Apple & İos

İphone 12 Çıkış Tarihi ve Fiyatı Ne Olacak? İphone 12 Hakkında Şimdiye Kadar Bildiğimiz Her Şey

iPhone 12 Çıkış Tarihi ve Fiyatı Ne Olacak?

Aylardır Apple’ın 2020 için iPhone serisinin yeni bir tasarıma sahip olacağını duyuyoruz. Bu haftanın Apple Core toplantısında, tam tersini iddia eden bir rapora daldık: iPhone 12, iPhone 11 ile aynı görünecek.

Japon yayını Mac Otakara’nın yeni bir raporu, iPhone 12’nin iPhone 11 ile çok benzer bir metal şasiye sahip olacağını, ancak hafif eğimli kenarlarla olacağını iddia ediyor. Yayın, bu bilgilerin kaynağı olarak isimsiz bir Çinli tedarikçiye atıfta bulundu.

Bu rapor, daha önce duyduğumuz söylentilerle, özellikle de Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun söylentileriyle çelişiyor. Son birkaç ay içinde Kuo, 2020 iPhone’un iPhone 4’ü anımsatan (veya daha yakın zamanda iPad Pro) anımsatan tamamen yeni bir tasarıma sahip olacağını söyledi. Bu, mevcut iPhone 11 serisinden tanıdığımız kavisli tasarım yerine kare kenarlar anlamına geliyor.

Karışık mesajlara rağmen, Mac Otakara’nın desteklediği anlaşılan bir söylenti var. İPhone 12’nin hala üç farklı ekran boyutunda olması bekleniyor: bir 5,4 inç, iki 6,1 inç ve bir 6,7 inç telefon. Bu ayrıntıyı birkaç aydır başka bir yerde gördük. Yine de bu raporda, en büyük iPhone’un (şimdilik iPhone 12 Pro Max diyelim) mevcut iPhone 11 Pro Max’den daha uzun ve daha ince olması bekleniyor.

 

iPhone 12 Çıkış Tarihi ve Fiyatı Ne Olacak?

Henüz herhangi bir resmi iPhone 12 için çıkış tarihi söylentisi yok. Apple yeni telefonlarını neredeyse metronomik olarak piyasaya sürüyor ve her yıl değişen bir söylenti varken, her zaman benzer bir zamana sahip.

İlk olarak, yeni iPhone çıkış tarihi kesinlikle Eylül 2020 oluyor ve her zaman ikinci hafta civarında piyasaya sürülüyor. Bu yüzden Apple’ın iPhone 12’yi 8 Eylül’de piyasaya süreceğini tahmin ediyoruz.

İPhone 12 İçin Yeni Bir Ekran Mı Tasarlanıyor?

Bir veya daha fazla 2020 iPhone modeli, mevcut modellerde 60Hz’den 120Hz yenileme hızına sahip olabilir. Bu bir kereden fazla duyulmuş bir iddia ve bazı telefonlarda da 60Hz’den daha yüksek yenileme hızları var, bu yüzden bu inanılmaz değil.

Ekran boyutları da değişebilir, Apple analisti Ming-Chi Kuo, iPhone 12 Pro Max’in 6.7 inç ekrana sahip olabileceğini söylüyor (iPhone 11 Pro Max’de 6,5 inçten daha yüksek) ve iPhone 12 Pro 5.45 inç ekran (iPhone 11 Pro’da 5.8 inç’ten aşağı).

Standart iPhone 12’nin görünüşte 6.1 inçte kalacağını, ancak LCD’den OLED’e yükseltileceğini ekliyor. Bu, bir kereden fazla duyduğumuz bir iddia ve her üç 2020 iPhone’un da bir OLED ekrana sahip olacağı anlamına geliyor.

Başka bir kaynak genel olarak kabul etti, ancak iPhone 12 Pro’da 5,4 inç ekran beklediğini söyledi. Ayrıca, iki Pro modelinin iPhone 11 Pro serisinde kullanılan ekranlardan daha ince ve daha ucuz bir OLED formu kullanacağını söylediler.

iPhone 12 8K Video Çekebilecek Mi?

İPhone 11 Pro, herhangi bir iPhone telefonlarından en iyi 4K videosunu yakalayabilir. İPhone 12, 8K video ile bunu başarabilir mi?

İPhone’un 8K video çekip çekmeyeceğine dair bir kelime yok, ancak bilinmeyen bir kaynak yakın zamanda SamMobile’e, Samsung Galaxy S20 cep telefonunun 8K video kaydetme yeteneğine sahip olacağını söyledi.

Ek olarak…

Bazı analistler, iPhone 12’nin güç artışı için olabileceğini iddia ediyorlar. Barclays, iPhone 12 Pro ve Pro Max’in öncekilerin 4GB’ından 6GB RAM’e sahip olacağını söylüyor. Ancak standart iPhone 12’nin 4GB ile uyumlu olduğu bildiriliyor.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Her ne kadar daha 11 ini almamışta olsak ıphone 12 için verdiğiniz bilgiler insanlar için faydalı olacaktır. Teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.