Diğer Yazılarımız

İngiltere Startup Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngiltere Start Up Vizesi Nedir?


İngiltere’de iş kurmak isteyen yabancılar için İngiltere startup vizesi adında, ayrı bir vize türü bulunmaktadır. Birleşik Krallık ekonomisine katkı sağlayabilecek, benzersiz iş fikirlerine sahip yabancı girişimcilerin, startup vizesi olarak adlandırılan vize türüne başvurmaları gerekmektedir. Startup vizesi alındıktan sonra İngiltere’de iş kurabilmektedir.

Türkiye’den İngiltere’ye yapılan vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite kuruluş Vizem.net danışmanlarından, İngiltere startup vizesi hakkında bilinmesi gerekenleri öğrendik.

İngiltere Start Up Vizesi Nedir?

İngiltere startup vizesi, İngiltere’de ilk kez iş kurmak isteyen yeni girişimciler için tasarlanmıştır. Startup vizesi için herhangi bir diploma veya başlangıç finansmanı gerekmemektedir. Yenilikçi, eyleme uygulanabilir ve ölçeklenebilir iş fikirlerinin onaylanmış olması, startup vize başvuruları için yeterlidir.

Start Up İngiltere Vizesi Şartları Nelerdir?

Startup İngiltere vizesi için gerekli olan şartlar aşağıda listelenmiştir.

  • En az 18 yaşında olmak
  • İngilizce dil yeterliliğine sahip olmak
  • İngiltere’de geçinmek için yeterli miktarda maddi kaynağa sahip olunduğunu kanıtlayabilmek

Startup Vize İngiltere İçin İş Fikri Nasıl Olmalıdır?

Startup vize İngiltere için kurulmak istenen işin, yenilikçi, özgün, büyüme potansiyeli olan, canlı ve yeni fikirler sunabilecek niteliklerde olması gerekmektedir. Hazır bir işletmeye katılmak, startup vizesi için kabul edilmemektedir; yeni fikirlerle yeni bir işletme kurulması beklenmektedir.

İngiltere Startup Vizesi İçin Dil Şartı Nasıldır?

İngiltere startup vizesi için dil şartı bulunmaktadır. Startup vizesi için Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programına göre okuma, yazma, konuşma ve anlama alanlarında B2 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olunması gerekmektedir.

İngiltere Start Up Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere startup vizesi için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

  • Onay mektubu: Başvuru yapılırken onaylama için yetkilendirilmiş bir kuruluş tarafından, iş fikrinin değerlendirilerek onaylandığını gösteren bir belgenin alınması gerekmektedir.
  • Pasaport: Kimlik ve uyruğun kanıtlandığı geçerli belge olarak pasaport istenmektedir. Pasaportun bir adet boş sayfası bulunmalıdır.
  • Banka hesap özeti: Başvuru öncesinde banka hesabında 28 gün boyunca en az 1.270 euro maddi birikimin olduğunu gösteren hesap özeti istenmektedir.
  • Dil belgesi: İngilizce dil şartının karşılandığını ispatlayan belge gerekmektedir.
  • Tüberküloz testi: Belirli ülkelerden gelen kişilerden, tüberküloz test sonuçlarının olduğu bir belge istenmektedir.

Start-Up Vizesi İngiltere İçin Nasıl Alınır?

İngiltere startup vizesi online başvuruyla alınmaktadır. Başvuru için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra başvuru sahibinin geçerli bir belge ile kimliğini kanıtlaması gerekmektedir.

Kimlik belgesini taratmak için UK Immigration: ID Check uygulaması kullanılmalıdır.Kimliği kanıtlamak için en yakında bulunan TLScontact UK başvuru merkezine gidilerek biyometri işlemlerinin yapılması da mümkündür. Online başvuru işlemleri tamamlandığında kişilere vize merkezinden randevu alması gerekip gerekmediği bilgisi verilmektedir.

İngiltere Startup Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere startup vize başvuru harç ücreti 363 İngiliz sterlinidir.

2022 yılı için; vize harcı, danışmanlık hizmeti, biyometri, seyahat sağlık sigortası, TLS Contact biyometri, ve istenilen durumlarda yeminli tercüme ücreti dahil olmak üzere İngiltere vize ücreti toplam 900 GBP tutmaktadır.

Startup Vizesi İngiltere İçin Ne Kadar Sürede Çıkar?

İngiltere startup vizesi yaklaşık 3 haftada çıkmaktadır.

Startup Vizesi İle İngiltere’de Ne Kadar Süre Kalınabilir?

İngiltere startup vize ile İngiltere’de 2 yıl kalınabilmektedir.

İngiltere Start-Up Vizesi Uzatılabilir Mi?

İngiltere startup vizesi 2 yıl geçerli olup, uzatılamamaktadır.

İngiltere’de 2 yıldan daha uzun süre kalınmak isteniyor ise İngiltere innovator vizesine başvuru yapılabilmektedir. İnnovator İngiltere vizesi başvuruları için aranan kriterlerin mutlaka karşılanması gerekmektedir.

Farklı Bir Vize İngiltere Start Up Vizesine Çevrilebilir Mi?

Başka bir vize İngiltere startup vizesine, gerekli koşullar sağlandığı zaman 493 İngiliz sterlini karşılığında çevrilmektedir. Sadece geçerli bir vize ile Birleşik Krallık’ta bulunan kişilerin, vizelerini startup vizesine çevirmesi mümkündür.

İngiltere ziyaret vizesi, kısa süreli öğrenci vizesi, bir öğrencinin ebeveyni vizesi, mevsimlik işçi vizesi ve ev işçisi vizesi sahipleri ile göçmenlik kefalet ve bazı gerekçelerle göçmenlik kuralları dışında kalma izni kapsamındaki kişilerin vizelerini, İngiltere startup vizesine çeviremezler.

Startup Vizesi İle Aile Üyeleri İngiltere’ye Gelebilir Mi?

Startup vizesi ile aile üyeleri, adli sicil kaydı bulunmaması, yeterli finansal kaynağın sağlanabiliyor olması ve çocukların yaş durumlarına göre istenilen koşullar sağlanması halinde, İngiltere’ye gelebilmektedir.

Eş ve çocukların her birinin İngiltere’de geçimini sağlayabilmek adına belirli bir miktar para olmalıdır. Kişinin kendi geçimini sağlaması için gereken 1.270 İngiliz sterlinine ek olarak; partner için 285 sterlin, bir çocuk için 315 sterlin ve ilave her çocuk başına ise 200 sterlin bulunması istenmektedir.

Her aile bireyi için ayrı başvuru yapılmalı ve ayrı vize ücreti ödenmelidir. Eş ve çocuklar İngiltere’de bakmakla yükümlü olunan kişiler kontenjanıyla gerekli kanıtlar sağlandığı takdirde başvuru yapabilmektedirler.

Gecbunlari

Teknoloji Haberleri Ve Gündeme Dair Haberlerin Yer Aldığı Bir Blog Şeysiii.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.