Apple & İos

iOS 15’te iPhone’unuzu Daha İyi Hale Getiren Gizli Özellikler

iPhone’unuzu nasıl kullandığınızı etkileyecek bazı küçük iOS 15 geliştirmeleriyle tanışın. Tabii ki, iOS 15’in önemli bir güncellemesi var ve bunu haklı çıkarmak için hiç bitmeyen en iyi iOS 15 özelliklerinin listesine sahibiz. Ancak, iOS 15 ile birlikte olup bitenler göz önüne alındığında, bazı bölümlerin dikkatinizden kaçmış olabileceği aşikar.

Herhangi bir yazılım güncellemesinde en çok istenen özellikler düzenli olarak gizlenir; iPhone’un en gelişmiş yazılım güncellemeleri olan iOS 15, şu anda yüklenebilmektedir. Genellikle herhangi bir yazılım güncellemesinde olduğu gibi, her özellik duyuru sayfasını veya değişiklik günlüğünü gerçekleştirmez.

Bu gizli özellikler favorileriniz olacak.

Kilit Ekranından Spotlight Aramaları

iOS 15, telefonunuzun kilidini açmak için aramayı azaltır. Kilit ekranındayken aşağı doğru kaydırın – Spotlight arama çubuğu, ardından normal önerilen uygulamalar dizisi gelir. Oradan, iPhone’unuzdaki her şeyi arayabilirsiniz. Ayrıca, gadget’ınızın kilidini açmak için Face ID’yi kullanmadığınız veya iPhone’unuzun başka birinin avuçlarında olduğu durumlarda, kilit ekranından Spotlight aramaları web ile sınırlıdır, böylece mesajlarınız, uygulamalarınız ve fotoğraflarınız sizin için kalır. sadece gözler.

Fotoğraflar Uygulamasında Her Resim Hakkında Daha Fazla Ayrıntı Gözlemleyin

Spotlight’ı çok kullanmanıza rağmen, tetiklendiğini ve bazen iPhone’u cebinizden çıkaracağınız için metin girildiğini görebilirsiniz, bu nedenle genellikle kilit ekranı özelliğini devre dışı bırakırsınız. İsterseniz, Ayarlar > Yüz Kimliği ve Parola’ya devam ederek ve Bugün Görünümü ve Ara olarak işaretlenmiş seçeneği bulana kadar aşağı kaydırarak eşdeğerini yapabilirsiniz. Ardından, anahtarı Kapalı konumuna kaydırın ve ardından Ana Ekrana geri dönün.

Metni Herhangi Bir Yerden Çevirin

Apple’ın çeviri aracı artık iPad veya iPhone’unuzda çalışan temel işletim sisteminin bir bileşenidir. Bir metni vurguladığınızda ve ardından kopyala/yapıştır menüsü görüntülendiğinde, artık bir çeviri alternatifi göreceksiniz. Metnin seçtiğiniz dile otomatik olarak çevrilmesi için Çevir seçeneğine dokunun. Ardından, çevrilmiş metni kopyalayıp yapıştırabilir veya istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz.

Siri Bilgileri Paylaşabilir .

Her iOS güncellemesi Siri’ye yeni yetenekler kazandırıyor ve bu sefer Apple, dijital asistanı için en azından kağıt üzerinde harika bir güncelleme bulmuş gibi görünüyor. Gelen iOS 15 , bunu, asistan bir ekran görüntüsü elde etmeye çalışmak ve bunun yerine yayınlayacağız olamayacağını iPhone ekranındaki payı şey Siri istemek.

Apple Kimliği Kurtarma

iOS 15, size atanmış güvenilir arkadaşlarınızı ve ailenizi Hesap Kurtarma İlgili Kişiniz olarak vererek Apple Kimliği Kurtarma işlemini ele alır. Bu, Apple Kimliğinize erişimi kaçırırsanız kurtarma işlemini daha da basitleştirmek için bu kişilerden birine dokunabileceğiniz anlamına gelir. Apple, Apple Kimliği için Eski Kişiler belirlemenize de izin veriyor.

Hava Durumunda Değişiklik Olduğunda Anında Uyarılar Alın

Apple, Dark Sky hava durumu uygulamasını ve ekibini birkaç yıl önce aldı. Benzer uyarılar alın, iPhone’unuzda Hava Durumu uygulamasını başlatın, sağ alt kenardaki üç satırlı simgeye ve ardından sağ üst köşedeki menü anahtarına dokunun. Son olarak, Bildirimler’i seçin ve Konumum’un yanındaki düğmeyi Açık durumuna kaydırın.

