Film&Dizi

Uzay Temalı 10 Bilimkurgu Film

Kaçak Yolcu (Stowaway)


Bilimkurgu filmler çok çeşitli konulara sahip olabiliyor. Kimi bilimkurgu kıyameti anlatırken kimi de teknolojinin gelebileceği son noktalar konusunda fikir veriyor. Bazı bilimkurgu filmler uzay temalı oluyor. Bu uzay temalı bilimkurgu filmler de kendi içinde çok çeşitli alt dallara ayrılıyor olsa da ana konu aynı: Yaşanan her şey dünya atmosferinin çok dışında. İnsanın nefesini kesmeye çoğunlukla da korkutmaya yönelik aksiyon dolu filmler oluyor uzay temalı bilimkurgu filmler. Sizin için 10 uzay temalı bilimkurgu filmi IMDb puanlarına göre listeledik.

Kaçak Yolcu (Stowaway)

2021 tarihli Kaçak Yolcu filminde üç kişilik bir ekip Mars’a doğru yola çıkar ama çok geçmeden gemide çıkan bir arızayla birlikte bir yanlışlık sonucu gemide mahsur kalmış dördüncü kişiyle karşılaşırlar. Gemideki her şey üç kişiye göre tasarlanmış ve ayarlanmıştır. Hava filtreleyicisinin bozulmasıyla birlikte mürettebat bu dördüncü kişiyle ne yapacağına karar vermek zorunda kalır.

Kaçak Yolcu uzay temalı bilimkurgu filmler arasında pek de bulunmayan bir türde. Film için genel olarak dram ve hafif gerilim arasında geçişler yapıyor diyebiliriz. IMDb: 5,6

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu (Valerian and The City of a Thousand Planets)

Valerian ve Laureline imparatorluğa bağlı ajanlardır. Fakat Valerian yok edilmiş bir gezegenle ilgili rüyalar görmeye başlar. İkiliye binlerce uzaylı türün yer aldığı Alfa’da bir koruma görevi verildiğinde Valerian rüyasının izini sürmeye başlar ve rüyasında yok edilen gezegenin sahiplerinin de yolu sık sık Valerian’la kesişir.

Aksiyon dozu yüksek olan uzay temalı bilimkurgu filmi Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu uzun bir dizi gibi hissettiriyor. Arkada ana konu ilerlemeye devam ederken küçük başka olaylarla bize uzayın almış olduğu şekil sağlam bir kurguyla veriliyor. IMDb: 6,5

Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy)

BBC’de bir radyo komedisi olarak başlayan Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi daha sonra kitaplaştırıldı ve sonrasında da filmi çekildi. İngiltere’de bilimkurgunun revaçta olmadığı bir dönemde insanlar tarafından çok sevilmiş olması onun başarısını gösterir nitelikte. Bir otoyol için evi yıkılmasın diye pasif direniş gösteren Arthur Dent galaktik bir otoyol için dünyanın yok edilmesinden ne yazık ki kaçamaz. Otostopçu arkadaşı sayesinde dünyayla beraber yok edilmekten kurtulmuş olsa da pejmürde Arthur Dent’in uzaya adapte olmak konusunda ciddi problemleri vardır.

Uzay temalı bilimkurgu filmler arasında komedisi en bol olan yapım Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi olabilir. IMDb: 6,7

Uzay Yolcuları (Passengers)

Bir asır sürecek bir uzay yolculuğunda meydana gelen bir hasar yüzünden erken uyanan Jim Preston için uzay gemisindeki diğer herkes ilaç ayarlı uykusunda uyumaya devam ederken gemi biraz sıkıcılaşmaya başlar. İşin kötüsü diğerleri uyandığında Jim çoktan ölmüş olacaktır. Yalnızlığı onu çıldırtmaya başladığında Jennifer Lawrence’ın canlandırdığı NewYorklu bir yazar olan Aurora’yı uyandırır. Aurora’yı Jim’in uyandırdığı ortaya çıktığında ve gemideki arızalar artmaya başladığında her şey daha gerilimli bir hal alır.

Passengers gösterime girdiği ilk zamanlar çok eleştiri almış olsa bile gizemleri ve romantizmi ile sonuna kadar izleyenini tutmayı başaran bir film. IMDb: 7,0

Gün Işığı (Sunshine – 2007)

Artık son anlarını yaşayan güneş soğuyordur ve bu soğuma dünyadaki yaşamın da son bulması anlamına gelmektedir. Dünyadaki insanlar nükleer bir patlamayla güneşi yeniden aktif hale getirebileceklerini keşfettiklerinde nükleer başlık taşıyan bir ekibi güneşe gönderirler ancak ekip başarısız olur. Bu başarısızlıktan tam yedi yıl sonra dünya aynı amaç doğrultusunda yeni bir ekibi ICARUS II isimli gemiyle birlikte güneşe yollar. Uzun bir yolculuktur ve bir süre sonra dünyayla olan bağlantıları tamamen kaybolsa da yollarına devam ederler.

