Apple & İosMobil AlemiTeknoloji Haberleri

IOS 17.3 Özellikleri Neler? Ne Zaman Geliyor?

IOS 17.3 Özellikleri neler? Ve IOS 17.3 Ne zaman geliyor? Çalınma korunması ve kaza tespit sisteminde gelişmeler var!

Apple, IOS sürümlerini düzenli olarak güncelleyerek başta hataların giderilmesini sağlıyor. Hemen ardından, yeni özellikler ekleyerek cihazların daha iyi kullanılması için güncel kalmasını sağlıyor. Kaza tespit sistemlerindeki güncellemeler, çalınma korunmasındaki yenilikler, Apple Music güncellemeleri gibi güncellemeler IOS 17.3 sürümü ile karşımıza çıkıyor.

IOS 17.3 Sürümü Ne Zaman Geliyor? Ne Zaman Yayınlanacak?

IOS 17.3 özellikleri neler göz atmadan önce yayınlanma tarihine bakacak olursak. Apple tarafından resmi olarak bir açıklama gelmemiş olsa da kullanıcılar ve IOS uygulama geliştiricileri tarafından ön görülen güncelleme tarihi 23 Ocak – 24 Ocak olarak karşımıza çıkıyor.

IOS 17.3 Güncellemesi Alacak Telefonlar Hangileri?

IOS 17.3 güncellemesi tam olarak bir güncelleme değil daha çok ara güncelleme. Bu nedenle güncelleme alacak telefon listesi de sandığımızdan fazla. İşte, IOS 17.3 güncellemesi alacak olan Apple cihazlar;

 • İPhone XR,XS,XS MAX,
 • iPhone 11,11 Pro, 11 Pro Max,
 • iPhone 12,12 Mini,12 Pro,12 Pro Max,
 • iPhone 13,13 Mini, 13 Pro, 13 Pro Max,
 • iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro, 14 Pro Max,
 • iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro, 15 Pro Max,
 • iPhone SE 2. Nesil, 3. Nesil.

Cihazlar, IOS 17.3 güncellemesini kesin olarak alacak olan cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. iPad modellerinde de aynı şekilde. Güncel tarihli ve bir önceki güncellemeyi almış olan tüm cihazlar alabilecek. Şu an için, listeden çıkartıldığı bilinen bir model bulunmuyor.

IOS 17.3 Özellikleri Neler? Yeni Sürüm Neler Sunuyor?

IOS 17.3 Güncellemesi, cihaz için yeni özellikler sunmasının yanı sıra pek çok güvenlik güncellemesini de içerisinde barındırıyor. Performans güncellemeleri ve güvenlik güncellemelerine ev sahipliği yapan yeni sürüm;

 • Yeni duvar kâğıdı,
 • Çalıntı aygıt koruması,
 • Apple Music için Ortak Çalma Listesi Oluşturma,
 • Apple kimliği üzerinden tüm cihazların AppleCare garanti durumunu sorgulayabilme.

Gibi özellikler yeni güncelleme ile kullanıcılara sunulacak. Ufak bir güncelleme gibi gözüküyor ancak performans konusundaki iyileştirmeler ve bug düzeltmeleri ile deneyim odaklı bir güncelleme olacağı anlaşılabiliyor.

IOS 17.3 Yeni Duvar Kağıdı Güncellemesi

IOS 17.3 güncellemesi ile birlikte iPhone ve iPad cihazlara “Unity Boom” adında yeni bir Duvar Kağıdı eklenecek. Sistem duvar kağıdı olarak eklenecek olan görsel. Bu sürüm üzerinde bulunan her cihazda erişilebilir olacak. Unity Boom, şu şekilde görünen bir duvar kağıdı olarak karşımıza çıkıyor;

IOS 17.3 Çalıntı Aygıt Koruması Nedir?

IOS 17.3 özellikleri arasında yer alan çalıntı aygıt koruması. Cihazınızın çalınma durumunda çalan kişiler tarafından pasif duruma getirmesini büyük oranda engelliyor.

Güvenlik konusunda ekstra koruma katmanları ekleyen güncelleme. Pek çok işlem için ekstra doğrulama istiyor. Telefon sıfırlama, kilit açma gibi konularda. Cihazımı bul üzerinden yapılan kilitlemelerin daha güçlü olmasını sağlayan güncelleme.

Cihazınızın adeta uzaktan kullanılamaz hâle gelmesini sağlıyor. Önceki sürümlerde bulunan kilit kırabilme hataları da bu sürüm ile giderilmiş oluyor. Artık, daha fazla katmanda daha fazla art arda onay gerekliliği isteniyor. Cihaz güvenliği, doğrudan arttırılmış durumda.

Apple Music Ortak Çalma Listesi Oluşturma Güncellemesi

Yeni IOS güncellemesi ile birlikte Apple Music konusunda da yeni özellikler karşımıza çıkıyor. Apple Music, önceki sürümlerinde ortak çalma listesine izin veren bir yapıda değildi.

Rakibi Spotify, bu konudaki güncellemelerini önceden yaparak Apple Music kullanıcısının ilk tercihi haline gelmişti. Kullanıcılar, Apple Music için eklenecek olan ortak çalma listesi oluşturma güncellemesi ile birlikte artık tek bir çalma listesini yönetebilecekler.

AppleCare Garanti Durumunu Telefon Üzerinden Takip Edebilmek

IOS 17.3 özellikleri neler? Konusunda belki de en dikkat çeken özellik garanti durumunun artık cihaz içerisinden görüntülenebilecek olmasıdır.

Söz konusu güncelleme ile birlikte, Apple tarafından sağlanan garanti durumunun kaçıncı gününde olduğunu ve ne kadar süre daha devam edebileceğini. Neleri kapsadığını anlık olarak Apple kimliğiniz üzerinden görüntüleyebileceksiniz. Bunları yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar ise oldukça basit;

 • AppleCare garanti durumunu öğrenmek istediğiniz Apple cihazınıza Apple kimliğinizi ekleyin,
 • Ayarlar bölümüne giriş sağlayın,
 • En üstte yer alan kısma tıklayın ve Apple Kimliğinizi görüntüleyin,
 • Açılan listeden AppleCare seçeneğini bulun ve tıklayın.

Söz konusu adımların tamamlanmasının ardından AppleCare garanti durumunu anlık olarak görüntüleyebileceksiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.