Sosyal Medya

İnstagram Son Görülme Nasıl Kapatılır

İnstagram Son Görülme Nedir

İnstagram son görülme, kullanıcılara sunulan yeni bir özellik oluyor. Bu özellik sayesinde diğer sosyal platformlarda da olduğu gibi kullanıcılar, birbirlerinin en son ne zaman aktif olduğunu ya da baktıkları an kullanıcının çevrimiçi olup olmadığını görebiliyor. Bu özellik her ne kadar yeni olup bazı kullanıcılar tarafından beğenilse de bazı kullanıcılar da güvenlik ve özel hayat gizliliği nedeni ile itiraz ediyor.

Facebook ve whatsapp uygulamalarında nasıl ki kapatma işlemi var ise instagram’da da bu son görülme özelliğini kapatma imkânı bulunuyor. Bu kapatma olanağı ile isteyen kullanıcı bu özelliği kullanabiliyor iken isteyen kullanıcı da bu özelliği kapatıyor.

İnstagram Son Görülme Nedir

Günümüzün en gözde sosyal platformlarından biri de Instagram oluyor. Fotoğrafların ya da hikâye paylaşımlarının yapıldığı ve canlı videoların çekilip paylaşıldığı uygulama olan instagram her geçen gün yenilikler getiriyor. Son görülme durumu da bu yeniliklerden biri oluyor. İnstagram’da DM olarak geçen mesajlaşma servisinde artık son görülme özelliği bulunuyor.

İnstagram son görülme özelliği ile kullanıcın en son mesaj servisine ne zaman giriş yaptığı diğer kullanıcılar tarafından da görülebiliyor. Bu durumda kullanıcının aktiflik durumu diğer kullanıcılar tarafından takip edilebiliyor; ancak platformun getirdiği kapatma işlemi özelliği ile kullanıcı istediği zaman bu özelliği kapatabiliyor böylelikle son giriş zamanı kimse tarafından görülemiyor.

Son görülme özelliği, instagram’ın yeni getirdiği özelliklerden birisi olup kapatılmaması durumunda hesabı takip eden ya da etmeyen herkes tarafından son giriş zamanı görülebiliyor olacak. Bunun yanı sıra instagram profilinde de çevrimiçi olunduğu durumlar da bu özellik sayesinde görüntülenebiliyor. Herkes tarafından hesabının görünmesini ve son giriş zamanının bilinmesini istemeyen kişiler ise bu özelliği kapatıp hesabı koruma altına alabiliyor.

İnstagram Son Görülme Nasıl Kapatılır

Son görülme özelliğinin açık sunulması nedeni ile aslında bilmeden varmadan son görülme tarihlerini paylaşmış oluyor; fakat istendiği zaman kolaylık ile son görülme kapatılabiliyor. İnstagram’ın son görülme özelliği kapatılması için sırası bazı adımların gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu adımlar;

  1. Kullanıcı instagram uygulamasını açar
  2. Sağ alt kısmında olan “Profil” simgesine dokunulur ve profil sayfasına gidilir.
  3. Profil sayfasından “Ayarlar” simgesine dokunulur ve ayarlar bölümü açılır.
  4. Ayarlar bölümünde yer alan “Hareket Durumunu Göster” kısmına gidilir. Burada yer alan hareket durumu pasif hale getirilir.

Bu işlemlerin yapılması ile özellik kapatılır ve son görülme zamanını kimse göremez.  Kullanıcının isteğine göre aynı işlemlerin yeniden yapılması ile hareket durumu aktife getirildiğinde ise son görülme yeniden aktif hale geliyor.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.