Uzay temalı bilimkurgu filmler arasında yer alan Gün Işığı korku dozu oldukça fazla olan bir film. IMDB: 7,2

Yerçekimi (Gravity)

Alfonso Cuaron tarafından yönetilen ve baş rolünde usta oyuncu Sandra Bullock’u izlediğimiz film zaman olarak bizden ileride değil. ISS’de görevli olan astronot Dr. Ryan Stone uzay yürüyüşü yaptığı sırada istasyona patlatılan bir uydunun parçaları çarpar. İstasyondaki herkes ölürken sadece o sırada uzay yürüyüşü yapan iki astronot hayatta kalmıştır ama bu bir şans değildir. Üzerlerinde sadece uzay giysileri olan bu iki astronot uzay boşluğunda savrulmadan hayatta kalmanın bir yolunu bulmak zorundadır.

Uçsuz bucaksız bir siyahlıkta yaşam ayaklarınızın altındayken çaresiz ve yapayalnız bir şekilde savrulmayı izleyene etkili bir şekilde geçiren film uzay boşluğunun çetin taraflarını da gözler önüne seriyor. IMDb: 7,7

Ay (Moon)

Sam Bell Ay’daki madenlerin bekçiliğini yapmak için orada bulunan tek kişidir. Şirketi için çalışırken dünyaya ve sevdiklerine dönmek için gün sayar. Bir yandan da yalnızlık yüzünden çıldırmamak için uğraşmaktadır. Uyduda yalnız geçirdiği sürenin sonuna gelmek üzereyken başına canını zor kurtardığı bir kaza gelir. Bu kaza hayatının dönüm noktası olmuştur çünkü yapay zeka onun öldüğünü varsayarak prosedürleri hayata geçirmeye başlamıştır.

Konusu ve tek oyunculuk kadrosu itibariyle durağan bir akışı olsa da kazadan sonra hareketlenen film izleyeni ekran başına kilitlemek konusunda çok başarılı. Aydaki o yalnızlığı aktarırken bir yandan da sonunda ne olacağına dair tahmin yürütülmesi zor bir uzay temalı bilimkurgu yapım Moon. IMDb: 7,9

Marslı (The Martian)

Andy Weir’in Marslı romanından uyarlanan ve Ridley Scott tarafından yönetilen filmin başrolünde Matt Demon bulunuyor. Her şey için ikinci bir çözüm yolu geliştirebilen zeki astronot Mark Watney parçası olduğu ekiple birlikte otuz gün sürecek bir Mars görevindedir. Görev sorunsuz bir şekilde ilerler fakat planda olmayan bir Mars fırtınası bu gidişatı değiştirecektir. Ekip görevi iptal ederek gezegeni terk etmeye karar verir ama Mark Watney’e çarpan yerinden çıkmış bir uydu çanağı onun biyolojik verilerini paylaşan cihazı bozar. Ekip onun öldüğünü düşünerek Mars’ı terk ederken yaralı Astronot tek başına koskoca bir gezegende mahsur kalmıştır.

Marslı filminin Marslısı Mark Watney’in dünyayla iletişim kurmanın yollarını ararken her şeyde bir dalga konusu bulması sayesinde hiç sıkılmadan ve sonraki adımda ne olacağını bekleyerek film kendini izletiyor. Film ayrıca bir gezegende yalnız kalmanın duygusunu izleyiciye geçirmekte çok başarılı. IMDb: 8,0

2001: Uzay Yolu Macerası (2001: A Space Odyssey)

Arthur C. Clarke’ın romanından uyarlanan filmin yönetmeni Stanley Kubrick’tir. Bu sayede film boyunca bir görsel şölen izlettirir. Her şey birbirine simetriktir ve görülmesi istenen şey de hep ortada durur. Her sahne bir tablo hissi verir film boyunca.

Bir süre önce ayın yüzeyinde bulunan ve doğal olmadığı belli olan bir monolit uzaya doğru tuhaf bir sinyal gönderir. Uzay bilimciler ve astronotlar bu sinyalin peşine düşmeye karar verirler çünkü bu belli ki uzaylılarla ilk temastır. Sinyali takip etmesi için Jüpiter’e bir uzay gemisi gönderilir. Bu uzay gemisinde mürettebatın işini kolaylaştırması için HAL 9000 isimli bir yapay zeka bulunmaktadır ve çok geçmeden bu yapay zeka kendi doğrularına göre hareket etmeye başlar.

Biraz karmaşık bir konusu olsa da 2001: Uzay Yolu Macerası ya da Bir Uzay Destanı günümüz uzay temalı bilimkurgu filmlerine öncülük etmiştir. IMDb: 8,3

Yıldızlararası (Interstellar)

Yıldızlararası filmi konusu itibarıyla dünyanın sonunu anlatan bir filmdir. Dünya ölürken insanlar bu ölüme bir çare bulabilmek için yaşayışlarını büyük ölçüde değiştirmişlerdir. Artık makinaların hiçbir önemi yoktur ve önemli olan tek meslek tarımdır ama bu bile gidişatı değiştirmeye yetmez. Toprak artık verimsizdir ve ekilen her şey çürümektedir. İnsanların son umutlarından biri olan mısır da çürümeye başladığında insanlık yeni bir yol düşünmek zorundadır. Eski mesleği bilim insanlığı olan Cooper’a uzaya gitmesi ve yaşanabilecek yeni bir gezegen bulması teklif edildiğinde bunu reddetmesi zordur ancak çocuklarından uzakta kalmak zorundadır.

Yönetmen koltuğunda oturan Christopher Nolan’ın görsel şölen yaratan sahneleri ve iyi düşünülmüş, bilime uygun senaryosuyla Yıldızlararası filmi daha çok konuşulacak gibi görünüyor. IMDb: 8,6

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.