Sosyal Medya

Instagram Hesabınızın Çalınmaması İçin 2FA Nasıl Aktif Edilir?

Instagram 2FA Nasıl Aktif Edilir? Instagram İki Aşamalı Doğrulama Aktif Etme Yöntemleri


Instagram hesap çalınma sorunları son zamanlarda tekrar artış göstermiş durumda. İki aşamalı kimlik doğrulama yöntemi sayesinde hesabınızın çalınmasının önüne geçme ihtimaliniz bulunmakta. 2FA Olarak geçen güvenlik aşaması sayesinde başkaları hesabınıza erişim sağlayamazlar.

İki adımlı kimlik doğrulama sistemi sayesinde Instagram hesabınızı güvene alın. Şifrenizin yanı sıra telefonunuza veya mail adresinize gelecek olan doğrulama kodları ile hesabınıza erişim sağlama durumunuz bulunmakta.

2FA Kimlik doğrulama sistemi, hesabınızın başkasının eline geçmesine büyük bir engel oluşturmakta. Kişiler şifrelerinizi istediği kadar biliyor olsunlar. İki aşamalı doğrulama işlemini tamamlayamadıkları sürece hesabınıza erişim sağlama imkânları bulunmayacaktır.

Instagram 2FA Nasıl Aktif Edilir? Instagram İki Aşamalı Doğrulama Aktif Etme Yöntemleri

Instagram 2FA aktif etmek için Instagram uygulamasına sahip olmanız veya masaüstü bir cihazdan Instagram web sitesine erişim sağlayabiliyor olmanız gerekmekte. 2FA açmak istediğiniz Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken bazı basit adımlar bulunmakta.

Bu adımlar her hesap için aynı olmakla birlikte, masaüstü ve mobil cihazlarda da aynı şekilde ilerlemekte. İki aşamalı kimlik doğrulama ayarını açmak size ek güvenlik sağlar ancak iki aşamalı güvenlik kodunuza erişim kaybettiğiniz anda sizin de hesaplarınıza olan erişimleriniz kaybolur.

 • Öncelikle profilinize girin ve ayarlar sekmesini bulun.
 • Ayarlar sekmesinin ardından güvenlik seçenekleri seçeneğini bulun ve giriş sağlayın.
 • Güvenlik alanına girdikten sonra “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” seçeneğine tıklayın ve 2FA açma işlemlerine başlayın.
 • Başla butonuna tıkladıktan sonra gelecek olan seçeneklerden nasıl bir güvenlik sistemi istediğinizi seçin.

2FA Güvenlik yönteminde size sunulacak olan iki farklı güvenlik seçeneği bulunmakta. Bu seçeneklerden en yaygın ve sağlıklı çalışanı SMS ile bilgilendirmedir. Ancak bu durum telefonunuzun SMS alamadığı durumlarda bağlantısız kalmanıza neden olacaktır.

İkinci bilinen seçenek ise Google kimlik doğrulama araçları ile birlikte çalışan sistemdir. Hesaplarınızı Google ile bağladıktan sonra atacağınız adımlar neticesinde Instagram hesabınıza giriş onayı verebilir ve güvenlik sağlayabilirsiniz.

Her şey hazır ancak, ola ki 2FA giriş bilgilerinize erişimi kaybettiniz. Bu durumda nasıl bir doğrulama yöntemi yapılacak? Veya 2FA Giriş anahtarımı kaybettim ne olacak?

2FA Giriş Anahtarımı Kaybettim? İki Aşamalı Kimlik Doğrulamayı Unuttum?

2FA veya bir diğer adı ile İki aşamalı kimlik doğrulama sistemi hesaplarınızı güvene almanız için gereken en önemli güvenlik önlemlerinden sadece birisidir. Her ne kadar bu güvenlik önlemleri başkalarının sizin hesabınıza erişmesini engellemesi amacı ile var oluyor olsa da bazı durumlarda siz de hesabınıza erişim sorunları yaşayabilirsiniz.

2FA Giriş anahtarımı kaybettim veya İki aşamalı kimlik doğrulamayı unuttum gibi bir sorununuz varsa Instagram ile bu konu ile iletişime geçmeniz gerekmekte. Peki, Kimlik doğrulama sıfırlama işlemleri nasıl yapılır?

 • Öncelikle giriş yapmak istediğiniz Instagram hesabının Kullanıcı adını ve Şifresini doğru yazarak giriş sağlayın.
 • Kimlik doğrulama alanı geldiği zaman “Başka bir yöntem dene” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza gelecek olan seçeneklerden “Destek Al” veya “Destek İste” Yazan butona tıklayın. Tıklama sonrasında Instagram destek sistemine yönlendirileceksinizdir.
 • Karşınıza gelecek olan formu eksiksiz şekilde doldurmanız gerekmekte. İstenen bilgiler genellikle şu şekilde olmakta; İlk e-posta, şifreniz, sizinle iletişime geçebilmeleri için e-posta.
 • Bu aşamadan sonra yapmanız gerekenler ise şu şekilde;

Doğrulama işlemleri için Instagram ile iletişime geçtiniz. Bu aşamadan sonra tarafınıza sonu facebook.com adresi ile biten bir Mail gelmesini beklemeniz gerekmekte.

Mail adresinde istenen bilgiler ise. Kullanıcı adınızın yazılı olduğu, gönderilen kodun da dahil edildiği ve elinizde tuttuğunuz bir kağıt fotoğrafı. Söz konusu kağıt fotoğrafını gönderirken yüzünüzün görünür olması gerekmekte.

Gönderimi sağladıktan sonra tarafınıza olumlu veya olumsuz şekilde kesin bir dönüş sağlanacaktır. Söz konusu dönüşler gün içinde olabildiği gibi aylar süren süreçlere kadar da uzayabilmektedirler.

Instagram 2FA Kapatmak Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Kapatılır?

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama unutma işleminden sonra kesinlikle 2FA seçeneğini kapatmalı sonrasında dilerseniz yeniden kurulumlarını gerçekleştirmeniz gerekmekte.

2FA Kimlik doğrulama sistemini kapatmak hesabınızın şifresine sahip olan herkesin hesaba erişmesine neden olabilecektir. Bu nedenle söz konusu kapatma aşamalarını yaptıktan sonra hesabınızı en iyi şekilde güvenlik altına aldığınızdan emin olmalısınız.

İki aşamalı kimlik doğrulama ayarını kapatmak için izlemeniz gereken yol ise şu şekildedir;

 • Masaüstü veya Mobil cihazınızdan 2FA kapatmak istediğiniz hesaba giriş yapın.
 • Önce Profilinize daha sonra oradan Ayarlar seçeneğine tıklayın.
 • Ayarlar altında bulunan güvenlik seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza gelecek olan seçeneklerden 2FA veya İki aşamalı kimlik doğrulama seçeneğini seçin.
 • Açık konumunu kapalı konumuna getirin.

Bu aşamadan sonra kimlik doğrulama kapatma aşamaları tamamlanmış olmakla birlikte hesabınız artık güvensiz bir hale gelmiştir. Bu süreçten sonra istediğiniz zaman 2FA seçeneğini açabilir ve hesabınızın güvenliğini tekrar sağlayabilirsiniz.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.