Apple & İosMobil Alemi

iPhone Bilgisayara Bağlanmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone Bilgisayara Bağlanmıyor Sorunu ve Çözümü

iPhone bilgisayara bağlanmıyor ise endişe etmeyin, bu sorunun birden fazla çözümü bulunmaktadır. Makalenin devamında macOS ve Windows bilgisayarların her ikisinde de geçerli olan veya işletim sistemine özel çözümleri bulabilirsiniz.

iPhone Bilgisayara Bağlanmıyor Sorunu ve Çözümü

iPhone’nunuzu bilgisayara bağlamanıza rağmen bir türlü görüntüleyemiyorsanız büyük ihtimalle yazılımsal bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Nadiren donanım kaynaklı sorunlar bu problemin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ayrıca sorun genellikle iPhone’larda değil, macOS veya Windows tarafında olmaktadır.

Kilit Ekranından Çıkıp Ana Ekrana Dönün

İlk olarak bağladığınız lightning kablosunu çıkarın. iPhone ve bilgisayarınızda kilit ekranından çıkıp ve ana ekrana geçiş yapın. Ardından tekrar lightning kablosunu bağlayın ve iPhone’nu test edin.

Bilgisayar Güvenlik Kilidini Açın

iPhone bilgisayara bağlanma sorunuyla karşılaşıldığında yaşanan sorunu sebebi cihaz izinlerinin verilmemesi veya unutulması olabiliyor. iPhone’u bilgisayara bağladıktan sonra iPhone ekranına gelen cihaz iznini onaylayın.

Farklı USB Portu ile Bağlanmayı Deneyin

Herhangi bir aygıt veya telefonu bilgisayarınıza bağladığınızda çalışmıyorsa, uygulamanız gereken çözümlerden birisi de USB portunu değiştirmek olsun. Bu sayede arızalı olan veya uyum sorunu çıkaran USB portlarını tespit etmiş ve geçici olarak çözüm bulmuş olursunuz.

Diğer Çevre Birimlerini Bilgisayarınızdan Çıkartın

Çevre birimleri veya telefonlar bilgisayara aynı anda bağlandıklarında yazılım veya donanım/elektrik sorunları görülebiliyor. Cihazlar/aygıtlar birbirlerinin çalışmalarını engelleyecek hale gelebiliyorlar. Nadiren yaşanan bir durum olsa da çözümü denemekte fayda var. iPhone bilgisayara bağlanmıyor durumda olduğunda, temel aygıtlar dışında diğer tüm aygıtları bilgisayardan çıkartın ve iPhone’u bu şekilde bağlamayı deneyin.

İşletim Sisteminizi Güncelleyin

İşletim sistemi hataları veya USB sürücülerindeki hatalar iPhone’nun bilgisayara bağlanamam sebebi olabilir. Bu durumdan kurtulmak için macOS veya Windows işletim sisteminizi güncellemeyi deneyin. İşletim sisteminin güncellenmesiyle birlikte ekran kartı ve işlemci donanımlarının sürücüleri güncellenebildiği gibi, USB sürücüsü de güncellenebilir. Bu nedenle güncelleme yapmakta fayda olabilir.

Güncelleme yaparken en güncel sürümü değil, mümkünse en güncel sürümden bir önceki sürümü indirin. Bu sayede güncelleme hatalarından en az seviyede etkilenmiş olursunuz.

Test Edilmemiş İşletim Sistemi Güncellemelerini Kaldırın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi güncellemeler hatalar içerir. Eğer yeni bir güncelleme yükledikten sonra iPhone’nunuzu bilgisayara bağlayamaz hale geldiyseniz, yüklediğiniz en yeni güncellemeyi kaldırmayı deneyin. Kaldırma imkanınız yoksa işletim sisteminin bir önceki versiyonunu format atma yoluyla tekrardan kurmanız gerekebilir.

iPhone’u Son Sürüme Güncelleyin

iOS işletim sisteminde yaşanan sorunlar iPhone’nun bilgisayara bağlanmasını engelleyebilir. Bu sorunlar güncellemeler ile ortadan kaldırıldığı için güncelleme yapılması gerekebiliyor. Bilgisayar iPhone’u görmüyor hale geldiğinde işletim sisteminizin güncel olduğundan emin olun, güncel değilse güncellemeyi indirin.

USB Sürücüsünü Güncelleyin

İşletim sisteminizi güncellemenizle birlikte USB sürücüsünün güncellenmemiş olma ihtimali var. Bu nedenle bilgisayarınızın marka ve modeline göre üretici web sitesinden manuel olarak USB sürücüsünü indirin ve yükleyin.

Bilgisayarınızdaki Apple iPhone Sürücülerini Güncelleyin

USB sürücüleri gerekli olduğu gibi Apple iPhone sürücüleri de iPhone’nun bilgisayara bağlantı kurabilmesi için gerekmektedir. Apple sitesinden “Apple Mobile Device USB Driver” adlı sürücüyü indirin ve yükleyin. Ardından sorunun devam edip etmediğini test edin.

Farklı Bir Lightning Kablosu, Bilgisayar ve iPhone Kullanın

Elektronik cihaz bağlantı sorunlarında genellikle donanımlar değiştirilerek testler gerçekleştirilir. Bu yöntem oldukça pratiktir ve hızlı çözüme ulaşmanızı sağlar. İlk olarak iPhone bilgisayara bağlanmıyor hale geldiğinde farklı bir lightning kablosu edinin ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Sorun devam ediyorsa farklı bir bilgisayara geçiş yapın ve iPhone’u bağlayın. Sorun düzelmediyse muhtemelen problem iPhone’dadır. Arkadaşınızın iPhone’nunu kendi bilgisayarınıza, kendi lightning kablonuzla bağlayın. Sorun bu aşamada çözüldüyse, iPhone’nunuzu teknik servise göndermeniz gerekebilir. Eğer sorun bilgisayar değişikliğinde çözüldüyse, bilgisayarınızı teknik servise yollamalısınız.

Bunun için teknik servise mi gidilir diyorsanız, bir uzmandan da destek alarak problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Sorunun çözümleri yukarıda sıralanmıştır, ancak bazı kullanıcılar bu çözümleri gereğince uygulayamayabiliyorlar. Uzmanlar sorun ve çözüm hakkında daha fazla bilgi ve tecrübe sahibi olabileceği için teknik servise gitmenize gerek kalmadan bağlantı sorunundan kurtulabilirsiniz.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.