Safari’nin Adres Çubuğunu Kolayca Yerine Taşıyın

iOS 15’e güncelledikten sonra Safari’yi açtığınızda, muhtemelen ilk fark edeceğiniz şey, adres çubuğunun artık ekranınızın altında olmasıdır. Özellikle daha büyük iPhone ekranlarında Safari’yi kullanmayı daha kolay ve daha erişilebilir hale getirmesi beklenen bir tasarım değişikliği. Safari’de bir web sayfasını görüntülerken, adres çubuğunun sol tarafındaki Aa simgesine dokunun. Dağıtılan menünün en üstünde, Üst Adres Çubuğunu Göster seçeneği bulunur; dokunun, adres çubuğu otomatik olarak ekranınızın en üstüne taşınır.

Gizliliği Kapatmak için Uygulama Etkinliğini Kaydet’i Açın

iOS 15’teki yeni bir gizlilik özelliği, bir uygulamanın geçen haftaki gizlilik etkinliğini izleyip kaydederek, uygulamanın konum veya mikrofon gibi verilerinize ne sıklıkla erişim istediğini görmenize olanak tanır. Daha sonra bu raporu saklayabilir, böylece içinde arama yapabilir ve bir uygulamanın cihazınızın bir yönüne erişip erişmediğini veya bilginiz olmadan web siteleriyle iletişim kurup kurmadığını görebilirsiniz.

Erişilebilirlik iyileştirmeleri

iOS 15, çeşitli erişilebilirlik geliştirmelerine sahiptir, ancak şimdiye kadarki favorim, uygulama bazında ekran ve metin boyutu ayarlarını özelleştirme kapasitesidir. Özellik, etikette belirtilenleri yapar – metni bir uygulamada büyütebilirken diğerlerinde aynı bırakabilirsiniz. Görme engelli kullanıcılar için kullanışlı olması kaçınılmaz olan bir diğer gelişme, bir kişinin o görüntüdeki diğer nesnelere göre konumunu belirlemek için parmağınızı bir fotoğrafın üzerinde hareket ettirme yeteneği olacaktır.

Cüzdan Arşivleri 

Cüzdan artık süresi dolmuş biniş izinlerini ve etkinlik biletlerini otomatik olarak ayrı bir listeye taşıyacak. Değişiklik, sizin için önemli olan kartların, biletlerin ve geçişlerin önde ve ortada olduğunu ve dağınıklığın ortadan kalktığını gösteriyor.

Kamera Geliştirmeleri

Apple, geometrik bozulmayı güncellediğini ve hareketli nesneleri yakalamada daha iyi bir iş çıkardığını söylediğinden, iOS 15’teki panorama çekimleriniz daha iyi görünmelidir – en azından dört iPhone 12 modelinden birine sahipseniz. Panoramalarınızda da göz ardı edilebilir görüntü gürültüsü ve bantlanma olmalıdır. Sonuç olarak, iOS 15’te bir QuickTake videosu çekerken, yakınlaştırmayı düzenlemek için yukarı veya aşağı kaydırabilirsiniz. Yine de, A12 Bionic çip veya daha yenisiyle desteklenen bir iPhone’a ihtiyaç duyan başka bir özellik.

Yüz Yüze Görünüm Çevirisi

iOS 15, yüz yüze bir mod ekler. Ekranın size bakan kısmı İngilizce ifadelerinizi ve diğer 10 dilden çevirilerinizi gösterir; ekranın diğer yarısı bunu çevirir ve görüntüler, böylece diğer kişi kesinlikle ne söylediğinizi görebilir.

Konum bulma cihazlarımı Bul — Kapalı olsalar bile

iOS 15, aramalarına kapatılan cihazları dahil ederek Bul’un konum yetkilerini genişletiyor. Apple’a göre, genişletilmiş özellik, pilleri bitmiş veya bir hırsız onları kilitlemiş olsa bile cihazları takip edebileceğinizi gösteriyor. Ek olarak Find My, aygıtları silindikten sonra bile bulabilecek; çalınan Apple cihazlarının yeniden satışını önlemeyi amaçlayan başka bir özellik.

FaceTime Uyarılarını Kapat

Apple’ın görüntülü sohbet uygulaması artık konuşmaya çalıştığınızı ve kimsenin sizi duyamayacağını size bildirmek için bir sessiz uyarısına sahip olacak. Ayrıca, sesi açma işlemini basitleştirerek bu uyarıya dokunma seçeneğine sahip olacaksınız.

Kurulum için Geçici iCloud saklama alanını kullanın .

İşte yalnızca yeni bir iPhone kurduğunuzda faydalı olacak bir vurgu var, ancak kullanışlı iCloud depolama alanınız yüksekse, bunu olumlu bir şekilde takdir edeceksiniz. iOS 15, verileri yeni bir iPhone veya iPad’e taşımak için size iCloud yedeklemesi vererek hızlı bir yedekleme almak için ihtiyaç duyduğunuz kadar geçici depolamayı bir kenara bırakır.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.