Bilgisayar GenelGenel

İnternet İndirme Hızı Arttırma İçin Neler Gerekir?

İnternet İndirme Hızı Arttırma İşlemleri Nelerdir?

Her internet sahibi olanların merak ettiği konulardan en önemlileri arasında olan internet indirme hızı arttırma işlemleridir. Bazen internetin aniden yavaşladığı veya satın alındığı günden beri hiçbir şekilde hakkını vermediği düşünüldüğünde elbette bazı testler vasıtasıyla internet hız testi uygulanabiliyor.

Bu testin sonucuna göre internetin verimi hakkında detaylı bilgiler alınabiliyor. Elbette hız testini verdiği sonuçlardan yola çıkarak çeşitli işlemler sayesinde internet hızı arttırılabilir. Bu konu hakkında bilgi almak isteyen kullanıcılar için çeşitli bilgiler sunuyoruz. Birlikte bu bilgileri detaylıca kontrol edelim.

İnternet İndirme Hızı Arttırma İşlemleri Nelerdir?

İnternet kullanıcıları indirme hızı hakkında yavaşlık problemi yaşıyorsa yapmaları gereken işlemler oldukça basittir. Film, oyun ve daha pek çok konu açısından indirme gerçekleştirmek için elbette internet hızının yavaş olmaması gerekir. İnternet hızı yavaş olan kişiler şu adımları takip ederek internet indirme hızı arttırma işlemini gerçekleştirebilirler:

  • Satın alınan hıza erişim sağlandığından mutlaka emin olunmalıdır.
  • Kablosuz bir bağlantı kullanıldığında modemin konumu daha iyi hale getirilmelidir.
  • Aktif bir şekilde kullanmayan diğer teknolojik cihazların ağ bağlantıları kesilmelidir.
  • Kullanılmayan uygulamalar kesinlikle kapatılmalıdır.
  • Tutarlılığı daha fazla olan bir bağlantı adına LAN kablosu kullanılmalıdır.
  • Kullanılan modem, ücreti ödendiği halde hız konusunda ağır kalıyorsa yeni modem satın alınmalıdır.
  • En son çare olarak internet servis sağlayıcısı şirketi ile birlikte görüşme gerçekleştirilmelidir.

Bu adımlar sayesinde internet indirme hızının yavaşlığı daha sağlıklı bir şekilde düzeltilerek, normal internet hızı kazanılacaktır.

Satın Alınan Hıza Erişim Gerçekleştiğinden Emin Olmak

Satın almış olduğunuz internet paketinin yetersiz kalması dışında ücretini ödemiş olduğunuz hıza erişim gerçekleştiremiyor da olabilmeniz göz önümde bulundurulmalıdır. Faturasının ödemesini gerçekleştirdiğiniz hizmetin sizler için vadettiği hızlara erişim sağlayıp sağlayamadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için Fast.com ve ya Speedtest.net gibi siteler üzerinden kontrol yapabilirsiniz.

Modem Konumunu İyileştirmek

İnternet indirme hızı arttırma için modem konumunu iyileştirme konusu oldukça önem taşır. Modemin güzel bir şekilde tüm cihazlara sinyal verebilmesi için ortamın merkezi konumu belirlenmelidir. Bu sayede internet bağlantısı daha güçlü olacaktır.

Aktif Şekilde Kullanılmayan Cihazların Bağlantısını Kesmek

İnternete bağlı olan ve kullanılmayan cihazların mutlaka internet bağlantısı kesilmelidir. Çünkü cihazların içerisinde yer alan uygulamalar otomatik güncelleme yapabilir. Bundan dolayı internet bağlantısının yavaşlamaması için kullanılmayan cihazların internet bağlantısı kesilmesi gerekir.

Kullanılmayan Uygulamaları Kapatmak

Telefonda veya diğer cihazlarda yüklü olan uygulamalar arka planda açık kaldığı sürece internet hızını etkiler. Kendisini her zaman yenileyen uygulamalar internet kullanımını düşürür ve bu durumda indirme hızı yavaşlamış olur. Mutlaka telefon veya diğer cihazlar bünyesinde bulunan gereksiz uygulamalar kapatılmalıdır.

LAN Kablosu Kullanmak

İnternet hızı arttırma işlemlerinde LAN kablosu önemlidir. Kablolu şekilde kullanılan internet için LAN kablosu ön plana çıkması gerekir. İndirme işlemleri veya çeşitli faaliyetler yapılırken, kablosuz bağlantı problem gerçekleştirebilir. Bunun nedeni sinyal ile bağlantılıdır. Kablolu bağlantı her zaman sinyal problemlerini ortadan kaldırır.

Yeni Bir Modem Satın Almak

Modemler kendi içlerinde pek çok gruba ayrılırlar. Bazı tür modemler sadece ADSL bağlantısını destekler. Bazıları ise yüksek hızlı altyapılara uyumluluk sağlar. Kullandığınız modem satın almış olduğunuz hızı desteklemiyorsa, bunun için boşuna ödeme yapmış olabilirsiniz. Bu esnada yeni modem türü satın alarak problemi ortadan kaldırabilmeniz olasıdır.

İnternet Servisi Sağlayıcısı Şirketi İle Görüşmek

İnternet indirme hızı arttırma adımlarının hepsini yaptıktan sonra problem devam ediyorsa ISS ile görüşmenizde yarar olacaktır. Günlük kullanım açısından daha fazla yoğun internet kullanımı gerçekleştiriliyorsa, standart paketler elbette internet kullanıcısını memnun etmeyebilir. İhtiyacınızı karşılamayan paketiniz mevcut olduğunda yapmanız gereken en son çare internet servis sağlayıcısı şirketi ile birlikte görüşme gerçekleştirmeniz gerekir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. interneti iyileştirmek için dediklerinizi uyguladım bi nevi yeni sistem kurdurdum yeni bir internet geçiş yaptım modem yeni ama bi türlü düzelme olmadı yavaş yada çekim gücü yoktu yani en son çözüm güçlendirici oldu cidden çok yorucu oldu ama teşekkür ederim diğer arkadaşlar bu kadar uğraşmak yerine güçlendirici alırsa belki daha kolay olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.