Sosyal Medya

İnstagram Önbellek Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

İnstagram Önbelleği Nasıl Temizlenir?


İnstagram önbellek temizleme işlemi nasıl yapılır sorusu İnstagram kullanıcıları tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biridir. İnstagram uygulamasında hata ile karşılaşan kişilerin birçoğu önbellek temizleme işlemine başvurmaktadır. Bunun yanında uygulamanın telefonunda çok fazla yer kapladığını düşünenler ve İnstagram geçmişini kalıcı olarak silmek isteyenlede bu yöntemi tercih edebilmektedirler.

Uygulamada karşılaştıkları ve çözüm bulamadıkları hatalar için önbellek silme işlemi yapmak isteyenler için bu işlem oldukça basit bir işlemdir. Talimatlar doğru bir şekilde yerine getirildiğinde önbellek temizleme işlemi başarılı bir şekilde yapılmış olacaktır.

İnstagram Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Önbelleğin dolu olması telefonun yavaşlamasına ve kasılmasına neden olabilmektedir. Uygulama üzerinde bu tür sorunlarla karşılaşanlar İnstagram önbellek temizleme işlemi nasıl yapılır sorusuna cevap aramaktadır.

Önbellek temizleme işleminin yapılması uygulamanın silinmesine yol açmayacak yalnızca gereksiz olarak arka planda çalışan dosyaların silinmesini sağlayacaktır. Kısaca bu işlem gerekli olan hiçbir verinin silinmesine yol açmayacak, İnstagram kullanma rutinini sekteye uğratmayacaktır.

İnstagram Önbelleği Ne İşe Yarar?

Uygulama içinde hızlı erişime sağlamak adına kullanılan önbellekler hafızada yer kaplamaktadır. Hafızanın doluyor olması da telefonun yavaşlamasına ve gerekli fonksiyonları yerine getirememesine neden olacaktır. İnstagram uygulamasına giriş yapıldığından internetsiz olarak görülen görsellerin birçoğu önbellek sayesinde olmaktadır.

 • Kaydedilen şifreler,
 • Kayıt edilen kullanıcı adları,
 • Paylaşılan gönderiler,
 • Çerezler,
 • Yapılan aramalar gibi birçok veri önbellekte tutulmaktadır.

İnstagram önbelleğin temizlenmesiyle birlikte yalnızca burada bulunan veriler temizlenmekte, uygulanmanın kullanımına engel bir durum ortaya çıkmamaktadır. Uygulamanın önbelleğinin temizlenmesi uygulamadan maksimum performans almayı sağlayacaktır.

Android Telefonlarda Önbellek Nasıl Temizlenir?

İnstagram önbellek temizleme işlemi nasıl yapılır diye bakıldığında bu işlemin Android ve İOS işletim sistemine bağlı telefonlarda farklı şekilde yapıldığını söylemek mümkündür. Android telefonlarda önbellek temizleme işlemi son derece kolaydır. Bu işlem için herhangi bir ek programa gerek olmamaktadır.

Android telefonlarda önbellek temizlemek için;

 • Telefon ayarlarına girilerek uygulamalar seçeneği seçilmelidir.
 • Yüklü uygulamalar seçeneğine tıklanmalıdır. Bu ifade bazı telefonlarda uygulamaları yönet şeklinde de yer alabilmektedir.
 • Önbelleğin temizlenmesi istenen uygulama seçilmelidir. İnstagram uygulaması için bu işlem uygulanacağından bu uygulama seçilmelidir.
 • Ekrana gelen sayfa üzerinden önbelleği temizleme butonuna tıklanmalıdır.

iPhone Telefonlarda Önbellek Nasıl Temizlenir?

iPhone telefonlarda önbellek temizleme işlemi Android işletim sistemine sahip telefonlara göre daha meşakkatli bir işlemdir. Bunun en önemli nedeni önbellek temizleme seçeneğinin bu telefonların ayarlar kısmında yer almamasıdır.

iPhone telefonlarda önbellek temizlemek için telefonun bilgisayara başlanması gerekmektedir. Bunun yanında;

 • Bilgisayara bağlamış olan cihazın ayarlar kısmına iTunes üzerinden girilmelidir.
 • Aynı sekme üzerinden önbellek temizleme işlemi yapmak için önbellek temizleme seçeneği seçilmelidir.

Belirlenen talimatların yanı sıra harici uygulamalar kullanılarak da önbellek temizlenebilmektedir. Bu tür hizmetleri sağlayan uygulamalara ulaşabilmek için ise AppStore üzerinden cache cleaner şeklinde arama yapılmalıdır.

İnstagram önbellek temizleme işlemi nasıl yapılır sorusuna en doğru cevabı alabilmek için talimatların sırası ile yerine getirilmesi gerekmektedir. Önbellek temizleme işlemi ile birlikte cihazdan en üst seviyede faydalanmak mümkün olmaktadır.

 

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.