek için Jack adındaki askeri gezene yollarlar. Bu keşifte Jack’in karşına hiç beklemediği sürprizler çıkacaktır.

Özellikle işlediği temalar bakımından herkes bu filmi Tom Cruise filmleri 2021 olarak aratmaktadır. Ancak ne yazık ki film 2013 yılında beyaz perdeye çıkmıştır. Ayrıca bu film tam bir yıldızlar geçididir. Filmde usta bir oyuncu olan  Morgan Freeman ve güzelliğiyle sizleri büyüleyecek olan Olga Kurylenko oynamaktadır.

 

Tom Cruise Filmleri Arasında Duygusal Bir Anlatım; Rain Man (1988)

Hepimizin bildiği gibi Rain  Man filmi Oscar Ödüllü bir filmdir. Bu özelliğie bakımından da  Tom Cruise filmleri arasında öne çıkmaktadır. Film, dram türünde bir filmdir. Filmde; zengin bir yaşam süren Charlie, hiç görüşmediği babasının ölüm haberini alır. Babasının ona sadece bir araba bıraktığını öğrenir.  Charlie’nin daha önce hiç tanışmadığı ağabeyi Raymond’a babası tüm mirasını bırakmıştır.

Ancak olay örgüsü burada başlar. Çünkü Raymond,  bakıma muhtaç, otistik bir dahidir. İki kardeşin tanışmasıyla dramatik bir komedi serüveni başlar. Ayrıca Tom bu filmden sonra 1922 yılında Nicole Kıdman ile birlikte uzak ufuklar filminde oynamıştır. Bu filmler aktörün tanınmaya başladığı yıllarda ilgiyi üzerine çekmesi açısından çok önemlidir.

 

Aksiyon ve Gerilim Severlere; Jack Reacher (2012)

Jack reacher, yazar Lee Child’ın kitabından uyarlanan Tom Cruise filmleri arasındadır. Film dram, gerilim ve aksiyon türündedir. Amerikan yapımı film konusu bakımından çok etkileyicidir. Eskiden askeri subay olarak görev yapmış bir polis, cinayet ile suçlanan bir keskin nişancıyı sorgular. Bu soruşturma gittikçe tehlikeli ve karmaşık bir kovalamaca oyununa döner.

Film içerisinde Rosamund Pike, David Oyelowo ve Lee Child gibi usta isimler yer almaktadır. Bu yönüyle de film, Tom Cruise filmleri arasında aksiyonun tavan yaptığı filmler arasındadır. Ayrıca filmin yönetmen koltuğunda Christopher McQuarrie gibi müthiş tecrübeli bir isim oturmaktadır. 2021 yılında peyaz perdeye çıkmış olan film bir çok ülkede kapsamlı bir hayran kitlesine ulaşmıştır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.